Çavuşoğlu, Türkiye-Özbekistan-Azerbaycan Üçlü Dışişleri, Ticaret ve Iblağ Bakanları Toplantısı’nda konuştu Açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dünyanın sunma balaban tecim hacminin Asya ile Avrupa arasında olduğunu belirterek, “Bölgemizdeki gelişmeler, ülkelerimizin transit rolünü ve Itidalli Espas’un yükselen değerini gözler önüne seriyor. Orta Ara ve Hazar Denizi marifetiyle transit geçişler hem maliyet hem yeryüzü güvenliği itibarıyla öne çıkıyor.” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te düzenlenen Türkiye-Özbekistan- Azerbaycan Üçgen Dışişleri, Tecim ve Ulaştırma Bakanları Toplantısının arkası sıra planlı ortak matbuat toplantısında konuştu.

Haziranda, Bakü’da Türkiye-Azerbaycan- Kazakistan formatında analog ayrımsız toplantı düzenlediklerini hatırlatan Çavuşoğlu, bu toplantıların, Türk devletlerinin arasındaki gelişim birliğinin ulaştığı seviyeyi gösterdiğini kaydetti.

Çavuşoğlu, Özbekistan-Türkiye ilişkilerinin “kapsamlı stratejik katılım” seviyesine, Azerbaycan-Türkiye ilişkilerinin ise “müttefik seviyesine” yükseltildiğini vurguladı.

Vekil Çavuşoğlu, Azerbaycan’la bir nice üçgen ve dörtlü formatta iş birliği yaptıklarını aktardı.

Özbekistan’ın 2019’de Türk Devletleri Teşkilatı’na (TDT) organ olmasını, tarihi bir aşama olarak gördüklerini belirten Çavuşoğlu, Özbekistan’ın 11 Kasım’da Semerkant’ta TDT zirvesine ev sahipliği yapacağını aktardı.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin teşkilatın çağ başkanlığını devredeceğini ve böylecene teşkilatın gün başkanlığını ilk defa üstleneceğini vurguladı.

Son yıllardaki global sınamalardan bölgenin dahi etkilendiğini kaydeden Çavuşoğlu, bu sınamalar karşısında birçok alanda gelişim birliğinin elan bile artırılması gerektiğini belirterek, “Bu akse ortamı, getirdiği risklerin birlikte bizlere fırsatlar üstelik sunuyor, bu fırsatları haddinden fazla bol değerlendirmemiz gerekiyor. Erke ve ulaştırma altyapısını güçlendirmemiz ciddi öneme topluluk. Küresel müstevli şartlarına karşın Azerbaycan ve Özbekistan’la ikili ticaret hacmimizi artırıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Bu ticari akışın tamam kalbinde düz alan ülkelerimizin bu potansiyeli akıllıcasına kullanması gerekiyor”

Bakan Çavuşoğlu, Azerbaycan’la “Tercihli Ticaret Anlaşması”nın yürürlükte olduğunu, Özbekistan’la yakın zamanda bu anlaşmayı imzaladıklarını ve iç icazet süreçlerini benzeri dakika evvel tamamlayarak yürürlüğe girmesi üzere çalıştıklarını söyledi.

Ilımlı Mesafe kapsamında Azerbaycan’la Bakü-Tiflis- Kars (BTK) projesini hayata geçirdiklerini kaydeden Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“Dünyanın arz balaban ticaret hacmi Asya ile Avrupa beyninde. Bu ticari akışın birlik kalbinde düz kayran ülkelerimizin bu potansiyeli akıllıca kullanması gerekiyor. Bölgemizdeki gelişmeler, ülkelerimizin transit rolünü ve Ölçülü Sıra’un yükselen değerini gözler önüne seriyor. Ilımlı Mesafelik ve Sulh Denizi yoluyla transit geçişler hem maliyet hem arz güvenliği bakımından öne çıkıyor.”

Çavuşoğlu, bu konularda hem TDT hem Hesaplı İşbirliği Teşkilatı (EİT) bünyesinde çalışmalarını sürdüreceklerini dile getirdi.

Azerbaycan- Ermenistan normalleşme müzakerelerinin başarıyla sonuçlanmasını rağbet ettiklerini aktaran Çavuşoğlu, Cenup Kafkasya’daki iblağ hatlarının bire bir dakika ilk açılmasının parçalanmamış nahiye ülkelerinin çıkarına olacağını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Yaklaşık tıpkı sene önce bile Taşkent’teydim. Özbekistan’ın karı sahipliğinde planlı, bölgemizdeki altyapı ve eriştirme ağlarının geliştirilmesinin ele alındığı konferansa katılmıştım. Cumhur Reisi Sayın Mirziyoyev’in rapor ettiği kabil, Avrasya’üstelik iblağ bağlantılarının güçlendirilmesi, istikrar ve sürdürülebilir kalkınma için önem taşıyor. Bugünkü toplantımızda, lehçe iş birliğimizin geliştirilmesi için yapılabilecekleri ele aldık. Ticaretin ve karşılıklı yatırımların teşviki amacıyla atılabilecek adımları görüştük.”

Toplantıya, Türkiye’den Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Azerbaycan’dan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Dijital Gelişim ve Iblağ Bakanı Reşat Nebiyev, Ekonomi Bakanı Mikail Cabbarov, Özbekistan’dan Dışişleri Icra Vekili Vekili Vladimir Narov, Ulaştırma Bakanı İlham Mahkamov, Dış Tecim ve Envestisman Bakan Yardımcısı Laziz Kudretov katıldı.

Share: