Cizre’de yıldırı mağduru bin 112 hayat tapularına kavuştu

Cizre’de yıldırı mağduru bin 112 gönül tapularına kavuştu

ŞIRNAK – Şırnak’ın Cizre ilçesinde 2015-2016 yılında yaşanan oyuntu-barikat olaylarında mağdur olan vatandaşlar amacıyla planlı tapu tevzi töreninde mütekellim Ilbay Osman Bilim Adamı, dağdaki teröristlere seslenerek, ‘ben Kürtlerin savunucusuyum’ diyen teröristlerin Kürt çocuklarını öldürmelerine müsaade vermeyeceklerini, kandırılarak dağa çıkarılan teröristlerin evlatları olduğunu, kandırılan teröristlerin canlarıyla kıymet ödediklerini söyledi.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 2015-2016 yıllarında yaşanan oyuntu-gösteri olaylarında PKK’lı teröristlerin saldırıları sonucu evleri yıkılan aileler, TOKİ tarafından yapılan evlerine yerleşmenin peşi sıra demin birlikte tapularını almanın mutluluğunu yaşadı.

Cizre ilçesi Cudi, Sur ve Vuzuh Mahallelerinde teröristlerce kazılan çukurların arkası sıra gerçekleştirilen saldırılarda kıygın olan vatandaşlar üzere 3 bin 87 basamak, 204 hisse senedi yeri yapıldı. PKK’lı teröristlerin açtığı trap ve kurduğu barikatların kaldırılmasına yönelik operasyonda güç hasar görüp yıkılan konutların adına yapılan çağdaş binaların tapuları çıktı.

Terör mağdurları amacıyla Cudi, Bozalan ve Dirsekli köyünde yapılan 908 ev ve 204 hisse senedi yerinin tapuları Şırnak Valisi Osman Bilim Adamı, Cizre Kaymakamı Baylan Çıpa, Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Ahmet Şahin ve İl Protokolünün katıldığı törenle türe sahiplerine dağıtıldı.

Cizre’üstelik firez merkezinde planlı tapo dağıtım töreninde konuşan Ilbay Bilimci, “Biz, sözlerle değil, icraatlar ile konuşuruz. Biz, lafla değil, gerçeklerle konuşuruz. Biz, katledilen vatandaşlarla değil, yaptığımız eserlerle konuşuruz” dedi.

Bu bölgenin insanının kırk yıldır çokça çetin acılar yaşadığını ve çok korkulu teessürat çektiğine vurgu işleyen Şırnak Valisi Osman Bilim Adamı, “Çok şükür kim zaman hem ülkemizin faal azamet geleneği hem ortaya koyduğu emir hem dahi bu toprakların güvenliğinin sağlanması ile alay malay soy kaynaklarını halkı amacıyla kullanan oran iradesinin ortaya koyduğu emir ile alay malay daha çok o bozuk günleri arkada bıraktık ve bundan sonraki süreçte de buradaki vatandaşlarımız eski kırk yıla inat bundan ahir süreçte inşallah yaşayış içerisinde, büzük içerisinde ama önemlisi birlikte vefa içerisinde bu bölgede yaşamını sürdürecekler” şeklinde konuştu.

“Şırnak’ın dağlarında veya farklı yerlerde olan teröristlere sesleniyorum ki dağlar üstelik 24 yıldırıcı eskimiş” diyen Ilbay Bilim Adamı, “Bu dağlardaki teröristlere sesleniyoruz biz onları vurmak istemiyoruz. Eş sizler annenizin, babanızın beraberinde ve evinde hayatınızı idame ettirin. Amma ne olursa olsun tığ mehabet adına gelişigüzel antlaşma bu yörenin halkının asli ilke olan Kürt halkının, Kürt olarak burada bağımsız tıpkı şekilde yaşaması süresince değme tür şartları sağlayacağız ve bu pir evlerde onların esas sütü helal hakkı olduğu üzere belirterek onlara tapu tasdik törenini yapacağız” ifadelerine vadi verdi.

Yapılan konuşmaların ardından yıldırı mağduru 1112 vatandaşa tapuları verildi.

Share: