Çölyak hastaları için unsuz, patatesli kurabiye ürettiler

Çölyak hastaları amacıyla unsuz, patatesli kurabiye ürettiler

Hasta öğrencinin kurabiye yiyebilmesi üzere eser ürettiler

NİĞDE Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Aşçılık Bölümü Öğretim Yardımcısı Mevlüt Layemut, patatesle ilişik sürdürdüğü Ar-Ge çalışmaları çerçevesinde patates kurabiyesi üretti.

Niğde’dahi arz çok üretilen ürünlerden olan kumpir ve elma ile; ilgilendiren öğrencileri ile alay malay İnovatif ve Ar-Ge çalışmaları fail Mevlüt Layemut, çölyak hastalarının yoksun kaldığı tatlarla ilgilendiren ürünler geliştiriyor. Patatesle hazırlanan glutensiz patates kurabiyesi tek un kullanılmadan hazırlanıyor. İnovatif ve Ar-Ge çalışmaları çerçevesinde geliştirilen patates kurabiyesi; çölyak hastalarına almaşık tıpkısı lezzetli lezzeti sunuyor. Glüten hastası bire bir öğrencisinin kurabiye tadabilmesi amacıyla böyle ayrımsız ürünün ortaya çıktığını belirten Mevlüt Ölmez, hazırlanan kurabiyeye sadeyağ eklenmediği devir laktoz hastalarının de bu lezzeti tadabileceğini belirtti. Ölmez; “Henüz önce patatesten yapmış olduğumuz Ar-Ge çalışmalarımız var patates dondurması, patates cezeryesi yapmıştık deminden da kumpir kurabiyesi denedik hem da burada gluten rahatsızlığı, çölyak hastalığı olanlara mütenavip benzeri tatlı oldu. Tadanlar haddinden fazla beğendi içimli tıpkı yapıt. Üç çeşide ayırdık bunu kakaolusunu yaptık, çikolatalısını hem üstelik fıstıklısını gayet ömre bedel bire bir kitap ve çokça birlikte bayağı hazırlanması var. Herkes rahatlıkla malzemeleri temin edebilir. İçerisinde patates var, mahlep var aroma vermesi üzere hem dahi hoşlanma vermesi için. Fındık var fındığı türap haline getirdik un yaptık bunu. kabartma tozu var, vanilya var, sadeyağ var, düzgün şekeri var. Patatesi haşladıktan sonraları sıcakken rendeleniyor daha sonradan tereyağı devreye giriyor gayrı malzemelerle karıştırılıp şet torbasına dolduruyoruz tepsiye sıkıp şekiller veriyoruz, önceden ısıtılmış 170 derecelik fırında 10-12 dk beyninde pişirip servis ediyoruz” dedi.

Gluten rahatsızlığı olan öğrencisinin dahi afiyetle tadabileceği benzeri yapıt ortaya çıkaran Ölmez, “Umarız çölyak hastaları, çölyak hastası olmasa birlikte herkesin rahatlıkla ulaşabileceği ve lezzetli bulacağı tıpkısı kurabiye ortaya çıkardık. Buğdaydan belde rahatsızlığı olanlar, çölyak hastalarının kurabiye, pizza yada aldatmak türlerinden yoksun kalabiliyor o yüzden gluten rahatsızlığı olanlara da tıpkı mütenavip oldu. Ayrımsız zamanda benzen içerisinde bulunan proteinden dünya laktoz rahatsızlığı olanlar dahi tereyağı kullanmadan bizim bu ürünü yapabilirler” diye konuştu.

Share: