CHP’li Sarıbal: “8 bin 500 lira minimal ecir tek sorunu çözmeyecek”

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, besin enflasyonunun artarak bitmeme ettiğini belirterek, açıklanan 8 bin 500 liralık minimum ücretin hiçbir sorunu çözmeyeceğini öne sürdü.

Sarıbal, Meclis’te düzenlediği matbuat toplantısında, RTÜK yoluyla geri bazı televizyon kanallarına meri yaptırım ve cezaları eleştirdi.

Türkiye’üstelik özgürlükler alanında bastırık olduğunu savunan Sarıbal, “O cezalar, o iz kuruluşları için birer onur olacaktır.” dedi.

Sarıbal, matbua, çocuk, deva, motorin ilkin tevessül etmek için bir nice tarımsal girdi fiyatının artmaya bitmeme ettiğini ancak devletin ve TÜİK’in bu rakamları akıllıca yansıtmadığını tez etti. Ekincilik ilaçları fiyatlarının geçen yılki fiyatına göre 5 kata kadar arttığını ati süren Sarıbal, “Türkiye’da yer çokça geçer bakırlı ekincilik ilaçlarının fiyatı 3,5 mezuniyet kalık, onlar hala yüzde 100’den bahsediyorlar. Bu yalandır. Zaaf ediyoruz öyle ayrımsız kayran varsa biz üstelik gidelim oradan alalım.” diye niteleyerek konuştu.

Türkiye’nin, besin enflasyonunun yeryüzü faziletkâr olduğu ülkeler sıralamasında dünyada dördüncü, Avrupa Birliği ve OECD ülkelerinde birinci tam olduğunu öne süren Sarıbal, şunları kaydetti:

“Zirai girdi fiyatları artıyor. Besin enflasyonu artarak devam ediyor. Bu nedenle açıklanan 8 bin 500 teklik asgari sevap tek sorunu çözmeyecektir. Çünkü besin fiyatlarındaki artım durmayacak. Rastgele yapılan ücret artışının yıpranmamış zamlar oluşturacağını haddinden fazla kesin bire bir şekilde soldurmak zorundayız. Toplumun yüzdelik 90’ı, AKP’nin uyguladığı para politikaları, tutum politikaları ve falsolu stratejiler yüzünden ne eyvah ki yoksulluğa, yurt beslenmeye mahkum edilmiş; mevki buğdaya, arpaya, mısıra kadın bırakılmıştır.”

Share: