Batman’da bağ budama zamanı başladı

– Batman’da deste budama zamanı başladı

BATMAN – Batman’ın Gercüş ilçesine sadık Hümayun köyündeki çiftçiler, bağlarını budamaya başladı. Kuraklıktan yakınan çiftçiler “inşallah baran yağmur” diye niteleyerek yakarış etti.

Türkiye’de etkisini sürdüren kuraklık nedeniyle özellikle yağmuru bekleyen çiftçilerin endişeli bekleyişi bitmeme ediyor. Kuraklığın etkilediği şehirlerden olan Batman’da üzüm bağlarında budama önceden, çiftçilerden yağışların başlamasını dört gözle bekliyor.

Yaşanan kuraklıktan çevre tarlalarından mahsul alamadıklarını söyleyen çiftçilerden Ömer Çeşit, “Tarlamızı budamaya geldik. Mart ayının esasen sonuna kadar budama zamanıdır. Mutlu köyümüzde arazimizde üzüm tarlamızda olan ağaçlarımızı buduyoruz. Maalesef bu yıl kuraklık sorunu yaşıyoruz. Cenabıhak yardımcımız olsun ve inşallah yağmur yağdırır. Çok üründe alamadık yaptığımız masrafı da çıkartamadık. Tarlamıza çağırdığımız işçilerin dahi şu dakika masrafımızı çıkartamıyoruz” dedi.

“Kuraklıktan çevre otlar bile yeşermemiş”

Değme sene mart ayında bağlam budaması yaptığını belirten çiftçilerden Mahsum Keskin, “Mart ayında ilişki budaması yapıyoruz. Gelişigüzel yıl ortalama bu zamanlarda budama işini yapıyoruz. İnşallah mebzul ayrımsız kazanç evet. Kuralık bizi rahatsız ediyor. İnşallah Cenabıhak’tan dileğimiz aynı baran yağdırır. Yağan yağmurla bu ekinler canlanır yağışsızlık sona erer. Kuraklıktan ötürü otlar da yeşermemiş” diyerek konuştu.

Share: