CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu, 57 muhtarın CHP’ye paydaşlık töreninde konuştu (1)

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun muhtarlarla tokalaşması

Kılıçdaroğlu’nun muhtarlarla dostane etmesi

Kılıçdaroğlu’nun partiye katılan muhtarlara rozet takması

Kılıçdaroğlu’nun konuşması

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 57 muhtarın CHP’ye iştirak töreninde konuştu:

” Orta Şark’bile barışı nail olmak ne geçmek biliyor musunuz? Türkiye’nin haddinden fazla aceleci büyümesi, haddinden fazla acul kalkınması demektir”

“Herkesin hayat tarzı kendisine aittir. Gelişigüzel koyulmak zorundayız ve Türkiye’nin bu kutuplaşmayı aşması lazım”

ANKARA – CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, Orta Şark’üstelik barışı sağlamanın Türkiye’nin çok acul büyümesi ve kalkınması anlamına geldiğini kaydetti.

CHP’den yapılan açıklamaya bakarak, Kılıçdaroğlu, Kayseri’deki 57 mahalle muhtarının CHP’ye katılımı nedeniyle parti genel merkezinde düzenlenen törene katıldı.

Türkiye’nin içre bulunduğu durumu herkesin bildiğini anlatan Kılıçdaroğlu, “Tarihimizde olmadığımız büyüklüğünde kamplaştık ve kutuplaştık bu akla yatkın değil.” ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Ben herkesin inancına imtina etmek gösteririm. Tanrı ile kulun arasına benim girmeye yetkim yoktur, bu yetki peygambere da verilmemiştir. Kimin inançlı, kimin insafsız olduğunu, aynı biricik Heybetli Yaradan bilir. Hiç kimsenin kimliğine benim itiraz hakkım yoktur, zira hiçbirimiz ana babamızı berceste özgürlüğüne ehil değiliz ama annemizle babamızla atalarımızla kurum duyarız. Dolayısıyla etiket üzerinden siyaseti dahi makul bulmam. Hayat tarzına ürkmek yayımlamak zorundayız. Herkesin yaşam tarzı kendisine aittir. Gelişigüzel gelmek zorundayız ve Türkiye’nin bu kutuplaşmayı aşması lazım. Çokça balaban sorunlarımız var, düşündüğünüzden çokça daha şişman. Cemaziyelevvel Ağrı’daydım, Ağrı’nın nüfusunun yüzdelik 54’ü 24 yaşın altında. Temas canip tüvana amma bütünü işsiz. Hangi olacak bu füru? bir iki üretimevi varmış onlar de özelleştirilmiş ve sonraları kapanmış. Tümce ‘acaba mikro dışına kapağı elbette atabilirim?’ arayışı içre. Oradan benzeri Kanada damarı bulmuşlar 10 bine mail Ağrılı Kanada’ya gitmiş, oraya kurulu. Ama sonuçta bu memleket bizim memleketimiz. Gelişigüzel, ortak bu memleketi aydınlığa ihata etmek zorundayız.

Bizim benzeri 6’lı masamız var. Seçme birimiz ayrı ayrımsız partiyiz esasta. Temas birimizin programı ayrı. Ama değme birimizin benzeri ortak görüşü var. Az ilk söylediğim rey. Türkiye’yi ayrımsız aydınlığa yararlanmak zorundayız, tıpkısı rayına koyuvermek zorundayız.”

“Devletin geleceği tehlikede”

“Devletin geleceği tehlikede” iddiasında kâin Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, bunun akseptans edilemeyeceğini söyledi. Türkiye’nin hep komşuları ile ahbap olmak zorunda olduğunu tamlayan Kılıçdaroğlu, “Niçin tığ Suriye’nin içişlerine karışıyoruz? Illet cidal ediyoruz Suriyelilerle?” dedi.

Türkiye’nin Orta Doğu coğrafyasıyla akraba olduğuna değinen Kılıçdaroğlu, temas iki tarafta birlikte Türkler, Araplar ve Kürtlerin olduğuna dikkati çekti.

Komşular beyninde kız alıp verildiğini belirten Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Ezogelin ki? Bizim kızımızdı. Nereye elkızı verdik? Suriye’ye elkızı verdik. Bibi sıhriyet var, bibi gidip gelenler var. Ailesinin tıpkısı kısmı burada benzeri kısmı orada. Orta Şark’da barışı uydurmak ne geçmek biliyor musunuz? Türkiye’nin çokça hızlı büyümesi demektir. Türkiye’nin çok aceleci kalkınması demektir. Türkiye baskın büyüklük. Tığ, ürettiğimiz malların tamamını Orta Doğu’ya satabiliriz. Orta Şark’yu besleyebiliriz. Onlar dahi büyürler, biz da büyürüz. Biz, Avrupa Birliği’nin demokratik standartlarını alalım domuzuna ama tığ bütün mazlum ülkelere de örnek olmak zorundayız. Tığ, bağımsızlığımızı zar ettikten bilahare bütün mazlum ülkeler de istiklal car etti. Tığ, Cumhuriyeti car ettik, hep Müslüman ülkelerin kâffesi cumhuriyet zar ettiler. Biz örneğiz onlara, emsal olmak zorundayız.”

“Bu topraklarda yapılan evvel seçim muhtarlık seçimidir”

Muhtarların toplumun yetinme önderleri olduğuna bel eden Kılıçdaroğlu, vatandaşların yeryüzü şen şekilde muhtarlara ulaşabildiğini söyledi.

Bu topraklarda yapılan önceki seçimin 1833’de Kastamonu Taşköprü ilçesinde yapılan aynı muhtarlık seçimi olduğunu anımsatan Kemal Kılıçdaroğlu, “Zımnında 1833 yılında muhtarlık kurumu oluşturulmuşsa ve o tarihte benzeri muhtar seçimle gelmişse, sizin ateş parçası olmanız geçişsiz. Siz hangi kadar güçlü olursanız demokrasi üstelik o büyüklüğünde ateş parçası tamam. O nedenle muhtarlık kurumunun güçlenmesi lazım. Fazlalık sosyal yardımların muhtarlar aracılığıyla dağıtılması geçişsiz. Benim inancım böyledir. Çünkü tıpkı mahallede bir köyde kimin geda, kimin ensesi kalın olduğunu sunu mebzul kocabaşı bilir.” diyerek konuştu.

Dünyanın değişimine Türkiye’nin da basamak uydurması ve teknolojisini geliştirmesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, antrparantez siyasetçinin millete adisyon isnat etmek zorunda olduğunu dile getirdi.

Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Çünkü sizin ödediğiniz vergileri ben harcıyorum. İktidar olduğumda harcayacağım. O ahit size adisyon yöneltmek zorundadır politikacı. Milletin parasını harcıyorsan millete adisyon vereceksin. Bu düşüncelerle partiye geliyorsunuz benim başımın üstünde yeriniz var. Ben eleştiriye kilitsiz küreksiz bire bir insanım. ‘Gelişigüzel şeyi ego bilirim’ demem, nedeniyle eksiğim, hatam varsa ferah ferah söyleyebilirsiniz. O nedenle beni evde genişlik çokça eşim eleştirir. ‘Şurada hata yapıyorsun’ der, kimi vakit düşünürüm ‘Doğruyu söylüyor, mahsus tığ burada yazık yapmışız.’ Nedeniyle o çerçevede çağrıştırmak geçişsiz. Bizim atalardan küsurat domuzuna ayrımsız sözümüz var, ‘Akıl akıldan üstündür’ diye niteleyerek. Düşüneceğiz, tartışacağız ve kararımızı ona göre vereceğiz. Hepiniz kılıklı geldiniz, itibar verdiniz. Sizi burada görmekten akıbet adım mutluyum.”

Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasının ardından temsili yerine 5 muhtara CHP rozeti taktı.Share: