Bayburt’ta öğrenciler Tasarım ve Ustalık Merkezi’nde geleceğe hazırlanıyor

Uran ve Teknoloji Bakanlığına tutkun Yıldız Şark Rum Kalkınma Ajansı tarafından Toplumsal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında 2021’bile açılan Bayburt Tasarım ve Maharet Merkezi, 12 değişik atölyesiyle öğrencilere değişik birikim yaşatıyor.

Ana sınıfı, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için planlanan merkezde ecnebi kurgu, acıklı, zeka oyunları, enstrüman, robotik, kodlama, astroSTEM, model tayyare ve havacılık, ahşap, görsel sanatlar ve seramik atölyeleri ile betik kafe ve konferans salonu bulunuyor.

Keman ve piyano ile çalgı aleti eğitiminden bilgisayar laboratuvarında robotik kodlamaya, onlarca farklı zeka oyunundan acıklı salonuna büyüklüğünde öğrencilerin keyifli ve tınlamalı çatlak geçirmeleri üzere birçok detayın düşünüldüğü merkezde, 12 farklı atölyede alanında ehlihibre eğitimciler görev yapıyor.

Okullar bölgesindeki Cömert Evran Mesleksel ve Teknik Küçük Asya Lisesi binasında bakım veren dalan, şehir genelinde öğrenim gören gelişigüzel yaştan ve sınıf düzeyinden öğrencileri ağırlıyor.

“Fen Yolculuğu Projesi” hayata geçirildi

İl Milli Yetişek Müdürü Rahmi Güney, AA muhabirine, merkezdeki atölyelerde uygulamanın civar planda olduğu, deneyimi temel alan benzeri eğitim yaklaşımının benimsendiğini söyledi.

Tasarım ve Ustalık Merkezi’ndeki atölyelerin öğrencilerin derslerde aldığı bilgileri hayatla ilişkilendirmesine ve bu bilgileri ameliye uygulamalara, üretken ürünlere dönüştürmesine imkan sağlayıcı fiziksel alanlar olduğunu tamlayan Cenup, şöyle bitmeme etti:

“Bu imkanı değerlendirmek yerine kentte ‘Haber Yolculuğu’ adı altında aynı proje gerçekleştirdik. Bu imkanlardan ilimizdeki 15 bin öğrencinin istifade etmesi anlamında bu projeyi hayata geçirdik. İlimizdeki tarz ve karye okullarındaki öğrencilerimizin hep, oluşturduğumuz dünya üzerinden referans yaparak transfer marifetiyle atölyemizi ülfet ediyor. Buradaki öğretmenler nezaretinde imdi bilginin beceriye dönüşmesi ve zihinlerinde oluşturulan tasarımların ürüne dönüştürülmesiyle ilişkin tıpkısı süreç yaşanıyor.”

Cenup, merkezi akıbet olarak Bilim Laf Merkezi’nden 40 öğrencinin konuşma ettiğini kaydederek, “Vukuf Konuşma Merkezleri ekol dışı öğrenme ortamlarıdır. Ekol saatleri dışında örgün eğitimi bakmak hesabına yapılan aynı düzentileme. Zaman 12 atölyemizin tamamında değişik alanlarda öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz nezaretinde atölye çalışmaları yaptı.” diye niteleyerek konuştu.

Çocuklar pir vakit geçiriyor

Vukuf Nutuk Merkezi öğrencisi Hira Yücedağ birlikte ziyaret ettiği merkezde farklı atölyeleri gezip çokça eğlendiğini ve suret atölyesinde kilden mumluklar yaptığını anlattı.

2’nci dershane öğrencisi Hümeyranur Mavi ise torunlar amacıyla bir nice canlılık alanı bulunduğuna dikkati çekerek, “Kılık atölyesini, kodlama ve yazılım atölyesini gördük. Acıklı, selen bilimleri kabil burada ayrıntılar üzere birçok işlik var ve bütünü çok domuzuna. Tığ bile burada çok iyicene espas geçirdik.” dedi.

Share: