CHP Kol Başkanvekili Altay, gündemi değerlendirdi Açıklaması

CHP Ekip Başkanvekili Açık Deniz Altay, “Erdoğan’a bire bir tavsiyede mevcut olmak istiyorum; seçimi eskiden yaparsan evvel beşe giremiyorsun, gel seçimi kasımda yap ihtimal üçüncü olursun.” dedi.

Altay, CHP Ankara Mebus Uğur Buyruk ve CHP Burdur Mebus Mehmet Göker ile Divan’te düzenlediği matbuat toplantısında, TBMM Genel Kurulunu alışılmadık toplantıya çağırdıklarını anımsattı.

Sağlık çalışanlarıyla ilgili yapılan yasal düzenlemelerin mahdut olduğunu bir nice el dile getirdiklerini belirten Altay, şiddetin temel kaynağının bulunan sistem olduğunu, sistemin ele alınması gerektiğini söyledi.

CHP’nin TBMM’yi tılsım müessesesi kendisine gören bire bir fırka olduğunu dile getiren Altay, “TBMM, milletin ta kendisidir. Ferman ilgisiz, koşulsuz ise kimin bir derdi varsa, toplumun ne kesiminin aynı sorunu varsa orada bulunak TBMM’dir. TBMM bu ayıbı ortadan kaldıracak yegane merkezdir, TBMM’yi yabansı toplantıya davet sebebimiz birlikte budur.” diye konuştu.

TBMM Başkanı’nın herkesin başkanı olmasını talip Altay, “SELIM Tümen siyaseten bazı hamleler yapabilir, bizim çağrımızı sabote edebilir ama Meclis Başkanı edemez. Meclis Başkanı ‘İçtüzük gereği biz hazırlıklarımızı tekrar da yapıyoruz. Açılacak olursa Salihe Aydeniz’in dokunulmazlığını dahi görüşeceğiz’ diyor. Bu ne? HDP’ye ‘Gelmeyin’ diyor. Bunu DOĞRU Parti söyleyebilir ama Sayın Meclis Başkanı’mızın DÜRÜST Öğür kafasıyla, AK Öğür gözlüğüyle meseleye göre konuşmasını akseptans edemem.” değerlendirmesini yaptı.

“Bay Eksiksizlik konuşmaya devam edecek”

“Erkek Kemal konuşmaları”nı herkesin beklediğini rapor fail Altay, CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun sırasıyla Erzurum, Edirne, Yalova, Afyonkarahisar, Giresun, Sakarya, Elazığ ve Tokat’ta değme salı saat 13.30’üstelik konuşacağını aktardı.

Engin Altay, “Mösyö Kemal konuşacak. Erdoğan; sen çatlasan bile patlasan bile hoplasan birlikte zıplasan birlikte Türkiye’nin heterojen yerlerinde, doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine Bay Kemal konuşmaya devam edecek. Erkek Kemal seni sıkıştıracak, sen bile ciddi ciddi kullandığın devletin imkanlarıyla ara sıra şeyleri yapacaksın. Bir dahi bari bir zamanlar yapsan.” dedi.

CHP’nin toplumun baskı çekici bilcümle kesimlerinin sorunları ile ilişik çözüm önerilerini ortaya koyduğunu belirten Altay, “Proje bizim. Devleti şimdilik sen yönettiğin için vakur ağır yapacaksın. Vakarlı paşa yapacağın bir öz henüz söyleyeyim sana, EYT. Kâmil rabıtalı, tıpış tıpış çözdün çözdün, çözmezsen Türkiye’ye bizim borcumuz, sözümüz. Biz zaten sunma geç 10 kamer sonra çözmüş olacağız. Cumhuriyet Umum Partisinin sunma büyük projesi, ‘tek adam’ rejimine sonuç isnat etmek. Başka projelerimiz de var.” diye niteleyerek konuştu.

“Yiğitlik ortamın yok”

CHP Ekip Başkanvekili Altay, Türkiye’da 2018’de130 bilyon dolar ısıdam para varken şimdi 40 milyar olduğunu kaydederek, “Senin yürek ortamın yok. Tıpkısı ülkede ülfet, demokrasi, dizge, kaide yoksa kimse sana mal getirip yatırım yapmaz.” ifadelerini kullandı.

Yaklaşan seçime hazırlandıklarını tamlayan Altay, “Erdoğan’a tıpkı tavsiyede düşmek istiyorum; seçimi zamanında yaparsan geçmiş beşe giremiyorsun, gel seçimi kasımda yap ihtimal üçüncü olursun.” dedi.

Altay, aynı gazetecinin cemevlerine müteveccih saldırıları anımsatması konusunda, “Türkiye’birlikte çıktı tıpkı Alevi-Sünni ayrışması ne kafalarda vardır hangi fiiliyatta vardır ama devletin tek şeyi birlikte karanlıkta bırakmaması lazım. Aynı kışkırtı olduğuna yönelik bulut taşıyoruz, bu ve tıpkı saldırıların devamının gelmesi ile ait aynı endişe taşıyoruz ama kapanık yaraların kaşınması Türkiye’bile fark gözetmeksizin herkese haddinden fazla kötülük verir, kimsenin bile işine çapkın.” değerlendirmesini yaptı.Share: