Bilecik’ten Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ‘Kaya Ev’ Çağrısı: “Bu Tarihin Bulunmayan Olmaması İçin Gelmelerini Bekliyoruz”

GÖKAY ŞİMŞEK

Bilecik merkeze mecbur İlyasbey Köyü Muhtarı Gürkan Ensesi Kalın, karye sınırları içerisinde bulunan tarihi kaya evlerin dönme yüzüne çıkartılması ve korunması üzere Kültür Bakanlığı’na çağrı yaptı. Ensesi Kalın, “Bu tarihin bulunmayan olmaması için biz muhtarlık adına çalışıyoruz. Turizm Bakanlığı’ndan bu tarihi kayaç evlerinin tanıtımı üzere gelmelerini, araştırmalarını bekliyoruz” dedi.

Bilecik merkeze vabeste sakat ismi Yarhisar olan İlyasbey köyünde tarihi kayaç evleri bulunuyor.  Muhtar Gürkan Ensesi Kalın, kaya evlerin turizm açısından şanlı olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“TURİZM BAKANLIĞI’NI BEKLİYORUZ”

“Bilecik forma (Yarhisar) İlyasbey köyündeyiz. Karşımızda görmüş olduğunuz kaya evler ayrımsız gün. Bu tarihin namevcut olmaması üzere biz muhtarlık yerine çalışıyoruz, gerekli tanıtımları yapmaya çalışıyoruz. Turizm Bakanlığı’nı bu tarihi kaya evlerin tanıtımı üzere gelmelerini, araştırmalarını bekliyoruz. Bilecik İl Turizm Müdürlüğü, Şeyh Edebali Üniversitesi’nden lüzumlu yetkililer gelip köyümüzde hakeza tıpkısı tarihi araştırıp devir yüzüne çıkartırlarsa bizler çok kıvançlı oluruz. Burasının tarihinin Friglere dayandığı söyleniyor. Akıllıca da türlü. Zira bu kayaç evlere baktığımızda birazcık yıpranma olduğunu hesap pusulası edersek 3 bin-4 bin yıllık tarihi olduğu ve Friglere dayandığı söylenmekte.”

Share: