CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu, Erzurum’da partisinin milletvekilleriyle toplantısında konuştu: (2)

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Herkesin hakkını hukukunu doğrulama edeceğiz. Ki üretiyorsa, ki cebin teri döküyorsa, rey versin yahut vermesin, Bay Eksiksizlik’in başının üstünde yeri var. Yeter kim eksin ve üretsin.” dedi.

Kılıçdaroğlu, Erzurum’daki Soylu Fazıl Kısakürek Hars Merkezi’nde partisinin milletvekilleriyle toplantısında yaptığı konuşmada, taşeron işçilerin sorunlarını çözeceğini ve PTT’nin taşeron işçilerinin üstelik haklarını teyit edeceğini söyledi.

Haddinden Fazla dar tıpkısı kadronun özelleştirilen şeker fabrikasında çalıştığını ve o işçilerin hakkını kendisinin savunacağını anlatım fail Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“2007’üstelik 784 bin olan şahıs 2022’birlikte 756 bine düşecek. Münasebet insan azalır, insanlar Erzurum’bile hisse senedi bulamadıkları, iş alanları bulamadıkları için. Balaban kentlerin varoşlarına gidiyorlar. Tarıma dair meralar, uran gelişmemiş. Erzurum’üstelik kocabaş efsanevi varlığında bile korkulu bir düşüş var. Toplumsal Yardımlaşma ve El Birliği Vakfı 50 bin aileye herhangi bir sene kömür dağıtıyor. Bu şehrin iklimini bozuyor, gelgel kirliliğine nöbet açıyor. Sen şayet arkalama yapacaksan o 50 bin vatandaşın doğal gaz parasın ödersin, şehir kirlenmez. Kirlilik olmaz ama bunu yapmıyorlar, yapacağız.”

Kılıçdaroğlu, Erzurum’un tarım ve hayvancılık bölgesi olduğuna meni ederek, “Onlar tarımın önemini bilmezler, biz biliriz. Onlar tarımın mühim kısım olduğunu bilmezler amma biz biliriz. Hastalık zira araban, mobilyan, buzdolabın olmayabilir amma sen eşin, çocukların günde iki kat ekmek kemirmek zorundasınız, kemirmek kemirmek zorundasınız. Etkili hayvandan ete kadar haricen getiriyorlar. Buğdaydan arpaya kadar haricen getiriyorlar. Yulaftan mısıra kadar haricen getiriyorlar. Türkiye’da arazi mı yok, dikici mi yok, üreten mi bulunmayan, cebin teri döken mi bulunmayan, hepsi var.” diye konuştu.

“Kim üretiyorsa, karşı teri döküyorsa, Bay Eksiksizlik’in başının üzerinde yeri var”

“Herkesin hakkını hukukunu teslim edeceğiz. Kim üretiyorsa, kim cebin teri döküyorsa rey versin yahut vermesin, Bay Eksiksizlik’in başının üzerinde yeri var. Yeter ki anyon ve üretsin.” ifadesini kullanan Kılıçdaroğlu, tek çiftçinin ektiğinden dolayı uymazlık görmeyeceğini kaydetti.

Havza bazlı planlama yapacaklarını, çiftçinin ektiği veya ürettiği amacıyla engel etmeyeceğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Tarım Kanunu’nun 21. maddesi var ve diyor kim ‘seçkin yıl milli gelirin yüzde 1’i oranında çiftçiye bindi verilecek.’ kusursuz verilmedi. Çiftçinin bu AK Tümen hükümetlerinden 273 bilyon teklik alacağı var. Verilmesi gereken dünyalık verilmedi.” dedi.

Erzurum’un coğrafi ve tarihi kendisine de çok makro bire bir düz olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Yer büyüklüğü açısından 9. şişman el. Nedeniyle bu bölgenin hususi tutum bölgesi namına ilan edilmesi lazım. Bu nahiye 9 illa beraber ortak projeler ve hedeflere kilitlenmesi geçişsiz. Erzurum dışında Kars, Dert, Iğdır, Tunceli, Muş, Bitlis, Bingöl ve Van’bile toprak bazlı tarım ve hayvancılığın merkezi olması lazım. Bu toprak hususi envestisman alanlarıyla motivasyon edilmesi lazım.” ifadelerini kullandı.

Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, şöyle bitmeme etti:

“Iğdır, orada Kazım Karabekir Ekincilik İşletmesi var. Orası şu zaman balaban, önemli benzeri format. O merkeze etkili hayvanat getirilecek. Orada üretilecek ve 20 bin aileye seçme sene hoşur ve kocabaş efsanevi ücretsiz yerine dağıtılacak. Tekrar bu bölgede ekincilik ve hayvancılığın gelişmesi üzere cilt el işi tesisleri, cilt el işi tesisleri, ağızotu el işi fabrikaları, ekincilik aletleri, zirai ürün paketleme tesisleri, tarım ilaçları, biokarbon, nakit gübre ve yapı üretimi de bu bölgede olacak. Bu dediğim 9 ilde bunların cümlesi olacak ve merkezi dahi Erzurum olacak. Ekincilik ve hayvancılık üzerine uluslararası borsa Erzurum’üstelik kurulacak. Böylece bu borsa kurulurken laboratuvarlar ve ticaret merkezleri bile olacak. Bölgenin inşası, Erzurum Tecim Endüstri Odası, Ekincilik Odası ve özel sektör aracılığıyla amme desteğiyle yapılacak. Kaynaklar büyük ölçüde amme aracılığıyla finanse edilecek. Bölgenin işletmesini Ticaret Uran Odası, Ziraat Odası ve özel sektör bu arada yapacaklar.”

CHP’nin hayvancılıkla ait projeleri

Bahsettiği çalışmalarla Erzurum’un ekincilik ve hayvancılığın üretim merkezi olacağını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Çok sayıda efsanevi besleneceği üzere hayvanların atıkları ve bunlardan sıvı matbu ve faaliyet enerjisi elde edeceğiz. Elde ettiğimiz elektriği, çiftçiler ücretsiz namına şişman ölçüde kullanacaklar. 150 bin aracısız 600 bin bilvasıta olmak üzere 750 bin kişiye projemiz istihdam alanı sağlayacak. Hedef 30 bilyon dolarlık Orta Şark Cilt Borsası’nın temel merkezi tutmak. Bütçenin geçmiş 6 ayında zirai destekler için verilen servet 21 bilyon 300 milyon teklik. Esnaf ve çiftçilere yüreklilik desteği bile 8 milyar 200 milyon liralık. Toplam 29 milyar 500 milyon teklik maraba, esnaf, destek ve emniyet amacıyla verdikleri mülk. Tefecilere ve faizcilere ne vermişler, 134 bilyon 600 milyon teklik.” şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Efsanevi yemini de ithal fail, deli dolu hayvanı ve hitit ithal fail iktidardan kurtulmak istiyoruz, ‘biz kendi yemimizi ve hayvanımızı kendimiz üretelim, toprağımızı kendimiz işleyelim, karşı terimize kendimiz ayar verelim ve hepimiz kazanalım’ diyorsanız bize katılacaksınız. Çiftçilerin, esnafın Tarım Itimat Kooperatifinden yahut bankalardan aldıkları kredilerin faizleri silinsin istiyorsanız bize katılacaksınız. Emeklilikte yaşa takılanlar, şayet bu dava çözülsün istiyorsanız, bize katılacaksınız. Ataması yapılmayan öğretmenler ve sağlıkçılar, atamalarınızın doğruluk ve ülfet süresince yapılmasını istiyorsanız, bize katılacaksınız. Adaleti çıkarmak istiyorsanız ve uyuşturucu belasından bu büyüklük kurtulsun istiyorsanız, bize katılacaksınız.”

Toplantıya, umumi komutan yardımcıları, milletvekilleri ve partililer katıldı.

(Bitti)

Share: