Bilecik’te lavantadan sabun ve kandil yapılacak

Bilecik Belediyesi marifetiyle ölçülü refüjlerde ekilen lavanta çiçekleri lavanta yağı, sabun ve kandil üretimi amacıyla hasat edildi.

Belediye Komutan V. Ferişte Cıda Subaşı, Başbuğ Yardımcısı Hüseyin Felek ve ait birim müdürleri, lavanta hasat çalışmasına katılarak ekilen lavanta çiçeklerini topladı. Bilecik Belediyesi vasıtasıyla örnek ve güzel bire bir uygulamayı elan gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını kaydeden Başkan V. Subaşı, orta refüjleri süsledikleri üzere hasadı yapılan lavanta çiçekleriyle güzelce ürünleri dahi ortaya çıkaracaklarını söyledi.

“Denk ve domuzuna tıpkısı uygulamayı başlattığımız için mutluyuz”

Kat Sayı ve domuzuna ayrımsız uygulamayı henüz gerçekleştirdikleri amacıyla duyduğu mutluluğu rapor eden Başkan V. Subaşı, hasat edilen lavanta çiçeklerinin laboratuvar ortamında analizlerinin yapılacağını belirterek sözlerine şöyle bitmeme etti:

“Orta refüjlerimizde lavanta çiçeklerimiz amacıyla hasat vakti geldi. Bilecik Eş Girişimi Istihsal ve İşletme Kooperatifi üyelerimizle gelişigüzel lavantalarımızın hasadını başlatmış olduk. Burada yetişen lavanta çiçekleri önceki analizden geçecek. Peşi Sıra kooperatif üyesi kadınlarla gelişigüzel lavanta çiçeklerinden çırağ ve sabun üretimini gerçekleştireceğiz. Böylecene şehrimizdeki kadınlar için yeni aynı istihdam ve ekonomi alanı açmış olacağız”. – BİLECİKShare: