Bitirmiş göçmen kaçakçılığı fail cürüm örgütünü çökertti

– Uyanık göçmen kaçakçılığı işleyen cürüm örgütünü çökertti

Marmaris’te göçmen kaçakçılığı operasyonu: 8 tutuklama

MUĞLA – Muğla’nın Marmaris ilçesinde açıkgöz eliyle göçmen kaçakçılığı ve yasadışı yollarla yurtdışına huruç faaliyetlerini önleme dahilinde tevhit cürüm örgütüne müteveccih yapılan değişik operasyonlarda yakalanan 9 şüpheliden 8’i tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Muğla İl Kurnaz Komutanlığına merbut Marmaris İlçe Cingöz Komutanlığı Kaçakçılık ve Kombinasyon Suçlarla Uğraş Timleri ve JASAT aracılığıyla yapılan düz çalışmalında, Marmaris Gökbel mevkiinde tayin edilen araçta 24 düzensiz muhacir ve göçmenleri haiz çevirgeç şoförleri yakalandı. Yakalanan göçmenleri taşıyan vesile şoförünün O.D.’nin eksantrik bire bir aracın önden anbean yolları kolladığı bilgisine ulaşılması konusunda izleme edilen başka araçta K.T ve S.B isimli kişiler uyanık aracılığıyla yakalandı. K.T ve S.B isimli şüpheliler jandarma merkezindeki işlemlerinin arkası sıra adliyeye irsal edildi.

Marmaris ilçe Açıkgöz Komutanlığı ekipleri vakfedilmiş yargılanmak için cezaevine atıf edilen O.D, K.T ve S.B nin sorgularında, yapılan ustalık araştırmalar ile ilçenin kamu giriş ve çıkışlarının azrail kayıtlarından yasadışı yollar ile yurtdışına insan kaçırma işleri işleyen içlerinde yıldırı örgütü üyelerinin üstelik olduğu 5 kişiye daha ulaştı. Marmaris’te sıklaşan göçmen kaçakçılığı olaylarında araştırı ve soruşturmayı genişleten Güllabi ve Inanma birimleri, yapılan araştırmalar sonucunda göçmenleri konaklattığı belirlenen ayrımsız apart sahibine, organizatörler ile işbirliği yapan oto kiralayan benzeri şahsa daha ulaştı.

‘Dur ihtarına uymadılar araçtan 24 göçmen daha çıktı”

Marmaris İlçe Uyanık ekipleri operasyonların devamı dahilinde yaptıkları uygulamalarda ustalık takibe aldıkları benzeri uzlaştırıcı Hisarönü Mahallesi taharri merkezinde durdurdukları bir minibüste 24 kesintili muhacir yakalanmış, peş peşe giden özge vesile dur ihtarına uymadan kaçması üzerine motorize bitirmiş ekipleri kolaylıkla aracın peşine takılarak kovalamaca sonucu durduruldu. Çevirici içinden indirilen M.S ve İ.S (emekli polis güçleri) açıkgöz aracılığıyla yakalanarak gözaltına makbuz. Bitirmiş ekiplerinin yaptığı araştırmalarda kaçakçılık organizatörlerinin herhangi bir seferinde tıpkısı miftah kiralama firmasından komütatör kiraladıkları ve aynı apart otel üstelik konakladıkları tespit edilerek isticar şirketi sahibi ile apart otel sahibi üstelik gözaltına alındı. Yapılan teknik ve fiziksel izleme ve incelemeler sonucunda yakalanan şahıslarının tevhit cürüm örgütü ortamında bulundukları tayin edilerek esbak olayda tutuklanan K.T ve S.B isimli şahıslar ile gelişigüzel çalıştıkları ortaya bundan sonra.

‘9 şüpheliden 8’i tutuklandı’

Muğla İl Güllabi Minval Komutanlığı koordinesinde yapılan operasyonlar sonucunda Marmaris İlçe Bitirmiş Komutanlığı ekipleri vasıtasıyla ağır aksak göçmenlere müteveccih yasadığı yollarla daraç dışına kaçmalarını sağlayan organize cürüm örgütünden 9 bed yakalanırken, suç örgütü lideri olduğu düşünülen M.S Organize Suç Örgütü Inşa Etmek ve Çevirmek, İ.S A.K Organize Yanlışlık Örgütü Üyesi suçundan, oto kiralama firması sahibi F.Ç (50), göçmenlere barınacak düzlük realizasyon eden otelgarni sahibi E.D mevkuf yargılanmak üzere cezaevine gönderilirken, açar şoförlerinden S.K yurtdışı sorti yasağı ve adli arama şartı ile erkin bırakıldı.

Share: