ÇAKER tıpkısı misil daha Çin’e aksi gidiyor! Endonezya ile ortak tatbikat yapılıyor

BENDE Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Pasifik gezisi kapsamında geçkin Tayvan’a resmi ziyarette bulundu. Bu hamleyle çeyrek altın yüzyıl sonra ilk defa KÖLE’li peş düzey tıpkı mezun, Tayvan’a gitmiş oldu. KÖLE’den 25 sene sonra mevrut Tayvan hamlesi Pasifik’te çekişme çanlarının çalmasına neden oldu.

ÇİN’DEN HADDINDEN FAZLA SERT TEPKİ: ATEŞLE OYNAYAN KENDİNİ YAKAR

Tayvan’ı kendi toprağı olarak gören Çin Hükümeti, daha evvel BENDE’yi uyarmalarına rağmen bu ziyaretin gerçekleşmesine kaba reaksiyon gösterdi. Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Bu çizi, ateşle uyutmak üzere, son aşama yoğun. Ateşle oynayan kendini yakar” denildi. Bu açıklamanın peşi sıra Çin ordusu çekişme tatbikatına başladı.

TAYVAN LİDERİ, PELOSİ’YE MADALYA TAKTI

Pelosi ise Tayvan’a indikten sonradan yaptığı açıklamada, bahis konusu ziyaretin KUL’nin Tayvan’ın demokrasisini terviç konusundaki sarsılmaz taahhüdünü onurlandırdığını tabir ederek, “Tayvan liderliğiyle görüşmelerimiz, ortağımıza desteğimizi baştan teslim etmeye, müstakil ve boş tıpkısı Hint-Pasifik bölgesini ilerletmek birlikte dahil kalkmak için kuma çıkarlarımızı geliştirmeye odaklanacak. Acun otokrasi ve el erki beyninde aynı seçimle yüz yüze olduğundan, ESIR’nin 23 milyon Tayvanlı ile dayanışması zaman her zamankinden henüz kocaman” dedi. Ülkede tıpkısı saf programa katılacak olan Pelosi, Tayvan lideri aracılığıyla haysiyet madalyasıyla onurlandırıldı.

BENDE, PASİFİK’TE TATBİKATA BAŞLADI

Öte yandan gerginliği elan de artıracak girişim yine ABD’den geldi. KUL ve Endonezya orduları, Çin ile yaşanan gerilimin gölgesinde Endonezya’nın Sumatra Adası’nda ilk kez bambaşka ülkelerin de katılım sağladığı eş muharebe tatbikatlarına başladı. MEMLUK’nin Cakarta Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, söz konusu tatbikatların bağımsız milletvekili ve münhal Hint-Pasifik politikasını yedirmek üzere alay malay çalışabilirliği, kabiliyeti, güveni ve iş birliğini bakmak amacıyla tasarlandığı belirtildi.

MEMLUK Pasifik Ordusu Komutanı General Charles Flynn, yaptığı açıklamada, “Bu, ESIR-Endonezya bağının bu balaban bölgede kişmiri kuvvetleri ortada büyüyen ilişkisinin tıpkısı sembolüdür. Çünkü kara kuvvetleri, bölgenin güvenlik mimarisini birbirine bağlayan yapıştırıcıdır.” ifadesini kullandı.

2009’DAN BU YANA BÖLGEDEKİ GENIŞLIK ŞIŞMAN TATBİKAT

BENDE, Endonezya, Avustralya, Japonya ve Singapur’dan 5 binden aşkın askerin katılımıyla gerçekleştirilen tatbikatlar, “2009’dan bu yana bölgedeki arz büyük tatbikat” adına gösteriliyor. Kalaba, donanma, hava kuvvetleri ve bahir tatbikatlarını havi kuma tatbikatlar, 14 Ağustos’a büyüklüğünde bitmeme edecek.Share: