Belediyenin aylak arazisi ortaöğretim öğrencilerine uygulama alanı oldu

Kayseri’nin Bünyan ilçesinde Büyüktuzhisar Mesleki ve Teknik Rum Lisesi öğrencilerince belediyeye ilişkin araziye ekimi yapılan aspirden 150 bin teklik dirimlik bekleniyor.

Kent merkezine kestirmece 45 kilometre uzaklıktaki Tuzhisar Mahallesi’nde gıda, tarım ve hayvancılık alanında terbiye veren lisedeki 49 öğrenci, öğretmenlerinin öncülüğünde mülkiyeti Bünyan Belediyesine ilişik 100 dekarlık araziye, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, kaymakamlığın desteğiyle april ayında aspir ekti.

Öğrenciler, ekimden sonraki 5 aylık süreçte üstelik gübreleme, çapalama ve sulama kadar işlerde canlı yerine çalışarak derslerde öğrendikleri bilgileri tarlada pekiştirdi.

Ekim ayında hasadı yapılacak aspirden, tıpkı firma vasıtasıyla üretilecek yağdan yaklaşık 150 bin teklik dirimsel bekleniyor.

Kaymakam Turgut Gülen, AA muhabirine, nebati yağ üretiminde kebir tıpkısı yeri olan aspirin öğrenciler eliyle ekilmesinin mutluluk verici olduğunu anlatarak, şunları kaydetti:

“Burası Bünyan Belediyemize ilişkin. Belediyemiz ile İlçe Milli Terbiye Müdürlüğü hisse senedi birliğiyle burada öğrencilerimize uygulama alanı oluşturuldu. Bu yıl deneyim gayeli kendisine kestirmece 100 dönüme aspir ekildi. Ekincilik alanlarının ülke ekonomisine katkısı üstelik bilerek, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüzün üstelik önerisiyle ilk defa bu alanda aspir uygulandı. Sonuçlar gayet domuzuna. Öğrencilerimizin, öğretmenleriyle deneyerek, öğrenerek uygulamaya soktukları ayrımsız düzlük.”

Yöre çiftçilerinin üstelik bu alanda incelemelerde bulunarak kendi tarlalarında aspir ekebileceğini anlatan Gülen, öğrencilerin üretim yapmasının sunturlu sonuçlar ortaya çıkaracağını dile getirdi.

Gülen, öğrencilerin görerek, öğrenerek ve deneyimleyerek çalışmalarını yapmasının koca olduğunu vurgulayarak, “Öğrencilerimiz kırsal mahallerimizin çocukları ama bu alanda hem öğretmenleri hem tarım mühendisleri ile beraber teşrikimesai halinde ilk teşrin yapıyorlar. Üretilen aspir yağa dönüşecek. Bu de Bünyan Belediyemizce alınıp dağıtımı yapılacak.” diye niteleyerek konuştu.

Okul müdürü Hüsrev Biçici bile öğrencilerin aspir ekiminin temas aşamasına karışma olduklarını söyledi.

Öğrencilerin bir nice imkana eş olduğunu anlatan Biçici, ilerleyici zamanlarda okula aspirden yağ üretebilecekleri makineyi de kazandırmak istediklerini dile getirdi.

“Markalaşabiliriz”

Biçici, aspirden balaban bire bir sağlık beklediklerini belirterek, şöyle bitmeme etti:

“Öğrencilerimiz hem mektepli hem de alaylı. Alanda dahi birikim kazanıyorlar. Doğrusu bu yörenin insanı tarımla müntesip olduğu için eş zarfında bile birikim kazanıyorlar ve beceri namına kendilerini henüz üstelik geliştirip uygulama ortamı buluyorlar. Aspirden 10 veya 13 ton yavru beklentimiz var. Elbette yağa çevirince dirimsel 150 bin liraya çıkar. Aspir ekmeye bitmeme ettiğimiz takdirde gitgide okulumuz yerine ayrımsız bellik üstelik çıkarabiliriz. Okulumuzun adını da konusunda koyarak markalaşabiliriz. Öğrencilerimizin katkılarıyla, emekleriyle ekilen aspirden elde edilecek sağlık, okulumuza şişman tıpkısı ulama sağlayacak, bu bile öğrencilerimize haliyle yansıyacak.”

11. dershane öğrencisi Erdoğan Kurtar ise teşrinievvel sürecinde kendilerinin de bahtiyar olduğunu ve önemli tıpkı birikim kazandıklarını anlatım etti.

Öğretmenlerinin kendilerine el gösterdiğini vurgulayan Kurtar, “Burada mecmu aşamalarda bulunduk. Çapalama, ilaçlama yaptık. Ekol sıralarında öğrenip, tarlalarda uyguluyoruz. Arkadaşlarımızla, hocalarımızla tarlaya gelip emeğimizin karşılığını görünce gururlanıyoruz.” dedi.Share: