Çorumlu çiftçilere sulama uyarısı

Çorum Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Zerrin, küresel istinas ve buna kapalı adına oluşan mevsimsel değişimlerle alay malay yaşanan su sorunlarının önüne geçebilmek ve zirai alanda kim şuursuz sulama ve akarsu israfını gölge etmek, iktisat ve zirai üretime kâr nail olmak yerine çiftçilerin su tasarrufu sağlayıcı modern sulama yöntemlerine geçmeleri çağrısında bulundu.

Modern sulama uygulamalarını isteklendirmek için bakanlıkça ‘Kırsal Kalkınma Destekleri’ çerçevesinde bireysel sulama sistemleri desteklendiğini açıklayan İl müdürü Orhan Soluk, “İklim değişikliği ve toptan ısınmanın zirai istihsal kaynakları ve üretim üzerindeki her an mütezayit aksi etkisi karşısında, herhangi bir cins tedbirin çabucak alınması gerekmektedir” dedi.

Özellikle tarımsal sulamada akarsu kaybının azaltılması, bulunan suyun henüz verimli kullanılması ve korunması, sürdürülebilir olması bakımından çağcıl basınçlı sulama sistemlerinin doğru ve şuurlu kullanılması şişman ehemmiyet taşıdığını vurgulayan Sarı, “Bilindiği amacıyla toprağın hafifçe kuruması, bitki köklerinin büyümesi için faydalıdır. Akilane sulama, suyun köklere yeterince ulaşması demektir. Beğenilen miktar haddinden fazla düşük olduğunda, akarsu takkadak toprağın üstünü kaplar. Tam sulama, ekinler hasada akıllıca arkaç gelene büyüklüğünde bitkilerin, bedel şekilde nemlendirilmiş toprağa tutkun olduğu anlamına gelir. Seçme antlaşma takkadak aynı gerçek noktasına yönelik sulama yapıldığında esas büyümesi tek yanlı olur ve besinler yerey marifetiyle yeterli şekilde soğurma edilemez. Bu çerçevede akşam ezanı evet üstelik akşam soğumuş arazi suladığında dolaşma süresince ısınan toprağa bakarak daha birkaç su buharlaşır. Böylecene bitkiler ertesi günün sıcağı gelmeden evvel yeterince akarsu almış peki. Sıra sulaması sonucunda tebahhur ile suda yavaş kayıplar oluşmaktadır. Antrparantez yassı sıcaklığından ortalık dönüştürücü ve elektrik hatlarında hasarlar meydana gelmekte, begayet sulama ile matbu, erke ve hareket gücü maliyeti artmaktadır. İl Müdürü Orhan Soluk, Begayet akarsu tüketimi olan bölgelerde tuzlanma, buharlaşma ve çoraklaşma meydana gelmektedir. Bu sebeple, geceleyin sulaması yapılarak; akarsu kaybı önlenmiş, enerjinin elan bereketli kullanılması sağlanmış ve ürün veriminde artış olduğu gözlemlenmiştir. Bu bağlamda yukardaki kriterlere dikkat edilerek tarımsal sulama uygulamalarının gece vakitlerinde yapılması konusuna hassaslık gösterilmelidir” ifadelerini kullandı. – ÇORUM

Share: