Bozüyük’te münezzeh yetiştiricileri benzeri araya geldi

Bilecik Sili Yetiştiricileri Birliği Başkanı Beytullah Erdönmez, Bozüyük ilçesinde arıcılarla toplantı gerçekleştirdi.

2022 yılı mevsim değerlendirmesi ve istihsal maliyetlerinin artması sebebiyle bu seneki bal fiyatlarının değerlendirildiği benzeri toplantı yaptıklarını belirten Başbuğ Beytullah Erdönmez, yapılması öngörülen projeler üzerine bile üyeler ile bilgelik alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Hedeflerinin Bilecik balını markalaştırmak olduğunu açıklayan Başbuğ Erdönmez; “2020 yılı itibariyle markalaşma çalışmalarına başlamış bulunmaktayız. Şuana büyüklüğünde öncelikle ballarımızın analizlerini yaptırarak Bilecik balının kalitesi üzerine aynı alt yapı oluşturmuş olduk ve ballarımızı market raflarına üstelik koymaya başladık. Böyle tıpkı kat izlerken bal fiyatlarının bile belli bir zemine oturması gerekiyor. Zaman buraya bile bu amaçla geldik. Bu zaman balımızın fiyatını yakalamak namına üyelerimizle toplantılar yapacağız. Bu anlamda üreticilerimizin ekonomisine bile yardım sağlamaya çalışacağız.”

“Örgen sayımız temas sene artarak devam ediyor”

2019 yılında göreve geldiğinde birliğin yaklaşık 170 çalışkan üyesi olduğunu açıklayan Komutan Erdönmez; “Şuan bu unsur sayısı 250’ye yaklaştı. Bağımlı birliğimizin yaptığı ameliyat ve markalaşma çalışmalarının uzuv sayısı artışında etkisi balaban. Bizde üyelerimize henüz aşkın pekâlâ hayır olabiliriz yollarını arıyoruz. Türlü olduğunca ayaklarına hizmet götürmeye çalışıyoruz. Bu anlamda birlikte kaza kaza gezip konuşma toplantıları yapıyoruz. Henüz artma üyelerimizin istekleri doğrultusunda hareket etmeye çalışıyoruz” dedi. – BİLECİK

Share: