Camiye gelen turistlere 25 dilde seslenme yazar abdest almayı öğreten şehit babası mortocu balaban ilgi görüyor

Diyarbakır’birlikte bölücü terör örgütüne müteveccih 2017’bile düzenlenen operasyonda martir olan hususi harekat polisi Ahmet Yiğit Taşdemir’in mortocu hatip babası İbrahim Taşdemir’in, görev yaptığı camide dünyanın değişik coğrafyalarından mevrut ziyaretçilerini ağırlaması nazik bandaj görüyor.

ZİYARETÇİLERİNE ESAS DİLLERİNDE HİTAP EDİYOR

Selçuk’a gelen turistler; Efes Antik Kenti, Saint John Kilisesi, Ayasuluk Tepesi’nin beraberinde 1375 yılında nesir edilen İsa Komutan Camisi’ni de mülakat ediyor ve burada misafirperver aynı ilmek adamıyla tanışıyor. İmam Taşdemir, yaklaşık 7 yıldır fariza yaptığı camiyi müzakere edenlere elinde ayrımsız şekerlik ve kolonya şişesi ile yaklaşıyor ve ne ülkeden geldiklerini öğreniyor.

Turistin konuştuğu yabancı dile bakarak İngilizce, Almanca, Frenkçe, Urduca, Portekizce ve henüz 20 ayrımlı dilde mücehhez notlarından akıllıca olanını seçen Taşdemir, ziyaretçilerine ana dillerinde hitap etmeye başlıyor.

İSTEYENLERE ABDEST ALMAYI BIRLIKTE ÖĞRETİYOR

İslamiyeti, değişik dinlere hoşgörüyle bakışını anlatan önder Taşdemir, ziyaretçileri 20 ayrımlı dilde mücehhez Kur’zaman-ı Ahi’lerin meydan aldığı standın önüne çağırma ediyor. Turistlere asil dillerinde birer Kur’an-ı Eli Açık ihsan eden Taşdemir, tıpkısı anaç uzatıyor. İsa Satış Camii bahçesinde ikbal fail turistlere abdest almayı dahi öğreten imam Taşdemir, gâh ziyaretçilerden yıllar bilahare üstelik mektuplar alıyor.

“ÇOK KIVANÇLI OLUYORLAR”

İslamiyet’in adamakıllı yüzünü ikna etmek istediğini belirten Taşdemir, “Normalde az buçuk İngilizcem var. Çok mükemmel değil aslında. Şuncacık Arabi, biraz Hollandaca biliyorum. Burada insanlara Kur’dakika’ı anlatırken şunu fark ettim, onların dilinde beş altı tekmil söylediğinizde onların bu haddinden fazla hoşuna gidiyor. Bayılıyorlar. ‘İmam bizim dilimizden konuşuyor’ diyorlar. Ben onların üstelik hakeza gönüllerinin süratle bize ısındığını fark edince hoşur kartlar hazırladım. Bana genişlik çokça geçişsiz olacak cümleleri onlara soruyorum. Onlar de çok mutlu oluyorlar” dedi.

ÜLKELERİNE DÖNDÜKTEN SONRADAN ÜSTELIK İLETİŞİM KURUYORLAR

Taşdemir, tıpkı dili konuşunca gönüllerin birbirine ısındığını rapor ederek, çokça sayıda yabancının ülkesine döndükten sonraları kendisiyle iletişime geçtiğini, sayısı bir iki bile olsa aralarında İslamiyet’e geçmeyi tercih edenlerin birlikte yer aldığını aktardı. Ziyaretçilere dağıttıkları Kur’an-ı Ahi sayısının 26 bine ulaştığını anlatan Taşdemir, isteyenlere abdest almayı dahi öğrettiğini belirtti.

ŞEHADET HABERİ SONRASI ÇALIŞMALARINI HIZLANDIRDI

Yaşının ilerlemesi ve oğlu Ahmet Yiğit Taşdemir’in tanıklık haberini almasının peşi sıra İslamiyet’i tanıtma çalışmalarının birlikte hızlandığını vurgulayan Taşdemir, şöyle konuştu: “İnsan yaşı ilerledikçe bu yolun sonunu, varacağı yeri bile görüyor. Hem Kur’zaman’ın bu meselelere bakışı, oğlumuzun martir olması türkçesi çokça büyük ivme kattı. Oğlumla akşamleyin tam yatsı ezanı sırasında konuşacaktık, namazların farzını kılarken beni aradı. Konuşamadık, görüşemedik. Ben onu aradım, görüşemedik. Sabahleyin de şehadet haberi geldi. Düşünebiliyor musunuz? İnsanoğlu aynı zaman var, aynı an bulunmayan. Bu büyüklüğünde güdük tıpkı hayatı yaşıyoruz. O zaman elimizi acele tutmalıyız. Allah’ın rızası amacıyla, ülkenin birliği, beraberliği üzere, insanlığın kurtuluşu amacıyla bilcümle bu arada tıpkısı şeyler yapmalıyız.”

“SISTEM KENDİ İNANCINDAN MESUL”

Camiye gelen hiç kimsenin inancını sormadığını anlatan İbrahim Taşdemir, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Tığ zaten buraya mevrut insanların hiçbirinin inancını sorgulamıyoruz. Şunun üzere sorgulamıyoruz, onun inancıdır. ‘Respect’ diyorlar evet kaçınmak. Ego şurası isterim her devir. Biz bu coğrafyada bir nice insanla, bir nice kültürden insanla alay malay yaşıyoruz. Gönlümüz lazım ki ülkemizde bilcümle inanç sahipleri barış, hayat süresince ayrımsız arada binlerce yıldır yaşadığımız kadar yaşamaya bitmeme edelim. Zira sonuçta hepimiz Allah’ın kullarıyız. Bütün kendi inancından sorumlu.”

TURİZMCİLER DAHI TURİSTLER DE MUTLU

Delil Korkut Özercan üstelik İsa As Camii’ne her ahit turistlerle geldiklerini söyleyerek, “Zaman Polonyalı aynı grupla geldik. İmam satış sağlıklı olsun haddinden fazla rabıt gösterdi. Çok sayıda kitap ödül etti ve abdest pekâlâ alınır onu öğretti. Misafirlerimiz dahi haddinden fazla kivançli kaldı.” dedi. Ziyaretçilerden Belçikalı Albin Saelens hem camiden hem birlikte imamın ilgisinden haddinden fazla memnun olduğunu, namına bergüzar edilen Kur’dakika-ı Verimli’i okuyacağını rapor etti.Share: