Çorum belediyesi, Filistin’in Kalkilya şehrinde kültür sarayı açtı

Çorum Belediyesi, ahi şehir Kalkilya’üstelik Çorum Kültür Sarayı açtı.

Çorum Kültür Merkezi’nin Türki öğrenen öğrenciler, kendilerine bu imkanları sunan Çorum heyetine teşekkür etti. Filistinli öğrenciler adına heyete tıpkısı istişare eden Zaman Abu Hijleh, Filistin’de Türkçe bellemek talip haddinden fazla sayıda arkadaşının olduğunu belirterek “Sizleri pir şehrimizde ululamak uç aynı görk. Artık hepimiz ihtişamla sarılan evire çevire bire bir gelecek için kolları sıvıyoruz. İyi kim varsınız. Biz Türkçe’yi çok seviyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Çorum Kültür Sarayı’nde Türki dersleri veren, Türkiye’da darülfünun eğitimi düzlük Ameed Shirim’de Çorum Hars Merkezinde yaptıkları çalışmalarla ait bilgiler verdi. Ameed Shirim,Türkçe kurslarına şu temel büyüklüğünde 150 emanet başvurduğunu hatırlatarak “Kurslarımızda ikinci aşamayı dahi açtık. Yeni kurslar da açacağız. Türkçe bellemek isteyen çokça gönül var, kâm çokça. Türkiye’yi ve Türki’yi dost haddinden fazla Filistinli var. Çorum Kültür Sarayı yardımıyla böyle tıpkısı eğitim görüyoruz. Bu hat olmasaydı Türki öğrenimi bu kadar çok olmazdı. Sizlere haddinden fazla teşekkür ediyoruz.” dedi.

‘Öğrencilere eğitim seti ve spor malzemesi bağış edildi’

Çorum Valisi Mustafa Fellah, Belediye Reisi Dr. Halil İbrahim Aşgın ve Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mualla Osman Öztürk’ün Çorum Kültür Merkezinde eğitim gören öğrencilere eğitim bilimi setleri ve spor malzemeleri bergüzar etti. Başkan Aşgın, merkez, ayak topu ve uçan top topları, masa tenisi raketlerinden oluşan armağan setlerinin öğrencilere ulaştırılacağını ifade etti.

Daha evvel 500 civarında eğitim bilimi seti gönderdiklerini, bu gelişlerinde dahi çokça sayıda spor malzemesini Filistinli gençlere eriştirme imkanı bulduklarını kaydeden Belediye Reisi Aşgın, “Çorum Kültür Merkezi, Kalkilya’daki gençlerimize yeryüzü iyicene şekilde bakım edecektir.” diye konuştu.

Hars merkezinin açılış programına, Çorum Valisi Mustafa Maraba, Belediye Reisi Dr. Halil İbrahim Aşgın, Eti Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yüksek Osman Öztürk, Kalkilya Şehremaneti Başbuğ Vekili Munzer Nazzal, Uray Başbuğ Yardımcısı Lemzi Çöplü, Şehremaneti Sedir üyeleri Ertuğrul Muazzez, Bülent Özdoğan, Ubeydullah Ahıskalı ve MHP Uray Kadro Başkanı Güzel Güloğlu katıldı. – ÇORUMShare: