Çorum ile Kalkilya ahi şehir oldu

Çorum’un tıpkı kardeş şehri henüz oldu. Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Filistin’in Kalkilya şehri ile kardeşlik protokolünü imzaladı. Aşgın, imza töreninde yaptığı konuşmada Filistin’in muhteşem şehirleri ortada yer düz Kalkilya ile işbirliğini önemsediklerini vurguladı.

Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, Şehremini Dr. Halil İbrahim Aşgın, Eti Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Büyük Osman Öztürk, DOĞRU Tümen Şehremaneti Meclis Üyeleri Ertuğrul Ermiş, Bülent Özdoğan, Ubeydullah Ahıskalı, MHP Belediye Meclisi Grup Başkanı Doğru Güloğlu ve Şehremaneti Izleme Ihya Müdürü Talat Tekin’den oluşan heyet Kalkilya’ya anbean kardeşlik belgesinin imza törenine katıldı. Heyette antrparantez Türkiye Büyükelçiliği Konsolosu Emre Yılmayan da meydan aldı. Kalkilya ekibinin balaban benzeri coşkuyla karşıladığı Çorum heyeti, Filistin’in dürüst davasında yanı sıra vadi aldıklarını ve çokça artağan tarım arazilerine erbap Kalkilya’nın etrafına İsrail aracılığıyla örülen alt bölüm duvarının bir dakika önceki kaldırılması gerektiğini anlatım etti.

Kalkilya Valisi Rafii Revacibe, Şehremaneti Komutan Vekili Munzer Nazzal, El Kudüs Üniversitesi Rektörü Dr. Atiyye Misleh, Kalkilya Tecim ve Uran Odası yetkilileri ve şehrin çok sayıda doğacak geleninin kayran aldığı imza töreni Kalkilya Vilayet binasında gerçekleştirildi.

“Türkiye, hep dosdoğru davasında Filistin halkının yanında”

Çorum Valisi Mustafa Maraba, Garp Şeria’bile vadi alana Kalkilya Valiliği’nde planlı törende yaptığı konuşmada Kalkilya’nın bayrı benzeri site olduğunu ve bu kadim şehirde bulunmakta duyduğu bahtiyarlığı anlatım etti.

Kardeşlik protokolünün hayırlara kurgu olması temennisinde kâin Vali Dikici, “Bugün kardeşliğimizin benzeri nişanesi kendisine buradayız. Türkiye ile Filistin arasındaki muadele ilişkileri tüvana bire bir kardeşliğe dayanmaktadır. Filistin meselesi adaletli ve sürekli tıpkısı çözüme kavuşturulmadıkça Ortadoğu’da kalıcı denge ve hazar gibi olamayacaktır. Başkenti Gün Doğusu Kudüs olan hür, hükümran ve coğrafi bütünlüğü olan Filistin Devleti’nin kurulması zaruridir diye düşünüyoruz. İsrail’in nehiy ettiği topraklardan 1967 öncesi sınırlarına çekilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ülkemiz daim hakikat davasında Filistin devletinin ve halkının yanı sıra olmaya bitmeme etmektedir” dedi.

“Dualarımız ve maddi manevi imkanlarımızla yanınızdayız”

Çorum Belediye Reisi Dr. Halil İbrahim Aşgın, Kalkilya ile imza töreni öncesi heyetler arası görüşmede yaptığı konuşmada el birliği protokolünü önemsediklerini belirterek “Bütün dualarımızla, maddi manevi cemi imkanlarımızda Filistin halkının yanındayız” diye niteleyerek konuştu.

Kendilerini arz domuzuna şekilde karşılayan Kalkilya ekibine teşekkür eden Başbuğ Aşgın, Filistin meselesinin bire bir an evvel çözüme kavuşması gerektiğinin altını çizerek, “Bittabi kim bilet alınarak girilen Ayasofya daha çok abdest alınarak girilen tıpkısı mekan haline gelmişse Filistin meselesi de anlayışsız çözüme kavuşacaktır. Kuşkusuz kim Karabağ’bile 30 sene sonraları işgal sona ermişse, bu buut bizim Filistin’le ilişik beklentilerimizi de güçlendirmektedir” şeklinde konuştu.

Kalkilya heyetine Çorum’la ilişkin bilgiler de veren Başbuğ Aşgın, Çorum’un kısaca 7 bin almanak geçmişi ile firez, endüstri, tecim ve ekincilik şehri olduğunu belirtti. Çorum sanayisinin haddinden fazla mütekâmil olduğuna aksan özne Başbuğ Aşgın, “Çorum, sevginin, barışın ve kardeşliğin merkezidir. Çokça sayıda medeniyete beşiklik etmiştir. Ekincilik, sanayi, tecim, yetişek alanlarında Kalkilya ile işbirliği yapabiliriz. Kalkilya ile kardeşliğimizi önemsiyoruz” ifadelerini kullandı.

Kalkilya’nın ihtiyaç duyduğu şeylere imkanları kadar yardım yapacaklarını, işbirliğini geliştireceklerini da dile getiren Başbuğ Aşgın, “Bugün burada olmaktan çokça mutluyum. İnşallah bağımsız Kudus’ün, mutlak Filistin’in sokaklarında özgürce dolaşacağımız günleri de bütün birlikte görürüz” diye konuştu.

“Filistinli gençler amacıyla elimizden geleni yapmaya hazırız”

Kalkilya ile Çorum’un kardeş kent protokol imza törenine katılan Eti Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehabetli Osman Öztürk bile yaptığı konuşmada Halk Kudüs Üniversitesi ve yeni kurulacak üniversite ile her nev işbirliğine örtüsüz olduklarını dile getirdi.

Filistin’bile işletebilecekleri işbirliği ve anlaşmalar boşaltmak istediklerini rapor fail Rektör Öztürk, “Burayı şişman ayrımsız üniversiteye çevirebiliriz. Hem eskimemiş kurulacak üniversiteye hem da Umum Kudüs Üniversitesi’ne yapabileceklerimizle ilgilendiren ayrıntılı icraat yapacağız. Kalkınma odaklı olarak Çorum’un çokça balaban tıpkısı potansiyeli var. Biz birlikte darülfünun namına ihtisasımızı makine imalat teknolojileri odaklı adına yapıyoruz. Sizlerin üstelik kapasitenizi imar etmek üzere bire bir say yapabiliriz. Darülfünun kendisine Filistinli gençleri geleceğe alıştırmak amacıyla elimizden geleni yapmaya hazırız. Sizlere nahak yere işgale cebin değme zaman yanınızda olduğunuzu ifham etmek istiyorum” diye niteleyerek konuştu.

“Filistin ve Türkiye çok mufassal zamanlardan dostlar”

Mağrip Şeria’bile düzlük kayran Kalkilya Valisi Rafi Ravacibe, Türkiye’nin desteğini gelişigüzel zaman yanlarında hissettiklerini, Türkiye’yi ve Türkleri çokça sevdiklerini söyledi.

Çorum ile yapacakları cömert site anlaşmasını çokça önemsediklerini tamlayan Ravacibe, “Kalkilya, dünyanın belki da genişlik balaban hapishanesi konumunda. 65 bin nüfusa erbap. Dört yandan ayrım duvarı ile çevrilmiş. Bizleri buralardan kovmak, öz topraklarımızı kabul etmek istiyorlar. Hem siyasal hem soylu erki hem de sosyal anlamda bizlere sonsuz takı yapıyorlar, herhangi bir soy imkanı elimizden almaya çalışıyorlar. Bu yüzden özlük insanımıza bakım sunmakta çokça müşkül çekiyoruz. Kalkilya çok fazlalaşan topraklara eş. Hilaf suları çok zengin. Ancak bu suları üstelik çıkaramıyoruz. İsrail’den izin kabul etmek zorundayız. Onlar da bu izni vermiyor. Kazançlı değeri çokça efdal, dünyanın çokça bir iki bölgesinde yetişen meyve ve sebzeler Kalkilya’dahi yetişiyor. Ancak, İsrail’in ördüğü alt bölüm duvarı dolayısıyla topraklarımızı işleyemiyoruz. Şehri çevreleyen bu ayrım duvarının ötesinde çokça bol topraklarımız var. Belli dönemlerde bu toprakları kadro işlesek dahi verim zamanı bu tarlarımıza gitmemize izin verilmiyor, hasat yapamıyoruz. Biz kül bu problemlere cebin direniyoruz. Türk halkına, Türk hükümetine güveniyoruz” şeklinde konuştu.

Çorum ve Kalkilya belediyesi beyninde imzalanan anlaşmanın neticelerini geçenlerde almayı beklenti ettiklerini kaydeden Ravacibe “Bu inikat ve hareket birliğini, Türk hükümeti ve halkının Filistin davasına, halkına ve Kalkilya halkına benzeri desteği olarak görüyoruz” ifadelerini kullandı.

“Bu ülfet Türk halkının asaletini yansıtıyor”

Türk heyetinin yaptığı bu ziyaretin kendilerini ve Kalkilya halkını mutlu ettiğinin altını çizen Kalkilya Belediye Başbuğ Vekili Munzer Nazzal, “Bu müzakere Türk halkının asaletini yansıtıyor. Bu anlaşmanın hesaplı, siyasi, çevresel etkilerinin olmasını diliyoruz. Bu inikat kağıt üstünde kalmayacağına inanıyoruz. İşbirliğimizin artmasını diliyoruz. Kardeşlerimizden gelen ziyaretler bizleri çok mutlu ediyor” diye konuştu.

El Kudüs Üniversitesi Rektörü Dr. Atiyye Mislehde ise yaptığı konuşmada Eti Üniversitesi ile mümasil münasebat kurmayı, işbirliği ve koordinasyonu önemsediklerini belirterek Hitit Üniversitesinin tecrübelerinden yararlanmak istediklerini dile getirdi.

Heyetler arası görüşmelerin arkası sıra Başkan Aşgın ve Kalkilya Belediye Başbuğ Vekili Munser Nazzal, cömert şehir protokolünü imzaladı. Ilbay Rençper, Başkan Aşgın ve Rektör Öztürk, yanında götürdükleri hediyeleri Kalkilya heyetine ikram etti.

“Filistin medyasından yoğun bağ”

Çorum Belediyesi’nin Kalkilya ile kardeş şehir olması Filistin medyasında bile serbest yer buldu. Filistin vukuf ajansı ve yerel basın toplantıya pahal bandaj gösterdi. Derinti sonrası Çorum Valisi Mustafa Dikici, Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın ve Eti Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Büyük Osman Öztürk ile özel röportajlar işleyen Filistin medyası, iki devlet ilişkilerine dair görüşlerine malumat bültenlerinde degaje kayran verdi. – ÇORUM

Share: