Batman’da bent budama zamanı başladı

– Batman’da bağ budama zamanı başladı

BATMAN – Batman’ın Gercüş ilçesine mecbur Mutlu köyündeki çiftçiler, bağlarını budamaya başladı. Kuraklıktan müşteki çiftçiler “inşallah yağmur yağmur” diye dua etti.

Türkiye’de etkisini sürdüren kuraklık zımnında alelhusus yağmuru bekleyen çiftçilerin endişeli bekleyişi devam ediyor. Kuraklığın etkilediği şehirlerden olan Batman’da üzüm bağlarında budama başlarken, çiftçilerden yağışların başlamasını dört gözle bekliyor.

Yaşanan kuraklıktan dolayı tarlalarından mahsul alamadıklarını söyleyen çiftçilerden Ömer Kök, “Tarlamızı budamaya geldik. Mart ayının başından sonuna kadar budama zamanıdır. Kutlu köyümüzde arazimizde üzüm tarlamızda olan ağaçlarımızı buduyoruz. Maalesef bu sene yağışsızlık sorunu yaşıyoruz. Cenabıhak yardımcımız olsun ve inşallah baran yağdırır. Çok üründe alamadık yaptığımız masrafı de çıkartamadık. Tarlamıza çağırdığımız işçilerin de şu zaman masrafımızı çıkartamıyoruz” dedi.

“Kuraklıktan dolayı otlar da yeşermemiş”

Temas yıl mart ayında bağ budaması yaptığını belirten çiftçilerden Mahsum Biberli, “Mart ayında ilişki budaması yapıyoruz. Rastgele yıl averaj bu zamanlarda budama işini yapıyoruz. İnşallah bereketli bire bir vergi peki. Kuralık bizi bozuk ediyor. İnşallah Tanrı’tan dileğimiz tıpkı baran yağdırır. Yağan yağmurla bu ekinler canlanır susuzluk sona erer. Kuraklıktan dolayı otlar birlikte yeşermemiş” diye konuştu.

Share: