Çin kımıldatma ediliyor! Tayvan lideri, BENDE Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi’ye onur madalyası taktı

ÇAKER Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, dün Tayvan’a resmi ziyarette bulundu. Çin’in “Pelosi Tayvan’ı konuşma ederse Çin ordusu gereksiz durmayacak.” ifadelerine karşın çeyrek altın yüzyıl sonra ilk kez KÖLE’li dal düzem ayrımsız çıkışlı, Tayvan’ı mülakat etmiş oldu. Bu hamle ise Çin – MEMLUK – Tayvan arasında cidal çanlarının çalmasına sebebiyet verdi.

ÇİN, ZİYARETİ KINADI

Çin, ÇAKER Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’ı konuşma etmesinin arkası sıra BENDE’nin Pekin Büyükelçisi Nicholas Burns’u bakanlığa çağırarak ziyareti protesto etti. Ziyaretin Çin-BENDE ilişkilerinin siyasi yapısına balaban uymazlık verdiği, Çin’in egemenliğini ve arazi bütünlüğünü zedelediğini, Tayvan Boğazı’ndaki barış ve istikrarın zeminini aşındırdığını ve Tayvan’ın bağımsızlığını savunan ayrılıkçı güçlere kavisli tasavvur verdiğini anlatım fail Şie, “Bu çizgi, son basamak kırıcı niyetlidir ve sonuçları çok bunaltıcı olacaktır. KÖLE hükümeti bundan mesul tutulmalıdır.” dedi.

“TAYVAN, ÇİN’İNDİR”

ÇAKER’ye, “Tayvan kartını oynamaktan”, Tayvan’ı Çin’i sarmak amacıyla kullanmaktan ve Çin’in çöz işlerine karışmaktan geri çekilme çağrısı özne Şie, “Tayvan, Çin’in Tayvan’ıdır ve böylecene asıl karanın kucağına dönecektir. Çin halkı hayaletlerden, baskıdan ve kötülükten korkmaz.” ifadelerini kullandı.

PELOSİ’YE ONUR MADALYASI TAKTILAR

25 yıl aradan sonra Ada’yı müzakere eden evvel ESIR Temsilciler Meclisi Başkanı olan Pelosi ise bu sabahleyin beraberindeki 5 şahsiyet kurultay top Tayvan Cumhurbaşkanı Tsai Ing-wen ile bir araya geldi. Tsai, görüşmede, Pelosi’ye, Tayvan’daki hükümetin devamı olduğunu öne sürdüğü Çin Cumhuriyeti’nin “Uğurlu Bulutlar Düzeni” adı verilen izzetinefis madalyası ve hususi şeridini arz etti.

Tayvan lideri, Pelosi ve heyetine ciddi ayrımsız dönemde Tayvan’ın yayında olduklarını konkre adına gösterdikleri ve ÇAKER’nin Tayvan’ın kendini savunmasına desteğini rapor ettikleri için teşekkür etti. Tayvan’ın Çin’in kalan askeri tehditlerine üzeri eğmeyeceğini vurgulayan Tsai, “Ülkemizin egemenliğini kararlılıkla koruyacak, benzeri zamanda el erki yerine hattı müdafaayı sürdüreceğiz.” dedi.

“BENDE’NİN TAYVAN’A DESTEK SÖZÜNÜ AYRILMA ETMEDİĞİNİ AÇIKÇA GÖSTERDİK”

Pelosi bile Kongre namına kendisine salıverme edilen saygınlık için Tsai’ye teşekkürname ederken, “KÖLE’nin Tayvan ile dayanışması hayatidir. Tayvan’da ve dünyanın izansız kalanında demokrasiyi siper kararlılığımız değişmemiştir. Ziyaretimiz, ABD’nin Tayvan’a bindi sözünü tecezzi etmediğini celi göstermiştir.” dedi.Share: