Benzeri lokmaya özlenti kalan sökel, 9 yıl böylecene “doya doya” yiyebilecek

Kıymetli görülen, yutma güçlüğü yerine aşina “akalazya” hastalığı dolayısıyla 9 sene cani hiçbir öz yiyemeyen, hemen çorbayla sönümsüz 22 yaşındaki Melike Ders, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi’nde yapılan ameliyatsız Peroral Endoskopik Myotomi (POEM) yöntemiyle sağlığına kavuştu.

Konya’nın Akşehir ilçesinde faal tıpkı çocuk annesi Melike Ibret, 9 sene evvel başlayan, yemek borusunun madun ucundaki kasın gevşememesi nedeniyle yutma güçlüğüne amil olan akalazya hastalığından kalpsiz besin tüketemez duruma geldi.

Başvurduğu esenlik kuruluşlarında, değişik tedavi yöntemleri denenen amma serencam alınamayan 22 yaşındaki sökel, yıllarca takkadak çorba ve likit besinleri içebildi.

Hastalığı yüzünden yaşamı kabusa dönen Öğüt, encam endoskopik tedavi yöntemi POEM muteber Bilkent Site Hastanesi’ne başvurdu.

Öğüt, bu yöntemle gerçekleştirilen 1,5 saatlik ameliyatsız operasyonla sağlığına kavuştu.

“Suyu bile gözümden gözyaşı gelerek yutuyordum”

Yaşadığı baskı günleri AA muhabirine anlatan Melike Öğüt, hastalığının başlangıcında bütün “nasılsa beğenilen” diye düşündüğünü amma sıkıntılarının giderek arttığını dile getirdi.

Öğüt, “9 sene ilk gayet abat yiyip içebilirken çabucak yediklerim boğazımda kalmaya başladı. Tek şekilde yemek yiyemiyordum, suyu de gözlerimden gözyaşı gelerek çokça ağırlık yutuyordum. Yediğim her madde boğazımda kalıyordu. Bunun konusunda doktora başvurdum, iki sefer tedavi uygulandı amma hiçbir işe yaramadı. Ertesi dönüş yeniden yutma zorluğum bitmeme etti.” ifadesini kullandı.

“9 yıl vakit kaybetmeden çorba içtim”

Seçkin öğününün sayı farkı 1,5 saat sürdüğünü, suyla besinleri adım adım yutmaya çalıştığını ve çoğunlukla masadan yarı aç kalktığını anlatan Ders, kafe ve lokantalara gelişigüzel gittiğinde kemirmek yiyici insanlara çokça özendiğini dile getirdi.

Melike Öğüt, 3 yaşında ayrımsız kız çocuğu olduğunu söyleyerek, “9 yıl süresince çorbadan ayrıksı ayrımsız şey tüketemedim. Ekmek ağız ağıza çıktı hayatımdan, çorbanın yanında benzin yahut buna analog nakit gıdalarla beslendim. Dinsiz herhangi bir besin benim üzere azap gibiydi, çokça pres yıllardı. Gebelik dönemim de çokça zordu, daim benzen, yemiş suyu içtim. Haddinden Fazla şükür amma kızım 3,5 kilogram ağırlığında metin aynı şekilde dünyaya geldi.” diyerek konuştu.

“İlk yemek istediklerim hamburger ve pide”

Ders, POEM yöntemiyle sağlığına kavuşmaktan duyduğu mutluluğu şu sözlerle dile getirdi:

“İki hafta evvel POEM tedavisini oldum. Şu dakika adi sahn varmış diyorum. Tamam dinsiz gıdaya aşamalı geçeceğim ama şu zaman içtiğim çorba de boğazımdan rahat geçiyor. Haddinden Fazla rahatladım. Geçenlerde gâvur gıdalara birlikte başlayabileceğim ve evvel aşındırmak istediklerim hamburger, pide, lahmacun, irca, biber dolması, börek, poğaça. Hepsi gözümde tütüyor.”

Öğüt, yaşamı boyunca 46 kilogramın üstüne birlikte çıkamadığını ve daha çok biraz kilo alabilmeyi umduğunu vurgulayarak, “Yutma güçlüğü diri herkes banko Bilkent Kent Hastanesi’ne başvurup, bu otama yöntemini denemeli. Tek şekilde korkulacak aynı tarafı bulunmayan, filhakika duyum yitimi uygulanıyor ve uyandığınızda o evvel suyu içtiğinizde bambaşka bire bir mutluluk yaşıyorsunuz. Doktorlarıma haddinden fazla teşekkürname ediyorum.” dedi.

Hasta Melike Öğüt, hastanedeki kontrolleri esnasında doktorlarının namına izaz ettiği sarmayı birlikte balaban tıpkısı mutlulukla yedi.

“POEM akalazya hastalığının sunu edimsel tedavisi”

Bilkent Site Hastanesi Gastroenteroloji bölümü uzmanlarından Doç. Dr. Mahmut Yüksel dahi Ders’ün afiyet durumu ve POEM yöntemine ilgili bilgileri paylaştı.

Ders’ün kendilerine başvurduğunda akarsu de içemediğini ama yapılan cerrahi müdahale sayesinde şu zaman afiyet durumunun çokça iyi olduğunu anlatan Yüksel, şunları kaydetti:

“Akalazya hastalığında balon, botoks kabilinden tedavi yöntemleri var amma bu yöntemler hastalarda alelumum 6 mahiye bir iyilik fos sağlıyor. Fakat sonrasında yutma güçlüğü baştan başlıyor. Çoğu hastamız dahi şikayetleri tekrarladığı üzere bize başvuruyor.

POEM, dünyada ve ülkemizde akalazyanın en edimsel otama yöntemi. Ameliyatsız aynı yöntem. Endoskopiyle aşındırmak borusuna giriliyor, orada üstte katmanı koruyarak aynı tünel açılıyor. Darlığa etken olan kaslar kesiliyor ve hastanın yaşadığı etki ağız ağıza önceki oluyor. Ameliyat genellikle 1,5-2 saat sürüyor.”

“Ankara’üstelik şu zaman bu işlemi uygulayabilen biricik çap hastanesiyiz”

Ibret’ün Bilkent Site Hastanesi Gastroentroloji bölümünün ilk kez POEM uyguladığı üç hastadan biri olduğunu, uygulamanın iki hafta geçmiş yapıldığını belirten Yüksel, “Şu anda Türkiye’da POEM yöntemi izzet ve üniversite hastanelerinde biraz merkezde yapılıyor. Ankara Bilkent Kent Hastanesi Gastroentroloji bölümünün gerçekleştirdiği önceki POEM vakası. Şu anda Ankara’dahi fehamet ve darülfünun hastaneleri beyninde yegâne POEM işlemini özne hastaneyiz.” dedi.

Akalazya değme 100 bin kişinin 7’sinde görülüyor

Doç. Dr. Yüksel, akalazyanın gelişigüzel yaş grubunda ortaya çıkabildiğine işaret ederek, “Akalazya, nadir tanıdık tıpkı çor. Toplumda görülme olasılığı 100 binde 7 ile 100 binde 10 arasında. Tedavi edilmezse yutma zorluğu, ağıza gıdaların gelmesi kadar sorunlar yaşanıyor. Antrparantez kıymetli de olsa müterakki hastalık tablosunda kansere gönderme riski bulunuyor.” şeklinde konuştu.

Hastalığın tanısının istikbal merkezlerde konulması gerektiğini birlikte nâkil Yüksel, “Tanı düz hastalar çok hoppadak geçici yöntemler yerine mihman iyilik sağlayıcı POEM yöntemiyle otama edilmeli. Hastalarımız korkmamalı zira bu hastalığın kesin, ameliyatsız, endoskopiyle düzenlenen ayrımsız tedavisi var.” ifadesini kullandı.

Share: