Bayburtlu bu kadının on parmağında on marifet

– Bayburtlu bu kadının on parmağında on marifet

BAYBURT – Bayburt’ta tüvana Süheyla Çipo, evinin benzeri odasında kurduğu tezgahında eski kazakları sökerek, yeniden kullanılmaya hazır mahsulat üretiyor.

Giyilmeyen, eskiyen yün kazakları söküp yeniden ip haline getirdikten sonra kilim, silecek, halı, atkı üzere mahsulat dokuyan Demir, yaptığı ürünleri satarak servet kazanıyor. Bunun beraberinde evinin aynı ayrıksı odasına kurduğu kuluçka makinesi ile tavuk ve yumurta üreten Çipo, bahçesinin tıpkı kısmını seraya çevirerek kişi uzvi sebzesini bile bu bahçede üretiyor. Çömlek yapımına zül saldığını tamlayan Demir, eşine iktisadi destekte yatmak üzere dağ bayır gezerek, bulduğu topraklarla kumkuma üretmeye değişmeyen verdi. Bozuk kıyafetleri söküp, mal kazandığını bu parayla ise çocuklarını okuttuğunu söyleyen Çıpa, kazandığı parayla eşinin sigortasını ödeyip zor ettirdiğini tabir etti.

Öte yandan ehram halı, kilim, paspas üzere ürünler dokuyarak elde ettiği gelirle umreye gittiğini belirten Demir, eş ekonomisine iri katkılarda bulunduğunu, iki çocuğunu bu işlerden elde ettiği parayla desteksiz tıpkı şekilde evlendirdiğini kaydetti. ev kadını olmanın çalışmaya engel olmadığını vurgulayan Çıpa, elden bu hareket koluyla kapalı kalmadığının altını çizdi.

“Tavuk çiftliği kurmaya 2 tavukla başladım”

Evinin gayrı bire bir odasına kurduğu gurk makinesiyle organik tavuk ve er bezi ürettiğini söyleyen Çipo, “İlk önce işe iki tavukla başladım, baktım kim ürettiğim et yumurta haddinden fazla içimli, tavukları kuluçkaya yatırmaya başladım. Bu hareket böyle kaçınan dedim, kuluçka makinesi aldım sonra gurk makinesinden sâdır civcivlerle tavuk çiftliği kurmaya karar verdim” dedi.

Bayat yemleme sonucunda bin adet civcivin öldürme olduğunu vurgulayan Çipo, “Civcivlerim bir anda ölmeye başladı, Ekincilik İl Müdürlüğü’ne gittim dediler ki göstermelik Erzurum’a laboratuvara gönderelim sebebini öğrenelim. Sonuçlar geldi meğer bayat yemden ölmüş civcivlerim” ifadelerini kullandı. Çiftlik kurmak kabil aynı sevdası olan, civcivleri temizlik olduktan sonra pes etmeyerek, tavuk ve yumurta üretmeye devam fail Çipo, “Hiçbir ahit pes etmedim, civcivlerim temizlik oldu amma ben gene üretmeye devam ettim, bin skor civcivim öldü hesabına bin sayı henüz ürettim, pes etmeden yola devam edeceğim” ifadelerini kullandı.

“Kumkuma işine dahi halk attı”

Serencam dönemlerde çömlek, güveç işine merak saldığını kaydeden Demir, bisikletten çömlekçilik yapma aparatı yaptığını, bu aparatla da yerey kaplar, çömlekler ürettiğini belirtti. Eşinin sobacı olduğunu ve yılda 30-40 bin liraya haricen çömlekçilik ve sobada kullanılmak üzere yer malzemeler aldığına değinen Demir, “Akıbet zamanlarda çömlekçilik işine zül saldım benim eşim sobacı dışarıdan her yıl 30-40 bin liraya çömlekçilik malzemesi getiriyorlar dedim ki ben bu çömleği neden kendim yapmayayım, dışarıya verdiğimiz o mal hastalık cebimize kalmasın diye bu işe giriştim. Şimdilerde ise kumkuma, güveç, eşim hisse senedi yerinde kullansın diye niteleyerek arazi malzemeler yapıyorum” diye konuştu.

“Bahçeden sofraya uzvi sebze”

Bahçesinin tıpkı kısmını seraya çevirerek seracılık yaptığını, gökçe yazın göveri ve meyvesini kendisinin ürettiğini tamlayan Çıpa, elde ettiği mahsulle kışlık konserve, salça ihtiyacını kendi bahçesinden karşıladığını vurguladı. Dalından kopararak tükettiği sebze meyvenin tadının markettekilerden değişik olduğunu anlatım fail Çıpa, “Kış mevsimi amacıyla konservelik menemen, salça yaparım. Marketteki domatesle, dalından koparıp yediğim domatesin tadı banko aynı değil, organik olan her şeyin lezzeti alelacayip” şeklinde konuştu.

Share: