Çıldır Gölü’nün süvari kızakçıları kar yağışının arkası sıra turistleri dörtnala gezdiriyor

Zeminin yalçın olması nedeniyle turistleri buzla ciltli Çıldır Gölü’nde rahat gezdiremeyen kızakçılar, kar yağışının arkası sıra atlarını dörtnala koşturmaya başladı.

Ardahan ile Kars illeri ortada kâin ve yüzeyi buzla ciltli Çıldır Gölü, şita sezonunda yüzlerce domestik ve yabancı turisti ağırlıyor.

Bölgeye mevrut ziyaretçilerin genişlik çok tercih ettiği atlı kızak gezintisinde ise buzun “sırça üzere” olması nedeniyle aksaklıklar yaşanıyordu.

Bölgede iki gündür çalışkan olan kar yağışı, atlarını buz üzerinde abat koşturamayan ve esmer hasret kalan kızakçıları sevindirdi.

Yöre halkı, rengarenk süsledikleri atlarını, arkasına bağladıkları kızaklarla kar ve buzla kaplı göl üstünde dörtnala koşturdu.

Süvari kızakçı Öztürk Durdağı, AA muhabirine, kar yağışına çok sevindiklerini ve daha çok karla kaplı buzda ferah ferah ilerleyebildiklerini söyledi.

“Kar yağışı çokça adamakıllı oldu”

Bugüne büyüklüğünde kemiksiz buzda kızak sürdüklerini, bunun üstelik haddinden fazla pres olduğunu ifade fail Durdağı, şöyle konuştu:

“Kar yağışı haddinden fazla evire çevire oldu. Atlarımızın ayakları çıktı elan çok kaymıyor. Biz üstelik bunun keyfini çıkarmaya başladık. Uzun süredir bu anı bekliyorduk. İlgi üstelik haddinden fazla arttı. İnsanlar cam üzere buzda yürüyemiyorlardı zira çokça pres oluyordu. Örneğin biz çok zorlanıyorduk. Şimdi vatandaşlar ferah ferah alana gelip gezebiliyorlar. Şu an Çıldır Gölü’nün imdi keyfini çıkarıyorlar.”

Atlı kızakçı Içtihat Ada da kar yağışının işlerini kolaylaştırdığını anlattı.

Atın buz üstünde durmakta sıklet çektiğini dile getiren Ada, “Zira açık buzda çivili nal de olsa atlama beygiri zorlanıyor. Fakat deminden kar buza yapıştı ve bizim için çok ongun oldu. Beygir de ferah ferah ilerlemiş oluyor. Kanı buza yapışması bizim rastgele ant işimize gelir.” diyerek konuştu.

Share: