BM, Olenivka’da 50 Ukraynalı esirin öldüğü saldırıyı soruşturacak

Mürekkep Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, düzenlediği matbuat toplantısında Olenivka’da planlı ve 50 Ukraynalı çekişme esirinin öldüğü saldırının BM eliyle kurulan takım marifetiyle soruşturulacağını duyurdu.

Guterres, Rusya’nın ve Ukrayna’nın talebi üstüne soruşturma ekibinin kurulacağını belirterek, “Öncelikle bildirme büyük yasakçı ile ait yerine, bahsettiğiniz olaylarla ilgilendiren yerine Rusya Federasyonu’ndan ve Ukrayna’dan tetkik yapılması talebini aldık. Zat mükemmeliyet ve yetkilerime akla yatkın kendisine ayrımsız sormaca misyonu başlatmaya karar verdim. Cürüm soruşturması etme yetkim yok” dedi.

“ŞU ANDA HAZIRLANIYORUZ, UKRAYNA VE RUSYA’YA SUNACAĞIZ”Guterres, ekibin şu anda hazırlandığını, gelişmelerin Rusya ve Ukrayna ile paylaşılacağını anlatım ederek, “Umarım bu soruşturmanın tanımı üzerinde ayrımsız anlaşmaya varabiliriz. Benzeri zamanda, bu ekibe entegre etmeye harika, bağımsız şahıslar arıyoruz. Seçkin iki taraftan dahi ulaşım ve fethetmek amacıyla lazım parçalanmamış verilere topluluk olmayı ve olayın bağırsak yüzünü gerçeği bulmayı umuyoruz. Nedeniyle bu çok ciddiye aldığımız benzeri laf ve bunun için çokça çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.NELER OLMUŞTU?

30 Temmuz gecesi Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, resmi açıklama yaparak Donetsk’in Olenivka kasabasındaki ayrımsız hapishaneye hamle düzenlendiğini ve 50 Ukraynalı savaş esirinin öldüğünü duyurmuştu. Ukrayna ordusu, henüz sonra hayatını kaybedenlerin Mariupol’daki çatışmalarda köle alınanlar olduğunu belirtti. Rusya Defans Bakanlığı ise saldırının peşi sıra yaptığı açıklamada sorumluların Ukrayna ve BENDE olduğunu öne sürdü. Bakanlık, saldırının MEMLUK’den Ukrayna’ya gönderilen HIMARS roket sistemiyle düzenlendiğini ifade etti. 31 Orak Ayı günü Rusya Defans Bakanlığı, Mürekkep Milletler ve Arsıulusal Kızılhaç Komitesi’ne resmi davette bulunarak olayın soruşturulmasını murat etti.

Share: