Bingöl’deki öğrenciler Zazaca selektif dersle ilişkin bilgilendiriliyor

Bingöl’de akademisyenler ve öğretmenler, Zazaca’nın seçimlik ders adına yeğleme edilmesi üzere okulları ülfet ediyor.

Mürekkep Milletler Terbiye, Bilgelik ve Kültür Örgütünün (UNESCO) 2009 yılında yayımladığı raporunda, “yok olma tehlikesi altında olan diller” grubunda yer düz Zazaca’nın yaşatılması üzere Bingöl Üniversitesinden akademisyenler ve bu dilin öğretmenleri vasıtasıyla faaliyet başlatıldı.

İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğünün onayı ile planlı iş kapsamında akademisyenler ve öğretmenlerin vadi aldığı 6 kol oluşturuldu.

Ekipler şehir merkezi ile Zihayat ve Solhan ilçelerindeki 43 okulu konuşma ederek, hayatiyetli diller ve lehçeler kapsamında Zazaca’yı öğrenmeleri üstüne öğrencilere bilgilendirme yapıyor.

Ekipler, çocuklarla Zazaca şarkılar seslendiriyor, öğrencilerle Zazaca diyalog kuruyor.

“Öğrencilerimizin Zazaca dersini seçmesini istiyoruz”

Canlı ilçesinde görev yapan Zazaca öğretmeni Mevlüt Küçümseme, gazetecilere, Zazaca’nın yaşatılmasına yardım sunulmasını beklediklerini söyledi.

Zazaca’ya eş çıkılmadığı takdirde bu dilin bulunmayan olma tehlikesiyle karşılaşabileceğini dile getiren Hezel, “Bingöl Üniversitesinden akademisyenlerin desteğiyle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ortaokul öğrencileri için Zazaca ibret kitapları hazırlanıyor. Öğrencilerimizin Zazaca dersini seçmesini istiyoruz. Zazaca dersini seçmezsek ve bu dili konuşmazsak maatteessüf namevcut olup, gidecek.” dedi.

Öğrencilerden Sedanur Oylumlu, ailesinin Zazaca konuştuğunu, kendisinin da bu dili öğrenmeyi amaçladığını anlatım etti.

Anıl Ağaoğlu bile Zazaca’yı çok sevdiğini, bu yönde eğitim kabul etmek istediğini kaydetti.

Veli Çerkes Dursun ise Zazaca’yı çocuklarına öğretmede müşkülat yaşadığını anlatarak, “Çocuklarımız bu dili unutmaya başladı. Zazaca’nın öğretilmesini istiyoruz.” diye konuştu.

Share: