Çakal Armudu, Malazgirt Zaferi’nin 951. sene dönümüne hazırlanıyor

“Anadolu’nun tapusu” ve Türklerin Anadolu’ya girişinin kapısı namına nitelendirilen Bitlis’in Çakal Armudu ilçesinde, Malazgirt Zaferi’nin 951. yılının, önemli zaferin ruhuna akla yatkın şekilde kutlanması hedefleniyor.

Urartulardan Osmanlı’ya birçok medeniyetin izlerini haiz, tarihi yapıları ve tabii güzelleriyle öne çıkan Yabani Armut’ta, Malazgirt Zaferi kutlamaları üzere hazırlıklar yapılıyor.

Çakal Armudu, yetiştirdiği ilim, diyanet, hars, hanek adamları ve mutasavvıflarıyla Afganistan’ın Belh ve Özbekistan’ın Buhara şehirleriyle birlikte dünyadaki üç “Kubbet-ül İslam”dan biri adına anılıyor.

“Asude şehir” unvanı üstelik düz Yabani Armut’ta, Malazgirt ruhunun yaşatılması amacıyla 24-26 Ağustos’ta okçuluk, süvari okçuluk, geleneksel oyunlar, güreş, mehterhane gösterisi, ahali sanatları sergisi üzere birçok etkinliğin yapılması planlanıyor.

Ahlat’ın Çarho mevkisinde, 1071 Melik Alparslan Otağı’nın bile içre bulunduğu 150 bin metrekare büyüklüğündeki Millet Bahçesi’nde yapılacak etkinliklere yurdun dört bir yanından binlerce kişinin katılması bekleniyor.

Geçen sene köprüler, 50 dükkan, 1’i eğlek olmak amacıyla 50 oba, mescit, miting, toplumsal donatı, güreş, hipodrom, süvari okçuluk, okçuluk, cirit oyunu, yavru baziçe alanları ve helikopter pistleri nesir edilen ve 80 bin metrekare yeşil düzlük oluşturularak 5 bin fidan dikilen Budun Bahçesi’nde, zaferin sene dönümü etkinliklerinin elan mülevven yapılması için planlamalar yapılıyor.

Yabani Armut Şehremini Abdulalim Mümtaz Güdücü, AA muhabirine, 24-26 Ağustos’ta Ahlat ve Malazgirt’te yapılacak kutlamalar için başlatılan çalışmaların tamamlanma aşamasına geldiğini aktardı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde bu sene devletin bütün kademelerini ilçede ikram imkanı bulacaklarını nâkil Çoban, “Yabani Armut’taki hazırlıklarımız hoppadak Ulus Bahçemiz ve miting alanımızla ilişik değil bire bir zamanda bu sene Celal Konukevlerimizi birlikte tutmak durumundayız. Cumhurbaşkanımızı, MHP Umumi Başkanımız Çap Bahçeli’yi, bakanlarımızı, kuvvet komutanlarımızı ve aut garaz şeflerini Ahlat’ta ağırlayacağız.” diyerek konuştu.

Okçular Vakfı ile kilolu benzeri iş yürüttüklerini belirten Çoban, Çakal Armudu ve Malazgirt’te üstelik hazırlıkların bitmeme ettiğini kaydetti.

Ülkenin milli bağlantı ve külliyet günü yerine kabul edebilecek balaban zaferin Anadolu’yu ensiz ika özelliği taşıdığının altını çizen Sürücü, “Bu zaferin ve Melik Alparslan’ın umum anısını milletimizin yaşatacağını görüyoruz ve anca bitmeme ediyoruz. Bu kutlamalar milli hafızamızın baştan şahlanışı ve canlanışıdır. Kül Türkiye’yi bu cennet bahçesine, seçme alana, tarihi misyonun hayat bulacağı ve canlanacağı yere bekliyoruz. Melik Alparslan Otağı’ndan cemi Türkiye’ye davetimizi yineliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: