CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu, 57 muhtarın CHP’ye katılma töreninde konuştu Açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Orta Şark’bile barışı sağlamanın Türkiye’nin haddinden fazla hızlı büyümesi ve kalkınması anlamına geldiğini kaydetti.

CHP’den yapılan açıklamaya göre, Kılıçdaroğlu, Kayseri’deki 57 mahalle muhtarının CHP’ye katılımı dolayısıyla fırka umumi merkezinde düzenlenen törene katıldı.

Türkiye’nin zarfında bulunduğu durumu herkesin bildiğini anlatan Kılıçdaroğlu, “Tarihimizde olmadığımız kadar kamplaştık ve kutuplaştık bu akıllıca değil.” ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Ben herkesin inancına tırsmak gösteririm. Tanrı ile kulun arasına benim girmeye yetkim yoktur, bu yetki peygambere üstelik verilmemiştir. Kimin imanlı, kimin farmason olduğunu, tıpkısı bir tane Koca Rab bilir. Hiç kimsenin kimliğine benim itiraz hakkım yoktur, çünkü hiçbirimiz ana babamızı latif özgürlüğüne erbap değiliz ama annemizle babamızla atalarımızla alım duyarız. Nedeniyle etiket üzerinden siyaseti üstelik makul bulmam. Dirim tarzına istinkâf etmek ifşa etmek zorundayız. Herkesin hayat tarzı kendisine aittir. Alay Malay koyulmak zorundayız ve Türkiye’nin bu kutuplaşmayı aşması lazım. Haddinden Fazla balaban sorunlarımız var, düşündüğünüzden çok daha şişman. Mazi Ağrı’daydım, Ağrı’nın nüfusunun yüzdelik 54’ü 24 yaşın altında. Herhangi Bir canip gailesiz ama hepsi işsiz. Hangi olacak bu torunlar? birkaç üretimevi varmış onlar birlikte özelleştirilmiş ve sonradan kapanık. Cümle ‘acaba güçlükle dışına kapağı kuşkusuz atabilirim?’ arayışı süresince. Oradan ayrımsız Kanada damarı bulmuşlar 10 bine yakın Ağrılı Kanada’ya gitmiş, oraya müesses. Amma sonuçta bu şehir bizim memleketimiz. Gelişigüzel, ortak bu memleketi aydınlığa idrak etmek zorundayız.

Bizim bir 6’lı masamız var. Değme birimiz ayrı ayrımsız partiyiz esasen. Temas birimizin programı ayrı. Ama seçkin birimizin bire bir ortak görüşü var. Bir Iki önceki söylediğim rey. Türkiye’yi bir aydınlığa yakalamak zorundayız, tıpkısı rayına etkilemek zorundayız.”

“Devletin geleceği tehlikede”

“Devletin geleceği tehlikede” iddiasında bulunan Kemal Kılıçdaroğlu, bunun kabul edilemeyeceğini söyledi. Türkiye’nin hep komşuları ile ahbap olmak zorunda olduğunu tamlayan Kılıçdaroğlu, “Münasebet biz Suriye’nin içişlerine karışıyoruz? Sebep cenk ediyoruz Suriyelilerle?” dedi.

Türkiye’nin Orta Doğu coğrafyasıyla akraba olduğuna değinen Kılıçdaroğlu, rastgele iki tarafta da Türkler, Araplar ve Kürtlerin olduğuna dikkati çekti.

Komşular beyninde kız alıp verildiğini tamlayan Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Ezogelin ki? Bizim kızımızdı. Nereye kadın verdik? Suriye’ye gelin verdik. Hala sıhriyet var, hala gidip gelenler var. Ailesinin ayrımsız kısmı burada bir kısmı orada. Orta Şark’bile barışı sağlamak ne emreylemek biliyor musunuz? Türkiye’nin haddinden fazla aceleci büyümesi demektir. Türkiye’nin çok hızlı kalkınması demektir. Türkiye başat büyüklük. Tığ, ürettiğimiz malların tamamını Orta Şark’ya satabiliriz. Orta Şark’yu besleyebiliriz. Onlar bile büyürler, tığ de büyürüz. Tığ, Avrupa Birliği’nin demokratik standartlarını alalım güzel amma biz hep mazlum ülkelere da emsal olmak zorundayız. Biz, bağımsızlığımızı ilan ettikten sonra bilcümle mazlum ülkeler bile istiklal car etti. Biz, Cumhuriyeti car ettik, hep Müslüman ülkelerin tamamı cumhuriyet zar ettiler. Biz örneğiz onlara, örnek olmak zorundayız.”

“Bu topraklarda yapılan önce seçim muhtarlık seçimidir”

Muhtarların toplumun yetinme önderleri olduğuna bel fail Kılıçdaroğlu, vatandaşların bildirme rahat şekilde muhtarlara ulaşabildiğini söyledi.

Bu topraklarda yapılan evvel seçimin 1833’dahi Kastamonu Taşköprü ilçesinde yapılan ayrımsız muhtarlık seçimi olduğunu anımsatan Kemal Kılıçdaroğlu, “Dolayısıyla 1833 yılında muhtarlık kurumu oluşturulmuşsa ve o tarihte bire bir kocabaşı seçimle gelmişse, sizin aktif olmanız geçişsiz. Siz ne büyüklüğünde dinamik olursanız demokratlık dahi o kadar hayat dolu tamam. O nedenle muhtarlık kurumunun güçlenmesi geçişsiz. Zait sosyal yardımların muhtarlar aracılığıyla dağıtılması lazım. Benim inancım böyledir. Zira ayrımsız mahallede bire bir köyde kimin fakir, kimin varlıklı olduğunu bildirme iyi kocabaşı agâh.” diyerek konuştu.

Dünyanın değişimine Türkiye’nin bile bacak uydurması ve teknolojisini geliştirmesi gerektiğini tamlayan Kılıçdaroğlu, antrparantez siyasetçinin millete hesap atfetmek zorunda olduğunu dile getirdi.

Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Zira sizin ödediğiniz vergileri ben harcıyorum. İktidar olduğumda harcayacağım. O ahit size hesap isnat etmek zorundadır siyasetçi. Milletin parasını harcıyorsan millete adisyon vereceksin. Bu düşüncelerle partiye geliyorsunuz benim başımın üstünde yeriniz var. Ben eleştiriye boş bire bir insanım. ‘Seçkin şeyi ego bilirim’ demem, zımnında eksiğim, hatam varsa rahatlıkla söyleyebilirsiniz. O nedenle beni evde sunma haddinden fazla eşim eleştirir. ‘Şurada sorumluluk yapıyorsun’ der, bazen düşünürüm ‘Doğruyu söylüyor, anlaşılan tığ burada vebal yapmışız.’ Zımnında o çerçevede çalmak lazım. Bizim atalardan kalan güzel tıpkısı sözümüz var, ‘Akıl akıldan üstündür’ diye niteleyerek. Düşüneceğiz, tartışacağız ve kararımızı ona göre vereceğiz. Hepiniz alımlı çalımlı geldiniz, şeref verdiniz. Sizi burada görmekten serencam paye mutluyum.”

Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasının peşi sıra temsili kendisine 5 muhtara CHP rozeti taktı.

Share: