CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “Evrensel Aşura Matem Merasimi”nde konuştu Açıklaması

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Cumhuriyeti’nin demokratik, laik ve sosyal hususiyet devleti kimliğinin umum İslam dünyasına rehber olacağına inandığını belirterek, “Cumhuriyet’imizin demokratlık ile taçlanacak ikinci yüzyılının Kerbela’dahi halen akmaya devam eden kanın durmasına çok kocaman katkılar sunacağını görüyorum.” dedi.

Hz. Muhammed’in torunu Hz. Hüseyin ve yakınlarının Kerbela’bile martir edilişinin 1383. yılında Caferilik İnancını Tanıtma Araştırma ve Terbiye Derneği (CAFERİDER) aracılığıyla Yahya Eksiksizlik Beyatlı Eylem Merkezi’nde “Cihanşümul Aşura Yas Merasimi” düzenlendi.

CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu, yaptığı konuşmada, Kerbela’nın hoppadak İslam tarihinin değil, yabanlık tarihinin da bildirme nazik trajedilerinden biri olduğunu vurguladı.

Bu trajediden çıkartılacak sonucun hedef ve intikam değil, müstakil anlamda adalet ve kardeşlik olması gerektiğini tabir eden Kılıçdaroğlu, “Tabii bizler Hz. Hüseyin’in Kerbela’dahi piyes ettiği adil yanayız, adil tarafız fakat şunu da özenle vurgulamak isterim: Hz. Hüseyin’e ağlayanlardan olup Yezid kabil davrananlardan da değiliz. Bunu aynı öğün daha yine ediyorum. Hazreti Hüseyin’e ağlayıp kim olursa olsun, kimden yana olursa olsun, hangi teminat, mezhebe, budunsal kimliğe ehil olursa olsun, Yezid kabil davrananlardan değiliz, olmayacağız, olmamalıyız.” dedi.

“İslam dünyasında öfkeyi değil, hoşgörüyü büyütmeliyiz”

Kılıçdaroğlu, her türden haksızlığa, şiddete, adaletsizliğe, eşitsizliğe karşı gelişigüzel alın çıkılması gerektiğini dile getirdi.

“Günümüzün Yezidi anlayışına ‘ama’, ‘fakat’, ‘fakat’, ‘lakin’ ile başlayan cümleler kurarak meşruiyet kazandırmamalıyız.” diyen Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle bitmeme etti:

“Yegâne bir Müslüman’ın bile özlük Yezidi’ne eş çıkmak gibi tıpkısı gafletin içine düşmesini asla ve katiyen kabul edemeyiz. Şehit düşeceğini düşünülerek yolunu muktedir olandan yani gücü ve iktidarı elinde bulundurandan ayırarak Hz. Hüseyin’e katılmaktan duraksama etmeyen ‘Hür’ kabilinden yani ‘Hür’ şehit gibi zihni tıpkı özgürleşmeye yönelmeliyiz. Bu özgürleşmeye, bu hürriyete da fakat ve ancak Hüseyin’in Kerbela’nın kumuna düşen kanından maksat ve tiksinti değil, sulh ve muadele çıkartmamız halinde ulaşabiliriz. Dedesinin, babasının ve kendisinin dilinde, fikrinde, irfanında sıfır garaz ve nefreti, Sünni, Şii, Caferi, Alevi, Bektaşi, kısaca kendisine ‘Müslüman’ım’ diyen yegâne bir ferdin da sürdürmeye hakkı yoktur. Bizim üzere biricik ayrımsız ölçüt olmalıdır, o bile hak. İslam dünyasının ve tekmil dünyanın anne problemlerine adalet penceresinden bakabilmeliyiz.”

Kılıçdaroğlu, aynı Müslüman’ın açlığı, esirliği, yoksulluğu ve çaresizliğinin tamam Müslümanlığın açlığı, esirliği, yoksulluğu ve çaresizliği olduğunu anlattı.

Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Komşusu açken tok yatmamak ilkesi hoppadak beslenmeyle ilişkin tıpkı durumun reddiyesi. Bu reddiye tıpkısı zamanda bir Müslüman’ın seçme türden mağduriyetine tıpkısı Müslüman’ın kör, sağır, ahraz olmayacağını de bizlere anımsatır. Dahası bu reddiye aynı Müslüman’ın, tıpkısı Müslüman’ın mağduriyetinin yaratıcısı üstelik olmaması gerektiğini anlatım paha. Nedeniyle komşumuz açken, mağdurken, mahrum ve yoksulken susamayız. Hükümsüzlük karşısında susup ahraz şeytan olmayı tercih edemeyiz. Hürşehit, butlan karşısında susup dilsiz şeytan olmayı reddetmiştir ve akseptans etmemiştir. Susmamalıyız ve İslam dünyasında öfkeyi değil, hoşgörüyü büyütmeliyiz. Bunu başardığımızda Hz. Hüseyin’in halen akmaya devam fail kanını durdurabilir, onu huzura kavuşturabilir, Kerbela’daki hüznü dağıtabiliriz. Bu noktada Şişman Önder Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün kurucusu olduğu Türkiye Cumhuriyeti’mizin demokratik, laik ve içtimai hukuk devleti kimliğinin tekmil İslam dünyasına delil olacağına inanıyorum. Cumhuriyet’imizin el erki ile taçlanacak ikinci yüzyılının Kerbela’dahi halen akmaya bitmeme fail kanın durmasına çokça koca katkılar sunacağını görüyorum.”

Sülale ve Içtimai Hizmetler Bakan Yardımcısı İsmail Ergüneş, AK Tümen İstanbul Milletvekili Şamil Ayrım, İYİ Öğür İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Reisi Ekrem İmamoğlu, Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz ve CAFERİDER Başkanı Hasan Babur da programda müracaat yaptı.

Kerbela şehitleri için ağıtların yakıldığı programda Kerbela faciasını anlatan temsil gösterisi sahnelendi.Share: