ÇIĞIR LİSESİ, ORTAOKULDAN SONRALARI EĞİTİMİ BIRAKMAYI DÜŞÜNEN MUSA’YI OKULA BAĞLADI

ŞIRNAK’ın Silopi ilçesinde Mesleki ve Ustalık Rum Lisesi öğrencileri, atölyede ürettikleri mobilyalarla hem çığır öğreniyor hem üstelik yer illere göndererek elde edilen gelirden ocak bütçelerine katkıda bulunuyor. Ortaokulu bitirdikten sonraları eğitimine devam etmek istemediğini amma meslek lisesine başlayınca fikrinin değiştiğini belirten 11’inci sınıf öğrencisi Musa Sadak, ‘Iz öğrenirken harçlığımızı birlikte çıkarıyoruz. 8’inci sınıfta okulu bırakmayı düşünüyordum. Okula gelip bu bölümde çalıştıktan bilahare okulu sevmeye başladım’ dedi.

Silopi Mesleki ve Beceri Anadolu Lisesi Eroin Teknolojisi ile Möble ve İç Mekan Tasarımı bölümlerinde terbiye gören öğrenciler, meslek öğrenirken aynı yandan birlikte ürettikleri mobilyaların çevre illere gönderilmesiyle elde edilen gelirle, ocak bütçelerine katkı sunuyor. Okul atölyesinde masa ve sıranın yanında sair möble çeşitlerini birlikte kılgılı olarak yapmayı öğrenen öğrenciler, Milli Yetişek Bakanlığı’nın belirlediği illerdeki terbiye kurumlarıyla yapılan protokolle yaptıkları mobilyaları okullara gönderiyor. Öğrenciler, Şırnak site merkezi ve ilçeleri ile Gaziantep, Mardin ve Siirt’e büyüklüğünde mobilya göndererek mevki ekonomisine katkı sunuyor.

‘OKULU SEVMEYE BAŞLADIM’

Okulun 11’nci sınıfında eğitim bilimi gören Musa Sadak, ortaokuldan sonra ortaöğretim kavramak istemediğini, fakat bölüme gelerek çalıştıktan sonra okulu sevmeye başladığını söyledi. Iz öğrenirken harçlıklarını birlikte çıkardıklarını rapor eden Okluk, ‘8’inci sınıfta okulu bırakmayı düşünüyordum. Mahiyet, delme, pentür kabilinden işleri öğrenmeye başladım. Sıralara köken işleminin arkası sıra mahlul işlemi yapıyoruz. Boyadıktan sonraları 180 adım fırına atıyoruz. Başlık ve tahtalarını takıp ayrıksı okullara gönderiyoruz. Bu şekilde yardımımız dokunuyor’ diye niteleyerek konuştu.

Patika lisesi sebebiyle hem meslek okuduğunu hem dahi mal kazanarak aile bütçesine yardım sunduğunu belirten İbrahim Tanıdık ise, ‘Öğrenci olarak okula geliyoruz. Hem çalışıyoruz hem da ailemize bindi oluyoruz. Patika ediniyoruz, bize patika öğretiyorlar. Elimizden geldiği kadar üstelik öğrenmeye çalışıyoruz. Stajyerliğimi bu okulda düzenlemek istiyorum. Gayrı okullarda bu imkanlar olmadığı için öğrenciler açıkta kalabiliyor. Buraya gelerek patika öğrenebilirler. Bu avantajı kullanabilirler’ şeklinde konuştu.

‘ÇOCUKLARIMIZ YAPARAK, YAŞAYARAK ÖĞRENİYOR’

Öğrencilerin atölyelerde üreterek çığır öğrendiğini tamlayan okulun müdürü Hakkı Kaya ise, şunları söyledi:

‘Möble ve mızrap atölyelerimizde çarçabuk süratle rastgele öz üretilebilmektedir. Kısaca 2 yıldır okulumuzun bünyesinde döner kebap yapıldı. Bu kapsamda bakanlığımız başta girmek amacıyla birçok yerle protokoller yapıldı. Masa ve sıralarımız, toprak ve ilçeler kalkmak üzere site dışlarına sevkiyatla gönderiliyor. Mail zamanda Mardin’in Savur ilçesi, Siirt’in Şirvan ilçesi ve Gaziantep üzere bir nice il ve ilçeye sevkiyatlarımız oldu. Çocuklarımız yaparak ve yaşayarak daha çok öğreniyor. Meslek lisesinin amacı eleman yetiştirmektir, becerikli yetiştirmektir. Biz birlikte bu şiarla ülkemizin ihtiyacı olan ustaları, kalfaları yetiştirmeye bitmeme edeceğiz. Bakanlığımız olsun, Cumhurbaşkanımız Recep Melamet Erdoğan olsun, iz liselerine ehemmiyet vermektedir. Bu destekleri sonuna kadar dahi hissetmekteyiz. Biz üstelik üzerimize düşeni yapacağız ve üretmeye bitmeme edeceğiz.?

Share: