Çivril’in 35 yıllık katar özlemi Cumhurbaşkanlığına iletildi

Denizli’nin Çivril ilçesinde 35 yıl ilk biten şimendifer seferinin yeniden başlaması üzere dört gözle muntazır vatandaşların özlemi Cumhurbaşkanlığına iletildi.

Çivril ilçesinde diri Ayten Tokkal, 1892 yılında İngilizler marifetiyle yapıldıktan sonra faaliyetine başlayan ve 1988 yılında üstelik son seferini işleyen Sütlaç Çivril hattının baştan açılmasını 28 yıldır imza cem devam ediyor. Bu özlemin havza halkında yıllardır bitmeme etmesiyle birlikte Çivril Belediye Başkanı Niyazi Vural harekete geçti. 35 yıldır bitmeme eden özlemi Cumhurbaşkanlığına ileten Başkan Vural, vatandaşlara müjdeli haberi yöneltmek üzere çalışmalarını sakır sakır yerine sürdürüyor.

Bu başlangıcın simgesi haline mevrut ve 1995 yılında yaptığı imza kampanyasıyla 15 binden aşkın imza toplayan Tokkal, ölmeden önceki treni buyurmak istediğini belirterek, “Eskiden terbiye düzlük eksiksiz çocukların Çivril’e duyulmak için biricik uzlaştırıcı olan, çükündür, haşhaş, buğday arpa kabilinden tarım ürünlerinin taşınmasında yeryüzü masrafsız ve cılız muvasala ara bulucu olan katar, siyasetin oyuncağı oldu ve durduruldu. Köylerden intikal etmek için Çivril’e mevrut torunlar gelemez oldu. Üretilen mahsulat kamyonlarla henüz pahalıya ve uzun süren zamanlarda taşınır oldu. Şimendifer Çivril amacıyla dirimsel önem taşıyor, Çivril’da trenin gelmesini tümce istiyor” dedi.

Çivril Belediye Reisi Niyazi Vural, “Şuan zarfında bulunduğumuz vadi Kerem Çıpa Yollarının sahası. 1882 yılında inşası tamamlanan ve 1989 yılına kadar hayatiyet gösteren şimendifer. Bu şimendifer 2000 yıllarında o aktarılma belediye reisi aracılığıyla sergilenmek için buraya getirildi. İçinde bulunduğumuz sahayı şehremaneti satın aldı. Çivril’e 1989 yılına büyüklüğünde hizmet fail bu treni Çivril’iler anlayışsız istiyor. Ayten teyzemiz o zamandan bu yana imza toplamaya başlamış. O günkü tren kömürlü aynı yağız katar ve iktisadi olmadığı amacıyla seferden kaldırılıyor. Buranın turizmi amacıyla trenin gizil almaç bulunan. Biz Iblağ Bakanlığı’na başvuruyu yaptık, teyzemizin imza kampanyasını faaliyete geçirerek inşallah trenimizi ilçemize kazandıracağız. Cumhurbaşkanımız mitinginde dahi pankart açan vatandaşlarımız oldu, bu sese inşallah lüzumlu hassaslık gösterileceğine inancımız bitmeyen. Bu trenle vaktiyle angarya ve herif taşımalığı yapıldı, gine aynı olacak ve bölgede dahi gelişmeye katkı olacak” diye konuştu.

Denizli’nin Çivril ilçesinden sabık ve Sultan 2. Abdülhamid yoluyla 1900’lü yıllarda mensur ettirilen demiryolu, Anadolu’da düz yazı ettirilen ilk demiryolu hatlarından birisi kendisine biliniyor. – DENİZLİ

Share: