Cezaevindeki mahkumun ney hayali eşit buldu

İzlediği belgesellerden etkilenip ney üfleme hayali kuran Çorum L Tipi Sadık Ceza İnfaz Kurumundaki aynı mahkumun hayalini Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) akademisyenleri gerçekleştirdi.

NEÜ’den yapılan mukayyet açıklamaya bakarak, hükümlü, Geleneksel Savaş Sanatları Araştırı Atölyesi Sorumlusu Osman Gözel’in, ney ve okçulukla ilgilendiren belgesellerini izledikten sonraları namına kitap yazdı.

Belgesellerin etkisi altında kalan mahkum yazdığı mektupla Gözel’e yaşadığı duyguları aktardı ve ney nefes etmek için müzaheret talebinde bulundu.

Yapılan girişimlerin arkası sıra NEÜ Ahmet Keleşoğlu Eğitim Bilimi Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Süleyman Barbaros Sarp ve Gözel, cezaevine ziyaret gerçekleştirdi.

Ziyarette, ney sesinin insan üzerindeki etkisi üzerine gerçekleştirilen sohbetin arkası sıra ney dinletisi icra edildi.

Açıklamada ifadesine saha verilen Gözel, cezaevinden mevrut mektubu okuduğunda duygulandığını belirtti.

Gözel, mektubun cezaevinden geldiğini görünce evvel önce şaşırdığını belirterek, “Mektubu okumaya başladım, yazılanlar beni bayağı çokça duygulandırdı. Mahkum arkadaşımız belgesel ve programlarda söylediklerimizden, ney sesinden çok müteessir, bedene ruha şifa olan neyi üflemeye değişmeyen vermiş. Yazdığı mektupta bizden destek istedi. Tığ da Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Çokluk Sağlam hocamızın destekleriyle zaruri izinleri alarak aynı müzakere gerçekleştirdik.” ifadelerini kullandı.

Ziyarette, mektubu yazan mahkum ile dostça ettiklerini ve mahkuma tıpkısı ney ödül ettiklerini aktaran Gözel, şunları kaydetti:

“Ney sesinin insanın ruhunu dinlendiren, insana durgunluk veren odaklanmasını, düz meydan mutlu olmasını evet bile hüzünlenmesini sağlayıcı bir özelliği var. Neyin sazlıktan ney olana büyüklüğünde yaşadığı proses aynen benzeri insana benziyor, insanın dünya yolculuğu kabil. Tılsımlı nağmeleri adeta insanı arındırıyor. Mapus şartlarına akıllıca adına yaptığımız neylerden bağış ederek ney üfledik. Bu görüngü benim hayatımda muhteşem ayrımsız kayran edindi, inşallah onlar süresince tıpkı milat olur ve hayatlarının bundan ahir kısmı henüz güzelce beğenilen. bu haysiyetle bire bir insanın hayatına müspet olarak dokunabilmiş olmaktan balaban bahtiyarlık duyuyorum.”

Share: