Batman’da lamba karpuzu çekirdeği sohbetlere afiyet katıyor

İBRAHİM ARAZI/FAHRETTİN TURĞUT – Batman’da kuruyemişçilerde ve sokaklardaki tezgahlarda satışa verilen karpuz çekirdeği, tesislerin beraberinde evlerde da hazırlanıyor.

Batman’da yaz aylarının böylelikle atom çekirdeği yapımı amacıyla üretilen karpuzlardan makineler yardımıyla elde edilen çekirdekler, önce kurutuluyor, elan bilahare el işi tesislerine satılıyor. Tesislerde tuzlu suda haşlanan ve kavrulan çekirdekler paketlenerek satışa amade hale getiriliyor. Tesislerin yanı sıra evlerde üstelik hazırlanan lamba karpuzu çekirdeği, kuruyemişçilerde ve sokaklardaki tezgahlarda satışa sunuluyor. Kentin elzem lezzetleri beyninde düz düz lamba karpuzu çekirdeği, sohbet ortamlarına yapılış katıyor.

Kargoyla eksantrik illere gönderiliyor

Kuruyemiş işletmecisi Abdurrahman Balcı, AA muhabirine, orak ayı ayından sonra atom çekirdeği üretimi için karpuzların özel yetiştirildiğini, bu karpuzlardan elde edilen çekirdeğin çeşitli aşamalardan geçtiğini söyledi. Toplanan karpuzların evvel patoz denilen makineden geçirilerek çekirdeğin ayrıldığını anlatan Balcı, daha sonra çekirdeklerin kurutularak toptancılara satıldığını aktardı.

Kuruyemiş firmaları ve hususi lamba karpuzu çekirdeği üreten işletmelerin kebap ve haşlanmış namına iki şekilde ürünü pazarladıklarını tamlayan Balcı, “Karpuz çekirdeği yöremizde genişlik çokça tercih edilen çekirdeklerdendir. Haddinden Fazla içimli. Genellikle kış aylarında tüketilmektedir. Tuzlu olduğu için yaz aylarında tüketimi azalmaktadır.” dedi.

Son zamanlarda karpuz çekirdeğinin kavrulmuşunun henüz çok yeğleme edildiğini dile getiren Balcı, lamba karpuzu çekirdeğine Türkiye’nin dört bir yanından irade geldiğini, kargoyla yurdun seçkin adına sattıklarını bildirdi. Balcı, Batman’a konuk olarak gelenlerin karpuz çekirdeğini tattıklarında beğendiğini ve satın aldığını ifade etti.

Esnaf Erkan Hatır da karpuz çekirdeğinin Batman’ın yöresel ayrımsız lezzeti olduğunu ve misafirlere yapılan ikramlar ortada olmazsa imkânsız çerezler arasında bulunduğunu belirtti. İş yerindeyken abes vakitlerde karpuz çekirdeği yediklerini ve mevrut misafirlerine ağırlama ettiklerini anlatan Bağlılık, “Majör aynı lezzeti var. Evde, hisse senedi durumunda tüketiyoruz.” dedi.

“Sohbetlerimizde bu çekirdeği tüketiyoruz”

Esnaf Hasan Sarp ise lamba karpuzu çekirdeğinin geçmişten gelen bayrı tıpkısı lezzet olduğunu, kadınların karpuz çekirdeğini evde haşlayarak hazırladığını söyledi. Karpuz çekirdeğinin sohbetlerin vazgeçilmez çerezi olduğuna bel eden Yalçın, şöyle konuştu:

“ara sıra kıraathanede arkadaşlarla tıpkı araya geldiğimiz ahit sohbetlerimizde bu çekirdeği tüketiyoruz. Geçmişte akşam bire bir araya gelenler lamba karpuzu çekirdeği eşliğinde ahbapça ederlerdi. Biz da misafirlerimize izaz ediyoruz. İstanbul’a, İzmir’e kadar gönderiyoruz.”

Share: