Bilgi-Sen Umumi Sekreteri Damatoğlu’ndan ‘Sürgün’ Açıklaması: “Ptt Genel Müdürlüğü, Sendikamıza Cebin Belirtik Adına Sendikal Ayrımcılık Uyguluyor”

AHU SAĞLAM

Marifet-Sen Genel Sekreteri İbrahim Damatoğlu, sendika üyesi PTT çalışanlarının filiz edilmesiyle ilgili “PTT Genel Müdürlüğü, sendikamıza alın ayan namına sendikal ayrımcılık uyguluyor. Sendika üyemiz ve sendika yöneticilerimiz İzmir’den Ağrı’ya, İstanbul’dan Hakkari’ye, Trabzon’dan Bitlis’e büyüklüğünde Türkiye’nin çeşitli yerlerine sürgün edildiler. Ailelerinden ayrıldılar. Aileler parçalandı” açıklaması yaptı. CHP Mersin Ağacı Saylav Alpay Antmen bile konuyu soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) vabeste Vukuf-Sen üyesi 27 PTT çalışanı, 29-30 Eylül günlerinde sendikal faaliyetleri zımnında kilometrelerce uzaklıktaki ayrımlı il ve ilçelerde görevlendirildi. Ankara’da Genel Merkez Denetim Kurulu üyesinin görev yeri Hakkari kendisine değiştirilirken; İstanbul’dan Erzurum’a, Trabzon’dan Bitlis’e, İzmir’den Mardin’e başvurmak zorunda mütezayit başöğretmen, işyeri dil avcısı, yazıhane denetleyicisi sendika üyeleri bulunuyor.

CHP’Lİ ANTMEN TBMM GÜNDEMİNE GETİRDİ

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, konuyu Meclis gündemine taşıdı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na istifham önergesi veren Antmen, şunları anlatım etti:

“Elan önce sendikal ayrımcılık ve taraflı benzeri sormaca yapan kontrolörler yoluyla Olgun-Sen yöneticileri çeşitli illere çımbar edilmiştir. Bu süreçte öncelikle PTT yönetimi ile ziyaret yaparak bu haksızlığın giderilmesini istemişler; akıbet alınamayınca, sürgünlerin olduğu İstanbul ve Batman’dan Ankara’ya büyüklüğünde güzergahtaki PTT işyerleri uğrunda izahat yaparak Ankara’ya gidiş gerçekleştirmişlerdir. Ankara’da PTT Umumi Müdürlüğü önünde düzenlemek istedikleri matbuat açıklamasına polis güçleri müsaade vermemiştir.

PTT tarihinde yepyeni şekilde 29 ve 30 Ilkgüz tarihlerinde Selen-Sen’e örgen başöğretmen, şef, başdağıtıcı unvanlı yer beş altı 27 sendika üyesi PTT emekçisi, yaşadıktan illerden binlerce kilometre ırak illere özlük istekleri dışında atanmışlardır. Bilim-Sen üyelerinin çımbar edilmesinin protesto edilmesini arkasından ünvanlı kip haddinden fazla Veri-Sen üyesi PTT memuru bile sürgün edilmiştir.”

Antmen, Icra Vekili Karaismailoğlu’na şu soruları yöneltti:

“2018 ila 2022 yılları arasında güzeşte sürede; isteği dışında yeri değiştirilen PTT çalışan sayısı kaçtır? Hangi tarihlerde kimler ne illerden nerelere atanmıştır? Bahsi güzeşte tarihler ortada zat isteği dışına yeri değiştirilenler ne sendikaya üyedirler? Bahsi güzeşte sürgünler sonrasında PTT’ye ülkü açarak esbak görev hesabına dönen personel bulunmakta mıdır? Varsa bunlar kimlerdir? PTT’de yaşanan bu çımbar politikasını susturmak için vekâlet olarak ne kök girişimlerde bulunacaksınız? Yaşanan bu sürgünler zımnında istifa eden birçok emanet bulunmaktadır?”

Malumat-Sen Genel Sekreteri İbrahim Damatoğlu ise, konuya ait SIMURG Bilim Ajansı’na şu değerlendirmeyi yaptı:

“PTT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ, SENDİKAMIZA KARŞI AÇIK YERINE SENDİKAL AYRIMCILIK UYGULUYOR”

“Sendikamız bu sürgünleri henüz evvel dahi yaşadı. Şahsen Olgun-Sen Genel Sekreteri namına beni de kısaca ayrımsız yıl ilk Zonguldak’ta Şanlıurfa’ya cımbar etmişlerdi. hüküm ile sürgünümüzü durdurduk, kazandık, bozuk görev yerine gabi döndüm. Sonuç süreçte de PTT Genel Müdürlüğü, sendikamıza cebin kategorik namına sendikal ayrımcılık uyguluyor. Bundan bir kamer ilk, büro yöneticilerimiz mülk içi ve toprak dışlarına çımbar edilmişti. Şu dakika itibari ile dahi 30 şerha sendika üyemiz ve sendika yöneticilerimiz İzmir’den Ağrı’ya, İstanbul’dan Hakkari’ye, Trabzon’dan Bitlis’e büyüklüğünde Türkiye’nin değişik yerlerine cımbar edildiler. Ailelerinden ayrıldılar. Aileler parçalandı. Bu sarih anayasaya marjinal. Duruşma süreçlerinde kazanacağız.

PTT yönetimi bunu bildiği halde, bu davaları kazanacağımız halde, avukatlık masrafları, mahkeme harçları ve insanların hareket gücü kaybından etraf aynı amme zararına da sebep olmaktadırlar. Bu usule aykırıdır. Bunun haricinde sendikamız yöneticileri var, genel merkez denetleme kurulu üyemiz var bu sürgünlerde. Bunlarda 4688 mahdut Sendikalar Kanunu’nun 18. Maddesine, 2016/4 dar Başvekillik Genelgesi’hangi ve genişlik önemlisi bile ILO’nun 87 ve 98 sınırlanmış sözleşmelerinin esas ilkelerine aykırıdır. Sendikal ayrımcılığın amme kurumlarında uygulanmasına son verilmesini istiyoruz. Özellikle PTT’ye has İHS sözleşmeli arkadaşlarımızın kadroya alınmasını murat etmemiz, PTT Genel Müdürlüğü uğrunda izah yapmamız ara sıra kişileri huzursuz etti.

Şu anda bir kısmı gitti, benzeri kısmının birlikte buğulu esas babaları, çocukları var, çocukların eğitimleri var. Anlatım ahzetmek zorunda kaldılar. Bu insanların davalarını açıyoruz, umarım davaları birlikte gücük tıpkı sürede çıkar ve mutlu şekilde ailelerine kavuşurlar.

Sendikamıza son süreçte yapılan bu ayrımcılık basamak safhaya geldi, 30 lime filiz birkaç değil. Bu PTT ve sendikamız tarihinde belki birlikte benzeri önceki. 30 yaşama iki aktarılma zarfında sürgün edildi. Bizim sendikamız 1996’dahi böyle tıpkısı yüklülük yaşamıştı. 1996’dan beri, yıllar sonradan 2022 yılında hakeza tıpkısı tartı varagelmek imkansız. Ego geçen cuma namazı haset Hollandalı meslektaşım, Hollanda’nın arz iri sendikasının umumi sekreteri ile görüştüm inanamıyor kendisi. ‘2022 yılında cımbar mü’ diyor, şaşırıyor. Bunları daim olmak zorunda değiliz.

“TAŞERON ARKADAŞLARIMIZIN ÜSTELIK KEZALIK KADROYA GEÇİRİLMESİNİ İSTİYORUZ”

Taleplerimiz himmet hayatına endeksli taleplerdi. Bizde modüler istihdam bahis konusu. Taşeron, 399 mahdut, İHS’li ve iştiraklerde çalışanlar var. Herkes kıymet işi yapıyor ancak bedel ecir alamıyor. Tığ denk işe fiyat ücreti savunuyoruz. İHS’li arkadaşlarımızın kadroya geçirilmesini istiyoruz. Taşeron arkadaşlarımızın da keza kadroya geçirilmesini istiyoruz. PTT’de ayrımsız an evvel bağırsak barışın sağlanmasını istiyoruz ama tersine PTT yönetimi sendikal bire bir ayrımcılık yaparak sendikamız ile mülakat yapmıyor, telefonlarımıza çıkmıyor. Tek konuşma yapmadan mesail çözülmez. Biz arkadaşlarımızın bire bir an evvel eski görev yerlerine iadeli edilmesini istiyoruz.

“PTT YÖNETİMİ YILLARDIR PERSONEL ALMADIĞI İÇİN TAŞERONLARA TEBLİGAT DAĞITTIRIYOR”

Edirne PTT Başmüdürlüğü’nün firma personellerini ihbarname dağıtımında görevlendirmesi üzerine sendika marifetiyle açılan davaya ilgili Damatoğlu, şöyle dedi:

“PTT yönetimi yıllardır personel almadığı amacıyla taşeronlara ihbarname dağıttırıyor. Bizim sendikamız bunu sorun etti Edirne’dahi ve kazandık. Kazanmamıza rağmen PTT yönetimi halen ülkenin bir nice yerinde firma personeli arkadaşımıza tebligat dağıttırıyor. Bu belirgin namına yasaya marjinal. Bunun adına personel almasını istiyoruz. Personel eksikliğini taşeronlara ihbarname haklamak ile gidermeye çalışıyor. Taşeronların tebligat dağıtması kanunda degaje namına reddedildiğine bakarak seçkin hususi şirkete ilgili kargo firmaları de ihbarname dağıtacağım diyebilir. Bu yüzden azamet demiş kim, vazifeli eli ile dağıtılır. Bizim sendikamız bile bunu mahkemeye taşıdı ve PTT’ye alın bu davayı kazandık. Sürgünlerden birisi dahi bu, çünkü ihbariye dağıtmasını istemiyoruz taşeronların. Tığ değil kanun bunu öngörüyor.”

Share: