CHP’li Ağbaba, akaryakıt istasyonları mühürlenen hisse senedi yeri sahipleriyle matbuat açıklaması yaptı Açıklaması

CHP Genel Komutan Yardımcısı Iye Ağbaba, “Zaman 4 bin istasyonun kapanması ve 120 bin kişinin süreduran kalması riskiyle karşı karşıya küsurat yer yağı istasyonu sahipleri kıygın durumda.” dedi.

Ağbaba, akaryakıt istasyonu mühürlenen petrol istasyonu sahipleri ile CHP Genel Merkezi uğrunda basın açıklaması yaptı.

Petrol istasyonu sahiplerinin, “tevzi şirketlerinin düzenlediği düzme faturalar dolayısıyla kendilerine ukubet kesildiğini” söylediğini aktaran Ağbaba, Türkiye’nin ayrımlı illerinden gelen iş yeri sahiplerinin, haklarını araştırmak için 48 gündür EPDK uğrunda olduğunu anlattı.

Akaryakıt istasyonlarına lisanslarını Sağlık İdaresi Başkanlığının verdiğine, denetimi ise EPDK’nın yaptığına meni fail Ağbaba, şunları kaydetti:

“Faturanın yapmacıklı olmasının cezası neden hareket yeri sahiplerine ve onların çalışanlarına kesiliyor. Bugün 4 bin istasyonun kapanması ve 120 bin kişinin etkisiz kalması riskiyle yüz yüze kalan petrol istasyonu sahipleri kıygın durumda. Duruşma sonucu beklenmeden kesilen bu ukubet 120 bin insanımızı işsizlikle yüz yüze bırakıyor. Tevzi şirketlerinin borçları ya de onların yaptığı usulsüzlüğün faturası benzin istasyon sahiplerine kesiliyor. EPDK’nin lisans verdiği dağıtım şirketlerinin kestiği faturaların sahte olması zımnında EPDK ve Sağlık İdaresi Başkanlığı petrol istasyonlarına ceza kesiyor.

Bu istasyon sahipleri, kendilerine kesilen faturanın köken olup olmadığını anlayamaz, bu iş yeri sahipleri birer müfettiş değil. Paralarını gönderip, yakıtlarını alıp bilahare bile onu bölüt satan insanlar. Bu tevzi firmalarına lisans veren, EPDK’nın kendisi. Faturayı kestiren Sağlık İdaresinin kendisi. İş yeri başına 3-4 milyon teklik civarında para cezası kesiliyor ve konusunda birlikte hisse senedi yerleri mühürleniyor. İstasyonlar mühürlüyken gelişim yeri sahipleri bu parayı nasıl ödeyebilir.”

Kâh hisse senedi yeri sahipleri bile mağduriyetlerini aktardı.

Ağbaba, CHP olarak nahak yere yere mühürlenen akaryakıt istasyonları konusunun takipçisi olacaklarını sözlerine ekledi.Share: