BM Filistin İnsani İşler Koordinatöründen Gazze’deki tansiyonun düşürülmesi çağrısı

Konfedere Uluslar (BM) Filistin İnsani İşler Koordinatörü Lynn Hastings, Gazze’birlikte yükselen tansiyonun düşmesi amacıyla çağrıda bulundu.

Hastings yaptığı kayıtlı açıklamada, Gazze ve çevresinde yaşanan gayret olaylarının devam etmesinden dip keder duyduğunu aktardı.

“Gazze’deki insanca ebat zaten keskin. Yükselen tansiyon bu durumu henüz da kötüleştirecek.” ifadesini kullanan Hastings, elan çok can kaybı yaşanmaması için saldırıların durması gerektiğini belirtti.

Gazze’deki hayatiyet santralinde üretiminin durduğuna dikkati calip Hastings, şifahane ve ekol kabil asıl hizmet kuruluşlarının çalışması gerektiğini vurguladı.

Hastings, açıklamasında ayrıca, Gazze’ye yakıt, gıda ve tıbbi malzeme girişine izin verilmesi çağrısı yaptı.

Gazze’deki Erke Kurumundan bugün yapılan yazılı açıklamada, mahrukat gerçekleştirme edilememesi dolayısıyla istasyonun üretiminin bugünden itibaren durduğu, günde yaklaşık 500 megavattan fazla canlılık ihtiyacı olan Gazze’nin İsrail’den 120 megavat cümbüş temin ettiği bildirilmişti.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları devam ediyor

İsrail ordusu, İslami Cihad’a ait noktaları kasıt alacağı gerekçesiyle geçmiş abluka altındaki Gazze Şeridi’ne başlattığı saldırıya bugün bile devam ettiğini duyurmuştu.

Filistin Keyif Bakanlığı, yaptığı kayıtlı açıklamada, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarında aralarında 5 yaşındaki tıpkı yavru ve iki kadının da bulunduğu 15 Filistinlinin öldüğünü, 125 sivilin yaralandığını belirtmişti.

Share: