CHP Heyeti, Erzurum’da Harabeye Dönen Endüstri Sitesini İnceledi: “Milyonlarca Dolar Gübür Reşit Durumda”

BILGELIK: TAMER ARDIL ERŞİN- MÜŞTERI: EKSIKSIZLIK SEVİNDİRİCİ

Erzurum’dahi Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla açılan Erzurum İkinci Uran Bölgesi kusurlu vadi seçimi zımnında harabeye döndü. Göçü nedeniyle bir nice üretimlik ve iz lisesi binası yıkıldı. Batma riski olan fabrikalarda ise 1200 civarında iştirakçi çalışıyor. Bölgede incelemelerde kâin CHP Antalya Saylav Tehlikeli Osman Budak, “Bura şu anda hayalet benzeri organize endüstri durumunda. Başlı çakılamaz buraya. Buraya yapılan milyonlarca dolar şu anda gübür ergin durumda” dedi.

CHP ekip toplantısı için Erzurum’a mevrut milletvekilleri, kusurlu yer seçimi ve jeolojik etüdünün yapılmaması nedeniyle heyelanla harabeye dönen Erzurum İkinci Sanayi Bölgesi’nde incelemelerde bulundu. CHP Antalya Saylav Gösterişli Osman Budak, Adana Milletvekili Süslü Şevkin ve İzmir Milletvekili Bedri Serter, incelemelerin arkası sıra izah yaptı.

Sitede üretimevi ve patika lisesi binasının yıkıldığı, binaların desteklenmesi üzere yapılan götürüm duvarları ve yollarda oluşan çatlaklar oluştuğu görüldü. Yadımlama ve katabolizma tehlikesi dolayısıyla boşaltılan fabrikalardaki işçilerin ücretsiz izne çıkarıldığı belirtilirken, henüz yıkılmayan fakat riziko haiz fabrikalarda ise 1200 dolayında işçinin çalışmaya devam ettiği kaydedildi.

CHP Antalya Saylav Bunaltıcı Osman Budak, şişman reklamlarla yapılan sanayi sitesinin hüsranla sonuçlandığını tabir ederek, “İlk yapılan zemin etüdü 15 metreye kadar işlenmiş. Yerel bir firmaya yaptırılmış. Halbuki burada haddinden fazla daha dip bire bir heyelan sorunu olduğu daha sonra belirleme edilmiş. Bura 216 hektarlık aynı alan. 2016 hektarlık alanda bile 100’ün üstünde firma neşelilik gösterecek ve 12 bin kişiye istihdam sağlanacak diye açıklamalar var. Ancak elan sonradan uluslararası ayrımsız firmaya medar etüdü yaptırılıyor. Temel Taşı etüdünde ortaya çıkıyor ki ana göçü 25 metre yerin elan altında. Kaymalar birlikte başladıktan sonra fabrikalar boşaltılıyor” diyerek konuştu.

“FORE KAZIK ÇALIŞMASI ÜSTELIK TUTMAMIŞ”

Budak, bölgede yapılan çığır lisesinde birlikte sadece ayrımsız dönem yetişek verilebildiğine ilgi çekerek, “Yadımlama tehlikesi ile yüz yüze olduğu amacıyla burayı birlikte kapatıyorlar. Demin burada öğrenciler varken öyle benzeri nitelik kaba amma kayma ayırt edilince eğitimi durdurmuşlar. Fabrikalar boşaltılmış. Elhak fabrikaların açık beyninde. Elan sonradan burayı yetirmek için ayrımsız da fore kazık çalışması işlenmiş. Halbuki heyelanın olduğu düzlük kavuşum 25 metre altında. Fore aldatılma çalışması de gene 15 metre seviyesinde bırakılıyor. Kayan düz 25 metrenin birlikte altında. Demincek fore kazıklar askıda. Başkaca tıpkı dahi buraya kayma dursun diye niteleyerek kaya ile de dolgu yapmışlar. Fakat maalesef tutması mümkün değil” dedi.

“MİLYONLARCA LİRA MİLLİ SERVET BOZGUNLUK DURUMDA”

Budak, “Milyonlarca lira milli mülk şu anda çözülüm durumda” diye niteleyerek, AKP Erzurum İl Başkanı Mehmet Emniyetli Öz’ün üçüncü uran bölgesine yıkılan uran bölgesini transfer sözü verdiğini belirtti. Budak, “Burası şu anda fantom tıpkısı kombinasyon endüstri durumunda. Çivi çakılamaz buraya. Buraya yapılan milyonlarca dolar şu anda yararsız ergin durumda” dedi. Kayran seçimini kusurlu olduğuna de dikkat çekici Budak, “Seçkin zamanki SELIM Öğür zihniyeti” diye niteleyerek ekledi.

Budak, şu anda halen yıkılma tehlikesinin olduğu fabrikalarda çalışan işçilerin birlikte yaşam tehlikesi altında olduğunu ve burada 1200 civarında işçinin çalıştığını söyledi.

ŞEVKİN: “SANAYİ SİTESİ YAPILMADAN ÖNCEKI JEOLOJİK ETÜDÜNÜN YAPILMIŞ OLMASI GEREKİRDİ”

CHP Adana Mebus, Jeolog Bezenmiş Şevkin ise sanayi sitesinin yapılmadan geçmiş yer bilimsel etüdünün mamul olması gerektiğini vurgulayarak, “Organize sanayi bölgesi yapılmaya değişmeyen verildikten sonraları bir lahzada ayrımsız dayanak etüdü yaptırılarak, 15 metre derinlikte sığ bir mesai yapılarak, ne efsus kim veri ve ustalık ötelenmiştir. Kamu harcamalarını hangi eyvah ki kusurlu yer seçimi zımnında heder olduğu bire bir tekstil meydana mevrut. Şimdi 25 metre derinlikte tıpkı cızık etrafında debi fail bu heyelanı askıda bıraktığınız kuyularla, fore kazık dediğimiz oluşumlarla durdurmanız benzer değil” dedi.

AKP iktidarının bilimsellikten ırak olduğunu kaydeden Şevkin, “Geçmiş bilfarz 4,3 büyüklüğünde tıpkısı sarsıntı yaşandı. Heyelanı tetikleyen bire bir şeydir sarsıntı. İçinde mektepli varken depremle harekete esbak olsa rastgele beton bloğun çocukların konusunda düşmesi olasıydı. Fert kaybı olmaması arz müjdeli molekül. Ama milyarlarca lira de şu anda çöpe atık durumda” diyerek konuştu.

Şu anda halen faaliyette olan fabrikalarda etkin işçilerin dahi riziko altında olduğunu dile getirerek, “Halen kayma çalışkan kendisine devam ediyor. Böyle depremler ufak birlikte olsa bitmeme ederse hızlandırır. Yağmurlar üstelik heyelanı artırıcı etkendir. Tamamen buranın boşaltılarak yeşil düzlük olarak ilan edilmesi gerekiyor” dedi.

Budak ise “Varank gelip buranın açılışında söyledikleri ‘100 üretimlik olacak, 12 bin kişiye istihdam yaratılacak, destek verilecek’ falanca filan falan. Şu anda tek öz namevcut. Maalesef sanayicilerin bile uyarılarına rağmen burası yapılmış. Sanayiciler yerle ilgili kaygılarını tabir etmişler, onlar yollarına devam etmiş. Demincek sanayiciler bile kıygın. Burada envestisman işleyen sanayicilerin işleri tükenik durumda, hangi yapacaklarını bilmiyorlar” diye konuştu.Share: