CHP Sözcüsü Yüksek Öztrak gündemi değerlendirdi Açıklaması

CHP Umumi Başkan Yardımcısı ve Fırka Sözcüsü Yüksek Öztrak, dünyada gıda fiyatlarının dört aydır düştüğünü belirterek, “Hububat mahmul gemiler boğazlardan geçip gidiyor amma milletimizin boğazından bibi fasit lokma geçmiyor.” dedi.

Öztrak, tümen umumi merkezinde düzenlediği matbuat toplantısında, CHP’nin ÖSYM ve ÖSYM’deki imtihan usulsüzlüklerinin araştırılması üzere 2009’dan bu yana 20 önerge verdiğini anımsattı.

CHP’nin önergelerine vurdumduymaz kalındığını savunan Öztrak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ülkenin askeriyesini, adliyesini, mülkiyesini elbet FETÖ’ye tasdik ettiyse, ÖSYM’yi da tasdik etti. Liyakat yerine, tarikat ve bağlılaşım dedi. Uyarılarımızı dinlemedi. Ant birtakım gerçek çıkardı? Tabii mutlu değiliz amma bizi mevsuk çıkardı. Demincek bütün dahi intihap öncesi ayrımsız defa elan cürmümeşhut yakalanınca Erdoğan, hasarı taharri edebilmek üzere Kerem Fal Kurulunu görevlendirdi. Peşi Sıra birlikte sınavı nakzetmek zorunda kaldı. Milyonlarca gencimizin hayalleriyle, umutlarıyla senelerce oynadılar. Amma Erdoğan bibi liyakat adına saraya bağıntı ve tarikat diyor.”

Akkuyu Nükleer Santrali

Öztrak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya Çap Başkanı Vladimir Putin ile beraberce konuşma üzere Soçi’ye gittiğini hatırlattı.

Erdoğan’ın gazetecilere “Akkuyu’daki çalışmaları yerinde heyetimle izleyeceğim ondan sonraları birlikte Sayın Putin’e oradaki gelinen durumu aktaracağım” dediğini anlatan Öztrak, şunları söyledi:

“Erdoğan ne zamandan beri Putin’in yapı yeri şefi oldu. Bunlar zahir sözler? Akkuyu’bile neler olduğunu fark etmek amacıyla atlayıp şantiyeye gezmek, oradan Putin’i arayıp şantiyenin serencam durumunu raporlamak de lacerem bire bir aksiyon. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı makamının düşürüldüğü duruma bir bakın. Yurt toprağında Akkuyu’da neler olduğunu aktarmak için Erdoğan, şantiyeye gidecekmiş. Ne? Çünkü santralci bizim değil Rusların. Santralde üretilecek canlılık kimin? O de Rusya’nın. Türkiye, Akkuyu’dahi üretilecek elektriğin hemen müşterisi. Hem dahi üretilecek elektriğin kilovatsaatine 15 sene boyunca KDV hariç 12,35 sent kabilinden fahiş mi fahiş kıymet ödemek zorunda olan aynı azrail. Ruslarla elan geçmiş birlikte ortak projeler yaptık. Aliağa Rafinerisi, İskenderun Demir-Çelik Fabrikası gibi büyük uran tesislerimizi Ruslarla bu arada düz yazı ettik amma bu tesislerin anahtarlarını Ruslara vermedik. Cemi bu tesislerin anahtarı Türkiye’birlikte kaldı amma Akkuyu’nun anahtarı Türkiye’de değil Ruslarda. Bunu tığ demiyoruz. Erdoğan’ın imzaladığı anlaşma diyor.”

Enflasyon rakamları

Faik Öztrak, OECD ülkelerinde erke enflasyonunun yüzde 41, Türkiye’dahi ise yüzde 172,4 olduğunu belirtti.

Türkiye’üstelik dünyanın 4-5 cani pahalılık yaşandığını anlatan Öztrak, “Bunun sebebi o, bu, şu değil, bu çürümüş yönetimdir. Bitkisel Bakan’ın söylediği kabilinden ‘Erdoğan etkisidir’. Dünyada gıda fiyatları son dört aydır balaban ayrımsız birden düşüyor. Hububat yoğun gemiler boğazlardan geçip gidiyor ama milletimizin boğazından hala şizoit lokma geçmiyor. Dünyada yıllık azık enflasyonu yüzdelik 13, bizde yüzde 95. Zaman dünyanın 7 zalimce besin enflasyonu yaşıyorsak dünyada besin fiyatları düşerken bizde roket üzere çıkıyorsa bunun sebebi dış güçler, şunlar, bunlar değil saray yönetimindeki çürümedir.” diye niteleyerek konuştu.

Öztrak, tarımın ortaya çıktığı topraklarda çocukların tam beslenemediğini, bu durumun çocuklarda çıpa eksikliği, kabile kısalığı, öğrenme bozukluğu kabilinden arazlar bıraktığını aktardı.

Kira fiyatları

Dar gelirlinin vazgeçilemeyecek esas masraflarının tagaddi ve barınma olduğuna dikkati çeken Öztrak, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Milyonluk fiyatlarla aile almak, sabit gelirli için artık görüntü ötesi, kiralar almış başını gitmiş. TÜİK’e bakarak sonuç bire bir yılda icar artışı vakit kaybetmeden yüzde 26,8. Vatandaşla hüveyda bayram ediyorlar. TÜİK’in makyajlı rakamlarını bırakıp hayatın gerçeklerine baktığımızda ise kiralar sonuç tıpkısı yılda Adana’dahi yüzde 144, Bursa’birlikte yüzde 149, Ankara’birlikte yüzdelik 156, İstanbul’da yüzde 161, İzmir’da yüzde 164 kalık. Üniversite tercihleri sona erdi. Gençlerimiz gidecekleri üniversitelerden önceki illerdeki barınma imkanlarına, kiralara bakıyor. Mektepli sayısıyla öne sâdır illerimizde serencam ayrımsız yıldaki kira artışları korkunç. Üniversite kumpas sonuçları açıklandığında bu kiraların nerelere gideceğini Tanrı bilir. Başka illere gidecek çoluk çocuk ve aileleri şimdiden karaca kara düşünüyorlar.”

Koronavirüs olay sayıları

CHP Sözcüsü Öztrak, koronavirüs vakalarında baştan hızlı aynı artış görüldüğünü, haftalık ahiret yolculuğu sayılarının Haziran ortasında 17 iken Orak Ayı böylecene 337’ye yükseldiğini anımsattı.

Toplam ölüm sayısında 100 bin sınırına dayanıldığına dikkati calip Öztrak, “Hükümetten bu konuda birlikte karine bulunmayan. O yüzden fariza esasen vatandaşlarımıza düşüyor. Lütfen zatî tedbirlerimizi artıralım. Maske, açıklık ve hijyene yeniden dikkat edelim.” dedi.

Öztrak, vatandaşların banka borçlarının yükseldiğini, kazanç borçlarında olduğu üzere banka borçlarının yapılandırılması için evgin adım atılması gerektiğini tabir etti.

Türk milletinin temas şeyin yer iyisini doğruluk ettiğini tamlayan Öztrak, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin ekonomisini çokça bodur sürede düze çıkaracak gücü üstelik potansiyeli birlikte vardır. Çok kocaman aynı coğrafi konuma, tüvana benzeri nüfusa, fedakar emekçilere, dünyanın seçme beraberinde ter döken aksiyon insanlarına, ihracatçılara sahibiz. Pandemi sonrasında kısalan arz zincirleri, bize bu avantajlarımız zımnında çok balaban fırsatlar sunuyor. Avantajlarımızı kullanabilir, potansiyelimizi hayata geçirebilir, üçü beş, beşi on yapabiliriz amma bu maden yorgunu, biricik nefis idare milletin önünü tıkıyor. Bu çürümüş hile, atalarımızın bizlere canları, kanları pahasına bıraktığı bu toprakları milletimize cehenneme, elin insanları içinse eğlence parkına çevirdi. Elbette Alman, Fransız, Zalim, Amerikan gelsin, bu ülkede tatil yapsın. Fakat elin emeklisi dünyanın bir ucundan gelip bu güzelim ülkede sağlık ederken benim emeklim evinden çıkıp birkaç beniz kilometre posta gidip Ege’dahi, Akdeniz’bile dinlence yapamıyorsa burada insaf bile yoktur, türe de yoktur.”

Tıpkısı gazetecinin, Demokrat Fırka (DP) Kalaba Milletvekili Cemal Enginyurt ile gazeteci Seçilmiş Şimşek ortada aynı monitör programında çıkan ağız dalaşı konusunda yaşanan darp olayına ait sorusu üstüne Öztrak, CHP’nin tek güç olayını onama etmesinin türlü olmadığını söyledi.

Basın mensuplarına muteber şiddeti akseptans edemeyeceklerini vurgulayan Öztrak, şu ifadeleri kullandı:

“Ülkemiz, matbuat özgürlüğü endeksinde her an son sıralara akilane iniyor. Sebebi basın mensuplarına haddinden fazla gösterişli güç uygulanması. Bunun esas sebebi siyasal hava yuvarı. Özellikle sarayın kutuplaştırarak fikir ahiz stratejisi, insanları birbirlerine cebin çaba uygular ayla getiriyor. Sonuç dönemde Güç Yakın Demirağ, Sabahattin Önkibar, Gaye İde, Orhan Uğurluoğlu, Selçuk Özdağ’a, cebin canlarına kastedecek şekilde şiddet uygulandı. Önceki ahit meydana mevrut eylem nedeniyle ortalığı birbirine katan lehtar iletişim araçları, o günlerde ortalarda tek görünmüyordu. Tığ o dönüş de siyasetçilere ve basın mensuplarına uygulanan şiddete cebin çıktık bugün de şiddetin tamamına alın çıkmaya devam ederiz. Bizde tekme ölçüt olmaz.”

Share: