Bayburt’ta kış akşamları “tel helvası” geleneğiyle tatlanıyor

Bayburt’ta soğuk şita geceleri, karye odalarında asırlardır bitmeme eden “lif helvası” geleneğiyle tatlanıyor.

Köy sakinleri, yöreye has lif helvasını, şita mevsiminde karlı ve sevimsiz havalarda un, yağ, şeker ve sulu zırtlak suyundan yapıyor.

Tel helvanın yapımı, geçmiş önceki kaynatılan akarsu ve şekerin boğunuk ayla gelinceye kadar karıştırılmasıyla başlıyor. Muallel öz bardağı sulu zırtlak suyunun eklenmesi sonrası mat halini düzlük şerbet, nazik aynı tepsiye dökülerek antipatik havada macun kıvamına getiriliyor.

Usta ve vatandaşlar aracılığıyla yoğrulan kit, odanın ortasına kurulan siniye alınarak kavrulmuş un ile karıştırılıyor. Pişmaniye kıvamını alıncaya kadar çekilen macun amade arkaç geliyor.

Aydıntepe ilçesine tutkun Çatıksu köyü ile merkeze vabeste Gez köyünde “helva kulp, ahbapça harika” sloganıyla tıpkısı araya gelen ve yüzyıllık geleneği sürdüren vatandaşlar, bunun gelecek kuşaklara bile aktarılmasını istiyor.

Çatıksu köyü Muhtarı Numan Atmaca, AA muhabirine, hele itici kış gecelerinde köylüler arasında diyalog ve samimiyetin pekiştirilmesi üzere benzeri araya geldiklerini söyledi.

Şahin, “İki asra andıran devam fail aynı ekin olup bizden sonraki nesillere aktarma etmek bağlamında kışın köylüler toplanarak bu aktiviteyi gerçekleştiriyoruz. Bunu, yanı sıra fırında patates ve turşuyla ağırlama ediyoruz. Köylülerin gayet sunturlu, kırnak tıpkı dayanışması meydana mevrut oluyor. İnşallah gelecek nesiller da bunu bitmeme ettirir.” dedi.

Tel helva çekimini dedelerinden öğrendiklerini dile getiren İsmet Durmuş ise helvanın soğuk kış gecelerinin vazgeçilmez tatlısı olduğunu anlatım etti.

Helvayı muktedir olmak için hukuk, yakınlık bağlarının canlı olması gerektiğini vurgulayan Durmuş, şunları kaydetti:

“Tığ birlikte bu kapsamda iyicene benzeri lif helvası çekimi yaptık. Bunu aklık ayrımsız şekilde yapabilmek bağlantı, kardeşlik ortamının sıcaklığını istiyor. Vaktiyle sıra gecelerinde bu tel helvası çekilirdi, tığ bile o geleneği bitmeme ettiriyoruz. Tel helvasının yapımı, ağdasının sunturlu yapılması, kızarması, ayrıca sulu zırtlak suyu ya üstelik tuzunu ayarında pekiştirmek geçişsiz. Biz limon kullandık. Unu birlikte ne yunak ne itici olacak. Bunun dışında çetin, kuvvet istiyor. Eskiden çekimini yapıp çok kocaltmadan pir benzeri şekilde lif helvası çektik.”

Share: