Bingöl balına İngiltere’de kızıl madalya

İngiltere’nin başkenti Londra’üstelik düzenlenen uluslararası bal yarışmasında, Bingöl’da üretimi yapılan katkısız çiçek balı kızıl madalyaya müstahak görüldü.

2017 yılında İstanbul’dahi planlı bal yarışmasında Türkiye birincisi ve dünya ikincisi seçilen Bingöl balı, bu defa üstelik Londra’bile bergüzar aldı. Birkaç yılda ayrımsız düzenlenen ‘Uluslararası Londra Bal Ödülleri’ yarışmasına 24 farklı ülkeden arıcılar katılırken, Bingöl balı birlikte saf çiçek balında altına madalya almaya türe kazandı. Kentte üretim özne iki firmanın gönderdiği ballar, hakem heyeti marifetiyle kalite, gösterge, doku ve ezgi kriterlerine göre değerlendirildi. Yapılan değerlendirmeler sonucunda Bingöl balı, değerli madalya alarak kalitesine baştan değer kattı.

“Bingöl balını elan art düzeye haberdar etmek amacıyla çalışacağız”

Londra’daki yarışmada zer madalya kazanan süzme çiçek balının üreticilerden biri olan Fikri Üzer, “Tığ dededen 1970 yılından beri bu işi yapıyoruz. Bingöl balının kalite açısından mahsus tıpkısı yere gelmesi için çok kavga verdik. 2017’birlikte yapılan tıpkısı yarışmada Bingöl balı dünya ikincisi seçildi. İkinci seçilirken bunun zer aynı bal olduğunu ve keşfetmediğimizi ayırt ettik. Ondan sonra üniversite ile gösterişli benzeri çalışmaya girdik. Tığ bunun meyvesini bu yıl İngiltere’üstelik planlı bal yarışmasında halis muhlis çiçek balında kızıl bergüzar kazandık. Bingöl balı o kadar çokça kıymetlidir ki, tığ bibi birlikte kıymetini bilemedik. daha çok bunun kaliteleşmesi açısından daha da uğraşacağız. Bingöl balını henüz kayırıcı düzeye tebliğ etmek üzere Bingöl Üniversitesi ve üreticilerimizle daha iyicene tıpkısı yere, türe ettiği değere kazandıracağız” dedi.

“Balı değişik kılan Bingöl’deki muhtelif bitkilerden kaynaklanıyor”

Bingöl’dahi 40 yıldır arıcılık yapan ve kızıl madalya kazanan ayrıksı bire bir müstahsil Abdurrahman Atalay ise “Yaklaşık 40 yıldır arıcılık yapmaktayız. Benzeri devir Bingöl’ad balını dışarıda tanıtıyoruz ve satışını yapıyoruz. Bingöl balı elan geçmiş yapılan tıpkı yarışmada dünya ikinciliği elde etmişti. Bu sene haddinden fazla şükür Londra’da yapılan tıpkı yarışmada kızıl dürü aldık. Çokça mutluyuz, gururluyuz. Bu kalitemizi arttırmaya bitmeme edeceğiz. Bingöl’nam balını değişik kılan Bingöl’deki muhtelif bitkilerden kaynaklanıyor. Bingöl’nam balı temas ant kalitelidir. Bu ayrımsız düzgün değildir ve tıpkı dahaki yarışmada kaliteyi yükseltmek üzere gerekeni yapacağız” şeklinde konuştu.

Bingöl balını herkese tavsiye ettiklerini dile getiren vatandaşlardan Nihat Angıç dahi “Bingöl balı banal dünyada ad nail bir baldır. 2017 yılında dünya ikincisi seçildi. Bu yılda Londra’de yapılan dünya bal yarışmasında meşhurluğuyla ve kalitesiyle değerli madalya kazandı. Gururluyuz, mutluyuz. Özellikle Bingöl balını herkese tavsiye mektubu ediyoruz” diye konuştu. – BİNGÖLShare: