Bu hastanede bebekler ve anneleri, çipli bileklikler ile güvende

Bu hastanede bebekler ve anneleri, çipli bileklikler ile güvende

‘Pembe Harf Strateji Sistemi’ bebeklerin kaçırılmasının ve karışmasının önüne geçiyor

Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Destek ve Kalite Hizmetleri Müdürü Nuri Karslıoğlu:

“53 bin çağa doğumu oldu, temas olumsuzluk yaşanmadı”

ADANA – Adana Kent Yetişek ve Araştırı Hastanesi’nde ‘Pembe Kod Izlem Sistemi’ ile kullanılmamış doğan bebeklerin kaçırılmasının ve karışmasının önüne geçiliyor. Adana Kent Eğitim ve Araştırı Hastanesi Destek ve Nitelik Hizmetleri Müdürü Nuri Karslıoğlu, şuana kadar gelişigüzel çağa kaçırma vakasının olmadığını belirtirken kullanılmamış veladet eden Ayşe Orhan ise herkes sayesinde huzurlu olduğunu söyledi.

Adana Site Eğitim ve Araştırı Hastanesi’nde Ilkgüz 2017 yılında yıpranmamış doğan bebeklerin kaçırılmasına ve karışmasına cebin çipli ‘Pembe Izlem Harf Sistemi’ uygulanması başlatıldı. Türkiye’birlikte önceki Adana’da muteber hep 2018 yılında, Amerika’da ‘Sağlıkta Bildirme İyi RFID (Radyo Frekansı ile Tanımlama Teknolojisi) Çözümü’ ödülü dahi aldı.

Kapılar kapanıyor, güvenlikler bölgeye fehim ediyor

‘Pembe Kod Strateji Sistemi’ ile bakir doğan bebeklere ve annelerine çipli bileklikler takılıyor. Bilekliğin takılmasıyla süt kuzusu, anneden 1 buçuk metre uzaklaştırıldığı zaman akım sensörlerinin devreye girmesiyle alarm çalıyor, servis kapıları kendi kendine kilitleniyor, güvenlik güçlerine giden müstacel kodlu kaygı ile güvenlikler alarm çalan servise yönlendiriliyor.

Ayrıca hastanede ‘Pembe harf’ tatbikatı yapıldı ve tatbikat gerçeğini aratmadı.

“Tatbikatlarımızda olumlu sonuçlar alıyoruz”

Adana Kent Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi Bindi ve Nitelik Hizmetleri Müdürü Nuri Karslıoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, sistemin Adana’da uygulanıp kalburüstü sonuçlar alındıktan sonraları Türkiye geneline yayıldığını belirterek, “Bugüne büyüklüğünde hastanemizde 53 binin üzerinde bebek doğumu gerçekleşti. Bugüne kadar doğan herhangi bir bebeğe güvenliklerini temin etmek üzere çipli bilekliklerden takıldı. Temel ile bebeğim kısaca 1 buçuk metre ayrılması durumunda ‘Pembe kod’ dediğimiz sistem devreye girmektedir. Cümle devreye girdiği dakika güvenlik odasına kod düşmektedir ve bölgenin güvenliği, bebeğin kaçırılmaması açısından havza izole edilmektedir. Hep sebebiyle temel ve bebeğin güvenliği sağlanmaktadır. Açılışımızdan bu yana hakeza tıpkısı olayla karşılaşmadık. Tatbikatlarımızda olumlu sonuçlar almaktayız” diye niteleyerek konuştu.

Yeni doğum işleyen ve temel Ayşe Orhan (24), “Elan ilk böyle bire bir uygulamayı duymamıştım. Şuanda bir husus olduğu ant hep sayrılarevi devreye gireceği üzere çok memnunum. Elan şen ve huzurluyum” dedi.

Share: