Bolu’da yanan ormanlık alanlar ağaçlandırılıyor

Katıksız güzellikleriyle adlı Bolu’üstelik yanan ormanlık alanlara yıpranmamış fidanlar dikiliyor.

Bolu Orman Nahiye Müdürü Mahmut Şentürk, AA muhabirine, meydana mevrut orman yangını sayısında esbak yıllara göre eksilme yaşandığını belirterek, bunda abuhava şartlarının yanında alınan munzam tedbirlerin ve vatandaşların hassasiyetinin canlı olduğunu söyledi.

Geçen yıllarda çıkan yangınların cümle için tıpkı deneme olduğunu nâkil Şentürk, “Buna göre üstelik önlemlerimizi geliştirmeye çalıştık. Bu yıl 2 arttırma cuşiş önceki müdahale ekibi oluşturduk. Aladağ ve Mudurnu’da konuşlandırdığımız 25 nefis ilişik coşkunluk işçimiz oldu.” dedi.

Şentürk, Orman Umumi Müdürlüğünün bu sene içerisinde orman yangınlarında mücadeleyi pekiştirmek için işçi alımlarının olduğuna değinerek, “Bundan da Bolu Orman Nahiye Müdürlüğüne 180 iştirakçi düştü. Bolu’bile elan geçmiş yıllarda averaj 30 orman yangını çıkıyordu. Alınan bu mülhak tedbirler ve vatandaşlarımızın göstermiş olduğu hassasiyet neticesinde 2022 yılında 20 yangınımız oldu. Burada birlikte toplanmış 15 hektar aynı alanımız yandı. Bu yangınlar içerisinde arz aşkın, en kırılan olan bölgelerin başında Elemli geliyor. Elemli işletmemiz dahlinde 8 hektarlık aynı yangınımız oldu 2022 yılında.” diyerek konuştu.

Yangına çabucak müdahalenin önemine meni eden Şentürk, çekicilik koşulları ve rüzgarın etkisiyle büyüyebilen yangını taharri altına almanın zorlaştığını kaydetti.

Şentürk, eklenmiş tedbirler kapsamında yangına hassas bölgelerde yanıcı gereç olabilecek 225 kilometrelik kat sathı temizlendiğini aktararak, Bolu Valiliği eliyle ateş mevsiminde ormanlık alanlara methal-çıkışların sınırlandırılmasının da durumunda tıpkı karar olduğunu vurguladı.

“Yanan alanlar ağaçlandırılıyor”

Şentürk, orman varlığının korunmasına büyük önem verdiklerini vurgulayarak, bu yıl yanan ormanlık alanların ağaçlandırılarak baştan doğaya kazandırıldığını dile getirdi.

Orman Genel Müdürlüğünün “Orman Gönüllüsü” projesinden bahseden Şentürk, “Bolu’da kısaca 600 orman gönüllüsü vardı. Şu anne büyüklüğünde yaptığımız çalışmalarda 950 orman gönüllüsü bize başvurma etti. Mıntıka ve pres müdürlüklerimizde gönüllülere mukteza eğitimleri verdik. Bundan ahir süreçte olasılı orman yangınlarında bu arkadaşlarımız bize destek verecekler.” ifadelerini kullandı.

Share: