“Birey dostuyla” gurbet yolculuğu yapıyor

Yıllık izinlerini Türkiye’bile nâkil gurbetçilerin çağ yolculuğu devam ediyor.

Tatilini memleketlerinde ve turizm bölgelerinde geçiren gurbetçiler Kapıkule Çizi Kapısı’ndaki işlemlerinin arkası sıra yaşadıkları ülkelere gidiyor.

Almanya’nın Bonn şehrine revan Bünyamin Berkiden ve eşi Briz Berkiden birlikte gurbetlik yolcuğuna Teriyer cinsi köpeği “Max” ile çıkanlardan.

Bünyamin Berkiden, AA muhabirine, tatilin sunturlu ve çabuk geçtiğini söyledi.

Geliş ve çevrim yolculuğunu “Max” ile yaptıklarını tamlayan Berkiden, “Bizehiç bire bir zararı, yaramazlığı bulunmayan. İznimiz onunla gayet adamakıllı geçti. İstanbul’dan başladık Nevşehir, Kapadokya’ya kadar gezdik. Bodrum’a uğradık. Dolaşma uğrunda dahi Kırklareli ve Keşan’ı dahi gezdikten sonradan Almanya’ya dönüyoruz.” dedi.

Her sene tatillerini Türkiye’da geçirdiklerini anlatan Berkiden, şunları kaydetti:

“Köpeğimiz ile seyahat ayırmak çok güzeldi. İnsanlar alelade çalmak istiyorlarsa köpek sahiplensinler. İnsanlar sokaktaki hayvanlara vicdanen elan da yaklaşsınlar. Sularını, ekmeklerini, yiyeceklerini koysunlar. Tatillerde hoşlanmak amacıyla kapik sahiplenip dinlence bitince sokağa çoğaltmak makul değil. Üzülüyoruz, onları tıpkısı oyuncak kendisine görmemek lazım.”

“Vatan özlemi şimdiden başladı”

Kapıkule Hat Kapısı’nda gurbetçilerin dönüş yolculuğu sürüyor.

Almanya’ya revan Arif Sağlam üstelik vatan özleminin şimdiden başladığını dile getirdi.

Gurbetçilerin çevrim önünde dahi zorluklar çektiğini dile getiren Akva, ” Sırbistan’bile 8 saat bekletiyorlarmış, orasını düşünüyorum şimdi. Bulgaristan’dan bilahare işimiz print. Kapıkule’den geçişler acul. Sürekli telefondan izleme ediyoruz. Sırbistan’bile rezalet çekiyoruz. Vatanımız, memleket bambaşka. Kapıkule’yi geçtikten sora yeniden özlem ve özlemle yurda bakıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Hollanda’ya revan Ferdi Sebep, her sene tatilini memleketinde geçirdiğini anlattı. Tatilde Ankara’yı gezdiklerini ve yakınlarını ziyaret ettiğini belirten Saika, “Dinlence güzel ve acele geçti. Ankara’dan metin bire bir şey götürmüyoruz. Kayseri’den az buçuk pastırma aldık, Hollanda’ya götürüyoruz.” dedi.Share: