Çakal Armudu 1071 kutlamalarına hazırlanıyor

– Ahlat 1071 kutlamalarına hazırlanıyor

Ahlat Şehremini Abdulalim Seçkin Sürücü:

“25 Ağustos’ta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı ve devletin zirvesini Yabani Armut’ta ağırlayacağız”

BİTLİS – Bitlis’in Yabani Armut ilçesinde kurulan 1071 Hükümdar Alparslan Otağı, bu sene 951. sene dönümü kutlanacak olan Malazgirt Zaferi etkinliklerine hazırlanıyor.

Türklerin Anadolu’ya girişinin kapısı ve “Anadolu’nun tapusu” olarak nitelendirilen Ahlat’ta, Malazgirt Zaferi kutlamaları için hazırlıklar serencam aşamaya geldi. İlçenin Çarho mevkisindeki 450 bin metrekare kayran üstünde kurulan 1071 Melik Alparslan Otağı, 23-26 Ağustos tarihleri beyninde okçuluk, süvari okçuluk, kökbörü, anadan görme oyunlar gibi bir nice etkinliğe sülale sahipliği yapacak. Ayrıca deri içerisinde mevcut 50 çadırda katılımcı illerin stantları görücüye çıkarken, Türkiye’nin ciharıyek tarafından katılımın sağlanacağı ahali sanatları sergileri açılacak.

Çakal Armudu Belediye Reisi Abdulalim Seçkin Güdücü, kutlamaların yapılacağı 1071 Hükümdar Alparslan Otağı ve Ulus Bahçesinde incelemelerde bulundu. Sürücü, “Bağımlı herhangi bir yıl olduğu kabilinden bu yılda 1071 kutlamalarını esasen Yabani Armut’ta başlatıyoruz. İnşallah 23-24-25 Ağustos’ta Yabani Armut’ta, 26 Ağustos’ta birlikte Malazgirt’te Şehriyâr Alparslan’ın emanetine ehil çıkma hesabına bütün çalışmalarımızı başlatmış bulunuyoruz. Biz 1071 kutlamalarını yıl boyu akıcı yapıyoruz. Biz 25 Ağustos’ta özellikle Cumhurbaşkanımızı ağırlarken, tıpkı zamanda bakanlar kurulumuzu, güç komutanlarımızı ve MHP Genel Başkanı ve mahiyetini elhasıl ülkede milli kontak ve bütünlüğümüze bukağılık veren herkesi bu alanda ağırlıyoruz, ev sahipliği ika onuruna nail oluyoruz. Melik Alparslan’ın otağını kurduğu yerdesiniz. Sunduk ve Afşin komutanların zaferi kazandığı yerdesiniz. 23-24-25 Ağustos’ta çıban yeri yerine Çakal Armudu’tayız ve 26 Ağustos’ta birlikte Diojen’in esir düştüğü Malazgirt’te olacağız” dedi.

“Cumhurbaşkanımızın çağrısı milletimizde ciddi kıymet buldu”

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın vatandaşları Ahlat’a davet etmesinin bunaltıcı eşit bulduğunu anımsatan Başkan Çoban, “Nazik Türk Komutan Şehriyâr Alparslan öyle bir can bıraktı ki tığ bu konuda o emanete umum kuvvetimizle, birlik sevdamızla koşarak çalışıyoruz. Devlet insanımızı birlikte bu vesileyle üstelik burada Melik Alparslan emanetinde bin sene eski başkentimizde buluşmaya davet ediyoruz. Cumhurbaşkanımızın, ‘Yabani Armut’ı tanımadan Türkiye’yi tanıyamazsınız. Çakal Armudu’ı anlamadan Türkiye’yi anlayamazsınız’ ifadeleri çok anlamlıydı. Bu vesileyle de Cumhurbaşkanımızın halkımızı Yabani Armut’a nida etmesi milletimizde bati kıymet buldu. Şu zaman değme devir binlerce insan Selçuki Vadi Mezarlığı’nı, Anadolu’nun Orhun Abidelerini ülfet ediyorlar. Müzemizi, kümbetlerimizi, kalelerimizi ve ulus bahçemizi, 1071 Şehriyâr Alparslan Otağı’nı, elhasıl bin sene önceki başkentimizi evleri biliyorlar, musahabe ediyorlar. Bizde bundan çokça mutluyuz. 1071 kutlamaları bu yılda bütün ihtişamıyla devam edecek” diye konuştu.

“Sultan Alparslan varisi Cumhurbaşkanımız emanete hakkıyla erbap çıkıyor”

25 Ağustos tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ve devletin zirvesini Ahlat’ta ağırlayacak olmanın heyecanını yaşadıklarını belirten Yabani Armut Şehremini Abdulalim Seçkin Çoban, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bütün ihtişamıyla halkımızı bile, devletimizi birlikte burada ağırlıyoruz. Dışarıdan bile birçok misafirimiz olacak. Bir Nice dış murat şefimizle dahi irtibatımız oldu. Onlarda Çakal Armudu’taki kutlamalara fahri kendisine gelmek istiyorlar. Bizde diyoruz ki Anadolu’yu bizlere sınırlı yapan, Anadolu’yu İslamlaştıran ve Türkleştiren hep bilginler, şehitler, alimler, zahitler Çakal Armudu’ta metfun bulunuyorlar. Bizde vefa göstermeliyiz, onların ruhaniyetine eş çıkmalıyız. Bugün Melik Alparslan varisi Cumhurbaşkanımız bu emanete bihakkın ehil çıkıyor ve Yabani Armut’ta kurduğu külliye ile de Cumhuriyetimiz Osmanlı ve Selçuki ile dayanılmaz aynı bandaj kurarak yeniden o tarihi bütünlüğümüzü nesir etmiştir. Şükranlarımızı iletmekten birlikte sevinme duyuyoruz.Share: