Çekirdeksiz sultani üzümü dış satım yolcusu

Osmanlı saray mutfağının gözde meyvelerinden çekirdeksiz sultani üzümün dış satım yolculuğu başlıyor. Ege Gözyaşı Yemiş Sebze İhracatçıları Birliği (EYMSİB) Başkanı Hayrettin Tayyare, 2022 yılında çekirdeksiz sultani canlı üzüm ihracatında 200 milyon dolar dış satım hedeflediklerini söyledi.

Türkiye’ye 2021 yılında 160 milyon dolar döviz kazandıran çekirdeksiz sofralık sultani üzümün bu yılki ihracat yolculuğu 8 Ağustos Pazartesi haset başlıyor. Üzüm üreticileri, 7 Ağustos Alışveriş haset bağlarda çekirdeksiz sofralık sultani üzüm hasadına başlayacak. Mevlana (Razaki) çeşidi sofralık üzümde ise önceki antant tarihi 14 Ağustos Ahzüita günü olurken, 15 Ağustos tarihinde ihracatının başlamasına karar verildi.

Taze üzümde dış satım hedefi 250 milyon dolar

2020 yılında 110 milyon, 2021 yılında dahi 160 milyon dolarlık ihracat performansı gösteren çekirdeksiz sofralık sultani üzümde bu yılki rekoltenin ve ürün kalitesinin sabık yıldan daha bol olduğunu dile getiren Veli Gözyaşı Kâr Göveri İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, 2022 yılında çekirdeksiz sultani genç üzüm ihracatından 200 milyon dolar, canlı üzüm ihracatının toplamında de 250 milyon dolar ihracat hedeflediklerini aktardı.

Üreticilere ve ihracatçılara fazlalaşan bire bir mevsim dileğinde bulunan Tayyare, “İzmir-Manisa- Denizli üçgeninde kestirmece 60 bin üreticimiz 1 milyon 200 bin dekar ilişki alanlarında üzüm üreticiliği yapıyor. Almaç ülkelerin taleplerine göre ilaçlamalarımızı yapıp üretim yaptığımız takdirde emeklerimizin karşılığını alırız. 2022 yılını pestisitle uğraş yılı zar ettik. Manisa İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü ile aksiyon birliğinde üreticilerimize yönelik çokça sayıda brifing toplantıları düzenledik. ‘Kullandığımız Pestisitleri Biliyoruz’ isimli projemiz çerçevesinde farklı noktalardaki bağlardan numuneler alarak pestisit analizleri yapıyoruz ve üzüm üreticisi bölgelerin pestisit haritasını çıkarıyoruz” diye konuştu.

“Üzüm her derde çare”

Üzümün potasyum, sodyum, kalsiyum, bakır, manganez, çıpa, magnezyum, tutya kabil vitamin ve mineraller bakımından ensesi kalın olduğunu vurgulayan EYMSİB Başkanı Hayrettin Uçak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Üzüm, çocukların kemik gelişimine yardım sağlıyor. Kemik erimesi olan hastalarda üzümün bu özelliğinden yararlanabilir. Üzüm, demir zengini olduğu için kansızlıktan kaynaklanan halsizlik, yorgunluk, tırnak kırılması, saç dökülmesi kabilinden belirtilerin azalmasını sağlar. Cilde parlaklık ve mıhlı manzara kazandırır. Üzümün arz yüce faydalarından birisi de bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Pandemi döneminde eksiksiz vatandaşlarımızı sofralık üzüm tüketmeye nida ediyorum. Alelhusus okula gidecek çocuklarımızın tagaddi çantalarına sezonu bitene büyüklüğünde tüvana üzüm, sezonu bittikten sonraları ise çekirdeksiz kuru üzüm konulmasını öneriyoruz.”

Rusya ve Ukrayna yer çokça ihracat yapılan ülkeler

Çekirdeksiz sofralık sultani üzüm ihracatında Rusya Federasyonu’nun 87 milyon dolarlık tutarla önceki sırada düzlük aldığını anlatan Başkan Tayyare, “İkinci iri ihraç pazarımız 22 milyon dolarlık tutarla Ukrayna, üçüncü talih ise 15 milyon dolarlık ihracatla Beyaz Zehir Rusya olmuştu. Bu yıl Rusya-Ukrayna savaşı zımnında Ukrayna pazarında bir dış satım kaybımız cins. Buna karşılık Türk ihracatçıları alternatif ihraç pazarları bulacaktır. İhracat hedeflerimizi tutturacağımıza inanıyoruz” diye niteleyerek sözlerini noktaladı.

Yüzde 78 paya ulaştı

Türkiye, 2021 yılında zihayat üzüm ihracatından 206 milyon dolar döviz kazanırken, çekirdeksiz sofralık sultani üzüm 160 milyon dolarla tüvana üzüm ihracatından yüzdelik 78 nasip aldı. Akıbet yıllarda yıldızı projektör Red Globe 12 milyon dolarlık ihracatla ikinci sıraya yerleşirken, diyabet hastalarının yeğleme ettiği erkenci üzüm çeşidi Superior 6,5 milyon dolarlık dövizi Türkiye’ye kazandırdı. Yalova İncisi 6 milyon dolarlık dış satım başarısı gösterirken, 15 Ağustos’ta dış satım yolculuğu başlayacak olan Razaki üzümü 2,7 milyon dolarlık dış satım performansı gösterdi.

Sultani çekirdeksiz sofralık üzüm ve Mevlana sofralık üzüm çeşitlerinin barışma ve ihraç tarihlerini, Tecim Bakanlığı Veli Gümrük ve Dış Tecim Bölge Müdürlüğü Başkanlığında oluşturulan “Sultani Çekirdeksiz Sofralık Üzüm Çeşidi ve Mevlana Sofralık Üzüm Çeşidinin Sözleşme İhraç Tarihlerinin Belirlenmesi Komisyonu” Manisa ve Denizli’ye ilişkin ilçelerdeki benzeşim oluşum edecek bağlarda yaptığı tetkikat sonucunda belirledi. – İZMİR

Share: