Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kocaeli’de dolgun küşat töreninde konuştu: (3)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, “Hangi vesayetin bukanak oyunları ne yıldırı örgütlerinin kanlı provokasyonları hangi çarpış girişimleri hangi dahi konuşu tetikçilerin ahlaksız şantajları, milli iradenin gücünün üstüne çıkamadı. Onlar husumetin çıtasını yükselttikçe tığ de mücadelenin çıtasını yükselttik.” dedi.

Cumhur Reisi Erdoğan, İzmit Milli İrade Meydanı’nda planlı “TOKİ Konutları, KYK Yurtları, Büyükşehir Belediyesi Yatırımları ve Fabrikaları ile Yapımı Tamamlanan Başka Projelerin Dolgun Açılış Töreni”ne katıldı.

Erdoğan, burada yaptığı konuşmada altılı masaya işaret ederek, “Bibi zat aralarında anlaşıp tıpkı reisicumhur adayı çıkartamadılar. Masada 6 dirilik var, masanın altında bile 1 çıngı. Bu ne demektir? Hep 7. Seçme kafadan tıpkısı sesin çıktığı bu festival masasını ayrımsız değil, birkaç aday çıkartabilecek kapasitede görüyorum. Intihap tarihine kadar tek değilse bu kadarını becerirler herhalde. Mizah bire bir yana, bu sunma nazik döneminde Türkiye’nin önünü bölmek üzere gösterilen canhıraş ve ayrımsız o büyüklüğünde dahi trajikomik gayretleri bütün gibi biz da izliyoruz. Kardeşlerim, Tanrı kimin ne niyete topluluk olduğunu, kimin kiminle yürüdüğünü biliyor. Temas ant ifade ediyorum evet ‘niyet müfit sonuç yararlı’ diye niteleyerek biz işimize bakıyoruz. Onlar ne yaparsa yapsınlar. Biz bu tezgahla ilk defa karşılaşmıyoruz.” ifadelerini kullandı.

İstanbul’a Büyükşehir Belediye Başkanı yerine seçildiği günden itibaren kendilerini bitip turşu olmak bilmeyen tıpkı mücadelenin zarfında bulduklarını belirten Erdoğan, dönemin bire bir gazetesinin “Kocabaşı bile imkânsız” manşeti attığını hatırlattı.

Türkiye’da önce başbakan, arkası sıra üstelik aracısız halkın oyuyla seçilen önce reisicumhur olduğunu anımsatan Erdoğan, aynı üstelik yönetim sistemi değiştirildikten sonra esasen cumhur reisi seçildiğini ve bütün bu mücadeleyi budun için verdiklerini aktardı.

Vatandaşların “Recep Tayyip Erdoğan” şeklindeki tezahüratına denk veren Erdoğan, “Maşallah. Bu hangi aşk, bu hangi kasırga? Cenabıhak’a hamdolsun. Maşallah. Kadınıyla, genciyle, anne kademesiyle. Ayrımsız olacağız, anaç olacağız, dallı güllü olacağız, kardeş olacağız. ve 2023’ten üstelik zaferle çıkacağız.” diye konuştu.

Verdikleri mücadeleye bel fail Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ne vesayetin fut oyunları ne yıldırı örgütlerinin hunriz provokasyonları ne darbe girişimleri hangi dahi hesaplı tetikçilerin soysuz şantajları, milli iradenin gücünün üzerine çıkamadı. Onlar husumetin çıtasını yükselttikçe biz birlikte mücadelenin çıtasını yükselttik. Onlar bunun üzere kullandıkları kaynakları artırdıkça biz bile öz potansiyelimizi çıktı kullandık. Kardeşlerim, ağırbaşlı bir şekilde ilkin tam bu tezgahlar bilinmedik gizli kuruluyor, diplomatik kılıflar altında sergileniyor. Sonradan giderek pervasızlaştılar. Ülkemizi mahvetme, yönetimi tahrifat niyetlerini bariz tabir etmeye başladılar. Hatırlarsanız 2018’üstelik ekonomimize, düzey, nema, pahalılık şer üçgeninde yapılan şişman saldırış böyle başlamıştır. Yeniden hatırlarsanız ülkenin yönetiminde, darbeyle ve ekonomiyle başaramadıkları değişimi 2023’te sandıkta gerçekleştirme planlarını esasen hakeza bulutsuz anlatmışlardır.”

“Müsaade ederseniz” dedikten sonra ceketini çıkaran Erdoğan, “Başlangıçta Garp’da siyasetçisinden medyasına büyüklüğünde değme kesimde ülkemizle ilişkin demokrasiyle, hakkaniyetle, nazikâne bağdaşmayan o büyüklüğünde görüş anlatım ediliyor ki izleme etmekten ve yanıt vermekten biz yorulduk. Benzeri sair tartı üstelik Batı’üstelik dinamik politik kadroların kalmamış olmasıdır. Siyaseti otağ sirki seviyesine düşüren kalibresiz tipler yüzünden Günindi de değme alanda kolaylıkla irtifa kaybediyor.” şeklinde konuştu.

Salgından savaşa, enerji ve azık fiyatlarındaki yükselişten tedbir zincirlerindeki kırılmaya büyüklüğünde seçkin krizin, Batı’nın düzenlilik ve bolluk düzeyinde delikler açtığını kaydeden Erdoğan, böylesine ciddi benzeri dönemde Türkiye’nin üstelik tıpkı akıbete yakalanmış olmasının istendiğini, hakeza ayrımsız durumun hemen son 20 yıldaki birikimlerin heba olmasına değil, bunun beraberinde yüzyıllık hayallerinin bile suya düşmesine sebebiyet vereceğini dile getirdi.

Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

“Buradan 85 milyon vatandaşımın her birine sesleniyorum. Seçim tarihi olan 2023 Haziran’ı gelip çattığında sandık başına giderken lütfen karşınıza sâdır adaylara şu gözle tıpkısı bakın. Bu isimlerden hangisi ülkenin başına mevrut dönemsel sorunları çözebilir? Bu isimlerden hangisi ülkeyi lehçe ve toptan mücadelelerden başarıyla çıkartabilir? Bu isimlerden hangisi evlatlarımıza elan ongun benzeri Türkiye, daha bereketli benzeri ati bırakmamızı sağlayabilir? Düşünce, vicdan, ufuk sahibi her bir vatandaşımdan ilk bu soruları cevaplayıp, verdiği cevaplara göre tercihini yeryüzü doğru şekilde yapmasını istiyorum. Deminden buradan anca bir patırtılı verin ki 81 vilayetimizin tamamından duyulsun. Şimdi buradan öyle ayrımsız patırtılı verin ki dostlarımızın yürekleri ferahlasın, düşmanlarımızın kalpleri daralsın.

Hazır mıyız Kocaeli? 2023’te tercihini nazik ve kıvrak Türkiye’den yana yapmaya hazır mısın? Kocaeli, evlatlarımıza bırakacağımız sunu yüce miras olan 2053 vizyonuna topluluk çıkacak mısın? Kocaeli, ülkemize diz çöktürmenin, milletimize sorumluluk eğdirmenin peşinde olanların heveslerini bir öğün elan kursaklarında bırakmaya var mısın? Kocaeli, bu kutlu mücadelede yanımızda mısın? Cenabıhak sizlerden razı olsun. Kardeşlerim, biz milletimizin huzuruna çıktığımız günden bu yana hep kitap ve bakım siyasetiyle konuştuk. Hangi ideolojik sapkınlıklara eyvallah ettik ne akide ve cins fanatizmine kendimizi kaptırdık ne bile ülkenin iliğini soğurgan, kerameti kendinden söylenegelmiş bire bir avuç vesayetçiye eyvallah ettik. Yalnız ve sadece ülkemiz için nişane üretmeye, milletimize hakkı ve özlemi olan hizmetleri vermeye baktık. Cumhuriyet Altını tarihinin bildirme uzun mütemadi iktidarını üstelik aha bu siyasetimize borçluyuz.”

(Sürecek)

Share: