Binlerce sevimli gökyüzünün koskocaman dansını izledi

Binlerce emanet gökyüzünün önemli dansını izledi

Balıkesir’da 1.Âlem gözlem şenliği sona erdi

BALIKESİR – Türkiye’nin arz karanlık bölgelerinden biri olan Balıkesir’in Sındırgı ilçesi Gözören kırsal mahallesi Sarıcaova yaylasında 1. Felek Gözlem Şenliği gerçekleşti. Dört dönüş süresince bitmeme fail şenliğe Türkiye’nin muhtelif bölgelerinden binlerce gönül katıldı. Dünya bilimcisi, Astromi ve Uzay Bilimi uzmanı Prof. Dr. Ethem Deva önderliğinde gerçekleşen şenlikte katılımcılar misilsiz tıpkısı doğada kamp kurdu, sabaha büyüklüğünde sema ve gezegenleri izledi.

Alanında eksper ve saftirik Astro fotoğrafçılar gökyüzünün cesim dansını kadrajlarına aldırmak amacıyla adeta konkur etti. Teleskoplarla gezegenler, yıldızlar gözlemlenirken, samanyolunun nazirsiz güzelliği da kadrajlara yansıdı. Türkiye’nin arz nahoş noktalarından biri olan Sındırgı Sarıcaova’birlikte çıplak gözle gökyüzünün izlenebildiği kabilinden, mehabetli fotoğraflar çekildi.

Çocuklara Âlem Bilimini Sevdirmek Yerine Eğitimler ve Yarışmalar Gerçekleştirildi

Sındırgı Dünya Rasat Şenliğinde dört devir boyunca çocuklara gök bilimini anlatan eğitimler verildi ve eğlenceli oyunlar gerçekleştirildi. Su roketi yarışması ise çocuklardan bundan sonra velileri heyecanlandırdı. Su roketi yapımı sonrasında, yıldızlı havada akarsu roketi gösterisi gerçekleştirildi. Gök bilimcisi, Astromi ve Evren Bilimi uzmanı Prof. Dr. Ethem Merhem ise katılımcılara düzlük, yapılan etkinlikler ve görülebilecek talih şekilleri ile ait hikmet verdi. Hedef İkizler, Koca Koçer, Onur Atılgan, Garaz Yılmaz, Hüseyin Kazan, Mustafa Saika, Özgüç Alem vasıtasıyla âlem fotoğrafçılığından, dünya bilimine büyüklüğünde çeşitli yetişek ve etkinlikler düzenlendi.

Gaye İkizler vasıtasıyla yapılan Türkiye’nin arz balaban umum yapımı teleskopu dahi alanda yerini aldı. Havanın kararması ile alay malay ışıklar dahi kapatıldı, baht şekilleri Kişi Koçer yoluyla tanıtıldı. Katılımcılar gök inceleme alanında buluşurken, kimileri teleskopla gezegenleri görmeye çalıştı, kimileri da gökyüzünün şanlı görselini foto karelerine sığdırmaya çalıştı.Işık kirliliğinin önüne terhis etmek, gök şekillerin henüz net görülmesini sağlamak namına aktiflik süresince alanda 21.00 – 06.00 saatleri arasında kırmızı bağan enerjili ışıklar haricinde ışıkların yakılması yasaklandı. Samanyolu altında Talih hatırat fotoğrafları da Astro fotoğrafhane Garaz Yılmaz marifetiyle çekildi.

Çocuklara ve yetişkinlere hususi türlü eğitimler ve dünya gözlem etkinlikleri ile Sındırgı Talih Müşahede Şenliği 7’den 70’e tamam katılımcıların ilgisini çekti. İlk yılı olmasına karşın katılımın efdal olması meşgul komple bire bir şenlik olmasını sağladı. Dört çağ boyunca dinlenme kampı kuranların yanı sıra on bine mail hayat sevinç alanını mülakat etti.

Etkinliğe Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmayan, Balıkesir saylav Müşkül Subaşı, kaymakamlık kaymakamı Yengi Oktay, Sındırgı Şehremini Ekrem Tehlikeli il protokol üyeleri, öğrenci ve vatandaşlar katıldı.

Türkiye’nin yer iri umum yapımı teleskopunu özne ve mütenevvi eğitimlerle etkinliğe ulama sağlayıcı Meram İkizler ” Mudanya Bursa’ dan geliyorum. Çarşamba haset geldik. Etkinlikten tıpkısı dönme önceki geldik. Çadırlarımızı kurduk, teleskoplarımızı kurduk. Şans çokça harikaydı. 4 akşam dahi çokça güzeldi. Fotoğraflar çektik. Teleskoplarla felek gözlemleri yaptık. Katılımcılara gökyüzündeki objeleri izlettik. Çokları tabi ilk defa bakıyordu teleskoptan hayran oldular. İlgi çokça yoğundu. Hem haricen gelen rüfeka elhak bu işin içindeydi yani bunun amacıyla geldiler amma bu yöreden gelenler bile haddinden fazla ilgiliydi. Haddinden Fazla meraklıydı. O bizi çok bahtiyar etti tabi ki”

Misyon Yılmayan’bile İzmir Bornova’dan geldiğini belirterek, “Teferruatlı zamandır fotoğrafçılık yapıyorum. Son 2-3 yıldır da heyet fotoğrafçılığına merak saldım. Bu benim 5. veya 6. Astrokampım. İlk yol Sındırgı’ya geldik. Buranın gökyüzünün çok halis muhlis olduğunu biliyorduk ama akmak amacıyla birlikte tıpkı kulp lazımdı. Bu sevinç da bizim için haza oldu. Buradaki işte altyapı hazırlıkları, şart, içecek, su, yaş mekanlar, sinevizyon gösterileri oldukça iyiydi bizim üzere. Felek beklediğimizden çok henüz bol daha çok. Elan nitelikli tıpkısı gök çıktı. Türkiye’nin arz sakil gökyüzlerinden biri. Domestik halkta burada çok iyilikçi. Köyleri gezdik. Onlar yedirdiler içirdiler sağolsunlar. Ağırladılar bizi.”

2017’bile Sema şenliklerine elçi yerine başlayan sonrasında çocuklara yönelik etkinliklerle şenliğe katkı sağlayan Esra Atmaca İzmir’den Sındırgı’ya bisikletle geldiğini belirterek ” İzmir’den geliyorum. 2017’üstelik katılımcı namına başladım. Sonra Ethem hocama, Er hocama dedim işte ben kuşkusuz apotr olabilirim. Şimdi atölyelere çocuklarla ait atölyeler hakkında havari oluyorum. Bura haddinden fazla domuzuna, çok sevdim. Ben İzmir’den da buraya bisikletle geldim. Manisa’dan yola çıktım. Akhisar’dahi tıpkı geceleyin kaldım. Oradan Sındırgı. Buraya bile yaylaya birlikte çıkayım diyordum ama ihvan sağ olsun haddinden fazla dik olduğu amacıyla müsaade vermediler. Buraya kamyonetle geldim amma buradan üstelik İzmir’e dönüşümü bisikletle yapacağım” dedi.

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak ” Demincek bütün alay malay bizde alçalma içerisindeyiz. Burada güçlü çokça Gök sever gökbilimleriyle ilgilenen astronomiye bent duyan amatörler, olgun insanları toplandılar. Gökyüzü Şenliğinde bütün gelişigüzel ayrımlı teleskoplarla müşahede yapacağız. Bilinmeyen o ufku, anlayış çizgisi sıfır ebediyet içeren gökyüzünde farklı bire bir aleme yolculuk gerçekleştireceğiz” dedi.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmayan “Şu anda Sındırgı Millet dağı eteklerindeyiz. Pespaye Türkiye’nin herhangi bir yerinden ayrıca arsıulusal ölçekte mevrut insanlar var. Gaye Gökyüzündeki yıldızları bizim dünyamız dışındaki evreni görmek. Bizde haddinden fazla keyif aldık. Ben ilk defa bu kadar kesin görüyorum. Bura Münasebetsiz Düzlük Parkı car edebileceğimiz tıpkısı meydan. Şu anda kamera çekimi yapılırken benim yüzüme kırmızı çerağ tutuyorlar zira gökyüzünü seyreden teleskoplar dalavereli kayran dediğimiz alanda bu aydınlatan gözde şeklinde bütün ışıklar gökyüzünü seyretmeyi engellediğinden hava şu anda buradaki binlerce adam bu konuda alıngan bire bir şekilde ilgi ediyorlar. O yüzden bed alanı, çirkin olma özelliğini kaybetmesin diyerek al çırağ, o dahi zorunluysa kullanılıyor” dedi.

Bu tür şenliklerin çocukların gelişimine katkı sağladığını belirten Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş ” Bu bölgenin çok yetişkin aynı özelliği var. Bağımlı kışın mayıs ayına kadar kar kaldığı üzere ormanların içerisinde bitey olarak 33 çıngı üstelik endemik bitkiyi barındıran tıpkısı yasakçı. Amma meydan Türkiye’dahi alelhusus Ege ve Marmara bölgesinde zifiri çirkin dediğimiz haddinden fazla orijinal tıpkı duygu saklıyor. Bu üstelik alelhusus gökyüzünü gözlemle alakadar katlanılamaz işler çıkarmasına sebebiyet veriyor. Yani burada gökyüzünü bildirme dolgunca izleyebileceğiniz, galaksileri arz mebzul görebileceğiniz ve balaban fotoğraflar çekebileceğiniz bire bir dideban olduğunu keşfettik. ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile beraber yaptığımız benzeri proje ile Türkiye’birlikte çokça bir iki yapılan bire bir Şans Gözlem Şenliğini burada ika kararı aldık. ve katılma makro oldu. Burada alelhusus öğrencilerimiz, ayrımlı kesimlerden insanlar gökyüzüne beceriksiz olan insanlar buraya Prof. Dr. Ethem Ilaç öncülüğünde gökyüzünü sevenler, gökyüzünü görüntülemek isteyenler, gökyüzünle ilgili enteresan şeyler olmasını isteyenler buraya toplandılar. Özellikle Sındırgı’daki öğrencilerimizi, insanlarımızı buraya toplayarak bizler burada o esrarlı yapısını gökyüzünün öğrencilerimize belletmek istedik. Çünkü hangi büyüklüğünde dünyamızı tanırsak o büyüklüğünde tığ kendimizi güvende hissediyoruz.”

Kombinezon ve eğitimlerde düz düz Prof. Dr. Ethem Derman iyicene aynı iştirak olduğunu belirterek “Rasat şenliği yaptık. Nerede; Sındırgı Sarıcaova yaylasında yaptık. Kısaca bin 400 metre yukarıda. Iyice ayrımsız etkinlik oldu. Yaklaşık mecmu bin kişiyi geçtik katılanların sayısını görürsek. Zira bazıları 1 çağ kaldı bazıları 3 dönüş kaldı. 10 dönem kalanlar bile vardı düşünebiliyor musunuz? Dolayısıyla mufassal, haddinden fazla sayıda katılımcının olduğu güzelce ayrımsız etkinlik oldu. Akıbet dönme Valimiz ve Büyükşehir Uray Başkanımız, Kaymakamımız dizge geldi, protokol de buradaydı. Onlara da gökyüzünü tanıttık. Onlara birlikte gökyüzünü tanıtınca hoşlarına gitti. Amma bu etkinlikte bildirme haddinden fazla dallar yararlandı. Çünkü onlara haddinden fazla güzel atölye çalışmaları yaptırdık. O işlik çalışmalarında aha asuman haritası, gök haritası yaptılar. Çağ saati yaptılar, suret yarışması yaptılar” dedi.

Astrofotoğrafçı Taner Sağlık ” İstanbul’dan geliyorum. Astrofotoğraf çekiyorum. Geceleri burada haddinden fazla güzelce bire bir samanyolu var. Onu elde etmek amacıyla geldik. Alelade adamakıllı fotoğraflar çıkardığımızı düşünüyorum. İstanbul’a gidince fotoğrafları işleyip henüz iyicene hale getireceğiz. Burada Belediyenin da sunturlu çalışmalarını gördük. Her tarafı suladılar. Abdesthane güzeldi. Esasen gelmeyi umut ediyorum önümüzdeki yıl amacıyla. Bakalım çarkıfelek diyelim” dedi.Share: