Coğrafi işaretli ‘Çubuk Vişnesi’ni analjezik yerine kullanıyorlar

Ankara Çubuk’ta ruhlu ekşi kiraz üreticileri, coğrafi işaret düz vişneyi deva niyetine tüketiyor. analjezik yerine ekşi kiraz tükettiklerini tabir eden üreticiler, genç kalmaların dahi ekşi kiraz tüketimine bağlıyor. İlçede Temmuz ortalarında başlayan ekşi kiraz hasadı amacıyla şimdilerde coşkun tıpkı çalışma yürütülürken ekşi kiraz bahçelerindeki icraat havadan görüntülendi.

Ankara’nın Coğrafi İşaretli meyvesi olan Çubuk vişnesinin hasadı devam ediyor. Orak Ayı ayında başlayan hasat, ayrımlı rakımlarda Ilkgüz ayına kadar sürüyor.

Turşusuyla dünyaca adlı olan Ankara’nın Çubuk ilçesi, ekşi kiraz üretiminde birlikte yetişkin aynı yere eş. Coğrafi işareti bulunan ekşi kiraz için bugünlerde ekşi kiraz bahçelerinde coşkun bire bir iş yürütülüyor. Üreticilerin sene boyu süren mesaileri yüzleri güldürdü. İklim koşulları nedeniyle bazen bölgelerde rekoltenin düşse dahi yükselen fiyatlar üreticiye biraz olsun koku aldırdı.

Hasat sonrası güdük müddet zarfında pazara indirilmesi gereken vişne özenle toplanıp kasalara dolduruluyor. Peşi Sıra toptancılar gelip bahçelerden vişneleri alarak güdük sürede tüketiciye ulaştırıyor. Vitaminler açısından varlıklı olan Çubuk vişnesi, antioksidan özelliği sebebiyle kadınların bildirme haddinden fazla tercih ettiği meyveler beyninde yer alıyor.

Ankara, Niğde, Denizli, Mersin Ağacı, Isparta ve Bursa’üstelik işlenerek marmelat, reçel ve vişne suyu yapımında makbul Çubuk vişnesi işlenmiş kendisine yıl boyunca tüketiciye ulaştırılıyor.

İlçede ekşi kiraz üretimi işleyen vatandaşlar ise vişneyi sofralarından natamam etmiyor. Vişnenin bir çokça sağlık sorunlarına hal olduğunu belirten üreticiler, ağrı kesici yerine vişne tükettiklerini söyledi.

Öte yandan, vişne hasadı yapılan bahçeler havadan görüntülendi.

“Ekstra dirimlik üzere eskimemiş bahçeler yapılıyor”

Üst Çavundur köyünde vişne üretimi işleyen Eşref Büyük, “Vişnenin ilaçlaması, budaması çok heybetli. Dikkatli yapılmazsa çokça verim alamayız. Bizim bölgemizde var bu sene amma eksantrik bölgelerde bulunmayan. İyi ekşi kiraz yapraklı olmalı. Toplarken tetik toplamak gerekir. İşçiliği tahakküm ayrımsız kâr. Toplandıktan sonraları ayrımsız günde özelliğini kaybeder. Köyümüzde düzlük esnaflarımız bağan fiyatlarla alıyorlar. Tığ bile dışarıya isnat etmek zorunda kalıyoruz. Erdemli fiyattan harcamak amacıyla pazarcılara çevirmek yerinde kalıyoruz. Vişne tescillenmiş, patenti alınmış benzeri eser. Tümce vişne bahçeleri oluşturuyor. Köyümüzde vişne fabrikası olsa elan sunturlu değerlendirilecek. Kızıl tıpkı meyvecilik. Vişnemiz havasından suyundan elan iyice. Ankara çevresi ve İstanbul’a gönderiyoruz. Toplandıktan sonraları tıpkısı günden fazla durmaması geçişsiz. Kullanılmamış bahçeler dikiliyor. Ekstra dirimsel üzere eskimemiş bahçeler yapılıyor. Çok yersiz olamaması lazım. Çekicilik şartlarından etkilenen bire bir ongun” dedi.

Bizim buranın vişnesi birinci sıradadır

72 yaşındaki Hidayet Şahbudak ise gelişen teknolojiyle birlikte tarım faaliyetlerinin artık farklı bir buut kazandığını söyledi. Şahbudak, “Genellikle biz ekincilik işleriyle meşgulüz. Elimizden geldiği müddetçe yetiştirmeye bitmeme ediyoruz. Köyümüz 800 haneydi şimdi 200- 250 ayak kaldı. Yeni bahçeler yapılıyor, yetiştiriliyor. Ben üstelik kullanılmamış bire bir bostan oluşturdum. İyi vişne lezzetinden anlaşılır. Bizim buranın vişnesi bir numara sıradadır” ifadelerini kullandı.

“Başım ağrıdığında, bire bir yerim ağrıdığında ekşi kiraz kullanıyorum”

Çocukluğundan bu yana ekşi kiraz işiyle uğraştığını belirten Meliha Mahir, “Vişne analjezik özelliği var, dem sulandırıcı etkisi var. Dallar amacıyla, kadınlar üzere çok mıhlı. Biz vişneden komposto, yaparız, vişne suyu yaparız. İhtiyacımız olanı alır gerisini satarız. Başım ağrıdığında, benzeri yerim ağrıdığında vişne kullanıyorum. Kendimizi otama ediyoruz. Aydos Yaylası’ndan çevre buranın vişnesi elan güzeldir. Tamlık acun tanısın, hep pazarcıları köyümüze bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Sema Becerikli ise “Tığ komposto olmadan sofraya oturmayız. Vişnenin ağrı kesici özelliği var. Vücudu temizliyor. Akıl sulandırıyor” dedi.

Vişnenin cümle marifetiyle tüketilmesi gerektiğini belirten Nesrin Yordamlı, “Çocukluğumdan bu yana vişne ile uğraşıyoruz. Büyüklerimiz yetiştirmişler. Hasası çocukluğumuzdan bu yana yaptığımız amacıyla basit geliyor. İçeceğimiz bilcümle ekşi kiraz suyudur. Çocuklarımıza üstelik hep vişne içiririz. Çocuklarımızda anemi, çipo eksikliği olmuyor. Burası Aydos Yaylası’na mümasil olduğu amacıyla buranın vişnesi birinci kalitedir. Geç kızarır, suludur. Kolaylıkla bozulmaz” diyerek konuştu. – ANKARAShare: