CHP’li Torun: İktidara geldiğimizde aday sınavları kaldıracağız

CHP Genel Başkanı Yardımcısı Seyit Torun, iktidara geldiklerinde aday sınavların kaldırılacağını belirterek, “KPSS üstelik slayt, âdeta on paralık kimsenin ayrışmadığı, ötekileşmediği benzeri sınav olacak” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun başkanlığında, CHP Adana Milletvekili Burhanettin Endişe, Antalya Saylav Cavit Katışıksız, Bilecik Mebus Yaşar Tüzün, Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu’nun bile aralarında bulunduğu yerel yönetimler heyeti, CHP’li kaymakamlık şehremaneti başkanlarıyla görüşmek için Tunceli’ye geldi. Fırka binasında partililerle benzeri araya gelen yıldız bilimi, matbuat açıklaması yaptı.

‘BU İKTİDAR 31 MART’IN ACISINI HALA SİNDİREMEDİ’CHP Umumi Başkanı Seyit Torun, konuşmasında, Türkiye nüfusunun yüzde 50,8’ini CHP’li belediyelerin yönettiğini söyleyerek, “Iktisadi gösteriş yerine yüzde 67’deyiz, turizm bölgelerinde yüzde 90’lardayız. Bu kuvvet 31 Mart’ın acısını bibi sindiremedi, hala acep ne yaparım da ben bu CHP’li belediyeleri çalıştırmam, onların üzerinde gravite kurarım bunun çabası içerisinde. HDP’lileri kayyumla aldı bizi bile benzeri şekilde olmadık suçlar uydurarak açığa almaya çalışıyor. Aynı şekilde bütün belediyelerimize müfettişler göndererek, denetim değil ‘gidin ne olursa olsun tıpkısı cürüm bulun, bana tıpkısı dosya getirin’ diye ceht içerisinde. Tığ biliyoruz. İçişleri Bakanlığı’nda aynı vahit kuruldu ve hemen bizim belediyelerimiz için ‘gidin bulun, bulamazsanız sizi cezalandırırım’ diye niteleyerek bu çatı dursuz duraksız çalışıyor. Bu milli buyuru gaspıdır, milli iradeye saygısızlıktır. Müfettişini gönderdi, görevden almaya çalıştı, seçkin nev baskıyı kurdu. Şimdi birlikte belediyelerimizin hakkı olan kaynaklarını vermiyor. Belediyeler Birliği, belediyelerin bütçesi ile oluşmuş amma maatteessüf yandaşa, Mekân Kentçilik Bakanlığı yandaşa, başka bakanlıklar yandaşa. CHP’li ve değişik belediyeleri bu yurttaş seçmedi mi? O belediyelerin sınırları içerisinde diri vatandaşlarımız kazanç vermiyor mu?” dedi.’KPSS HİÇ KİMSENİN AYRIŞMADIĞI BİR SINAV OLACAK’İktidara geldiklerinde sözlü sınavların kaldırılacağını belirten Torun, “İletişim organlarından bilgelik sahibi olduğunuz üzere KPSS sınavları. Tuz koktu rüfeka, yani ÖSYM başkanını görevden alarak, tahkik başlatarak olamaz. Bunun müsebbibi bu iktidardır. Bu liyakatsızlığı ortaya koyan, insanımızı mağdur eden, KPSS sınavlarında sonraları yavuklu sınavlarda ayrımcılık işleyen bu yapıdır. Balık baştan kokar. Baştaki adaletsizliği, usulsüzlüğü yaparsa tabiatıyla kim onun altındakileri dahi seçkin türlü usulsüzlüğü ve adaletsizliği yapmaya çalışır. Bunun de takipçisi olacağız. Bu ülkede bundan sonra bu yavuklu sınavları üstelik kaldıracağız ve KPSS birlikte şeffaf, âdeta hiç kimsenin ayrışmadığı, ötekileşmediği ayrımsız sınav olacak” diye konuştu.’NE YAPMAYA ÇALIŞTIĞI BELLİ SIFIR BİR İL BAŞKANI VAR’Çemişgezek ilçesinde Güllabi Karakolu’nu ülfet ettiği sırasında karakoldaki askerlerin DÜRÜST Fırka İl Başkanı Sercan Özaydın’ı askeri törenle karşılamasına aksülamel gösterip savcıları göreve çağırma eden Torun, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“YANLIŞSIZ Fırka Tunceli mülk başkanı var, evlere bayram. Gerçekten hangi olduğu, hangi yapmaya çalıştığı belli olmayan tıpkı Tunceli AK Öğür yer başkanı var. Askerimizi, silahlı kuvvetlerimizi da itibarsızlaştıran, güvenlik korucusunu bile bölen, siyasetin dışında her şeyi fail ayrımsız ülke başkanı var. İşte tek insan rejimi olursa, tümen devleti kurmaya çalışırlarsa, Tunceli’deki versiyonu birlikte bu evet. İl başkanının görevleri bellidir amma bu görevlerin dışında burayı yönetmeye çalışırsa bürokrasiyi, silahlı kuvvetleri, düzenlilik güçlerini yönetmeye kalkarsa bu işin içinden çıkılmaz. Bu devlette dahi maalesef liyakat olamaz. Alelade alçalma ediyorum, o komutan görevden alındı ya da fariza yeri değiştirildi ama toprak başkanıyla ilişik hiçbir prosedür yapıldı mı? Gelişigüzel şeye laf yetiştiren, her konuya bir lafı olan İçişleri Bakanı acaba bu konuda tek husus söyledi mi, tıpkı değişmeyen aldı mı evet da tıpkısı uygulamada bulundu mu?  Tığ onun hangi yapıda ve karakterde olduğunu biliyoruz. Bir Iki kaldı, önümüzdeki süreçte bunların değerlendirmesini yapacağız. Bu el başkanına bu cesareti veren kim? Tığ siyasinin tutup dahi devletin silahlı kuvvetini yönetmesi ve haberleşme gurubu kurması kabul edilemez. Burası fırka devleti mi, bura Patagonya mı, burası muz cumhuriyeti mi? Devletin tekrardan saygınlığını kazandıracağız. Demokrasiye kavuşturacağız, özgürlük alanlarını genişleteceğiz, bizim mücadelemiz bu. Ego devletin, Cumhuriyet’in onurlu savcılarının bu işe umum atacağını düşünüyorum. Bu ülkede hukukun üstünlüğünü hazımlı savcılarımız bittabi ki var. Ben onları göreve nida ediyorum”Share: