BBP Genel Başkanı Destici, Türkmen Alevi Bektaşi Vakfını konuşma etti Açıklaması

BBP Umumi Başkanı Mustafa Destici, saldırıya uğrayan Türkmen Alevi Bektaşi Vakfına ziyarette bulundu.

Genel Komutan Özdemir Özdemir ile görüşen Destici, Ankara’daki Alevi dernekleri ve cemevlerine yapılan saldırıları kınadı.

Vakfa yapılan saldırının sadece benzeri mekana değil, bire bir zamanda bir hanımefendi ve anneye yapıldığına dikkati calip Destici, Türkiye’nin ara sıra dönemlerde, zenginliği olan farklılıkları üzerinden karıştırılmaya çalışıldığını söyledi.

Devletin ilgilendiren birimlerinin gerçekleştiği andan itibaren olayı strateji ettiğini dile getiren Destici, “Bunun ferdi bire bir fenomen olmadığını, geçmiş yıllarda olduğu kabil Aleviler ile ayrıksı kesimleri yüz yüze haberdar etmek için planlanmış ayrımsız tezgah olduğunu düşünüyorum.” ifadesini kullandı.

Olayların çokça gür araştırılması gerektiğini dile getiren Destici, “Benzeri hanımefendinin, tıpkı annenin çarpma edilmesi, bıçakla yaralanması aşağı akseptans edilemez. Bu milletin hakikat evladı olan hiç kimsenin, Alevi, Sünni fark etmez, yapamayacağı iri tıpkısı zarar yapıldı. Bu kötülük takkadak Alevilere yapılmamıştır, hepimize yapılmıştır.” değerlendirmesinde bulundu.

Destici, 2022 KPSS lisans oturumundaki bazı sorularla ilgili iddiaların inceden inceye araştırılması ve iddiaların makul olması halinde lüzumlu işlemlerin yapılması gerektiğini söyledi.

İddiaların cins olması durumunda gençlerin mağdurluk yaşayacağını belirten Destici, “Mağduriyetin yaşanmaması amacıyla bu sınavın halel edilerek adına nesnel tıpkısı sınavın yapılması gerekmektedir.” dedi.

“Hepimiz tek yumruğuz”

Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı Umumi Başkanı Özdemir Özdemir da Hz. Hüseyin’in şehit edildiği muharrem ayının geçmiş günü yapılan saldırının kendilerini haddinden fazla üzdüğünü söyledi.

Türkiye’nin huzurunu bozmaya ve bin yıllık kardeşliğe nifak sokmaya müteharrik şer güçlerine okazyon vermeyeceklerinin altını çizen Özdemir, “Türkiye’da ruhlu Alevi’si, Sünni’si, Laz’ı, Çerkez’i, Gürcü’sü, Abaza’sı, Tatar’ı hepimiz tek yumruğuz. Bizlerin ataları Çanakkale’de martir olurken hiçbirimize ‘Senin dilin, ırkın, mezhebin ne’ diye sormamışlar.” dedi.

Özdemir, Alevilerin hele toplumsal iletişim araçları üzerinden yapılan provokasyonlara gelmemesi çağrısında bulundu.Share: